Wakacje spędzane pod namiotem to wspaniała przygoda, a także świetna okazja do kontaktu z naturą. Oprócz tego taki urlop jest znacznie tańszy niż pobyt w popularnych kurortach. Zarówno w Polsce, jak i za granicą znajdziemy wiele pięknych miejsc, gdzie można się wybrać pod namiot.

Jak się przygotować do takiej wyprawy? Doświadczeni biwakowicze doskonale wiedzą co się sprawdza, jeśli jednak wybierasz się pod namiot pierwszy raz, koniecznie sprawdź, o czym musisz pamiętać, aby wakacje były udane.

Jaki namiot wybrać?

Wybór odpowiedniego namiotu to podstawa. Oczywiście nie da się jednoznacznie wskazać jednego modelu, który sprawdzi się dla każdego i w każdych warunkach. Pierwszym ważnym parametrem jest wielkość – czy namiot ma być dla jednej osoby, czy dla całej rodziny?

Zwróćmy też uwagę na nieprzemakalność – minimalna to 1500 słupa wody, jednak jeśli obawiamy się, że mogą nas spotkać ulewy, lepiej wybierać większe wartości. Pod względem konstrukcji najczęściej spotykamy niezwykle wygodne do rozłożenia namioty typu igloo lub przestronniejsze namioty tunelowe.

Nocowanie pod namiotem

To czy spanie pod namiotem okaże się wygodne i komfortowe, w dużej mierze zależy od tego, jak się do niego przygotujemy. Koniecznie zabierzmy karimatę i zadbajmy o wygodny śpiwór. Przy jego wyborze warto zwrócić uwagę na zakres temperatur, a także na wypełnienie. Śpiwory syntetyczne są nieco większe i cięższe, ale tańsze.

Śpiwory puchowe za to wyróżniają się lekkością i poręcznością – sprawdzą się głównie, gdy wędrujemy z plecakiem i nie chcemy mieć zbyt dużego obciążenia. Nie zapominajmy, że nawet jeśli pogoda w ciągu dnia dopisuje, nocą temperatura może znacząco spaść, dlatego też warto do spania założyć wygodne, cieplejsze ubranie.

Wakacje pod namiotem

Jedzenie na biwaku

Na wielu nowoczesnych kempingach mamy obecnie dostęp nie tylko do łazienki, ale też do kuchni, dzięki czemu gotowanie czy podgrzewanie przygotowanych wcześniej posiłków nie stanowi żadnego problemu.

Jeśli jednak nie mamy takiej opcji, warto pomyśleć o zabraniu ze sobą kuchenki turystycznej – to świetna opcja, jeśli zostajemy w jednym miejscu. Podczas wędrówek z plecakiem, kiedy zależy nam na tym, by nasze wyposażenie było jak najlżejsze i zajmowało jak najmniej miejsca, lepiej sprawdzi się suchy prowiant bądź żywność liofilizowana.

Co koniecznie trzeba zabrać pod namiot?

Oprócz samego namiotu, śpiwora, prowiantu i odpowiedniej odzieży trzeba jeszcze pomyśleć o zabraniu ze sobą rzeczy, które są niezwykle ważne podczas wakacji na kempingu.

Do priorytetów, o których nie można zapominać należy niewątpliwie pierwsza pomoc. W bagażu biwakowicza obowiązkowo musi znaleźć się wyposażona w podstawowe lekarstwa i środki opatrunkowe apteczka.

Oprócz tego przydatne okazują się środki przeciwko komarom i innym insektom, które często potrafią uprzykrzyć pobyt pod namiotem. Warto też mieć ze sobą latarkę i zapasowe baterie, powerbank czy zapalniczkę.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.