Nie trzeba lecieć na koniec świata, aby spędzić wakacje w niesamowitym, pełnym uroku miejscu. Przekonać można się o tym na własnej skórze, odwiedzając Czechy. Miejsce to aż emanuje historią, naturą i bliskością ludzi. Nic więc dziwnego, że każdego roku do Pragi ściągają miliony turystów.

Czechy to jednak nie tylko przepiękna stolica, ale również góry, uzdrowiska, lasy i mniejsze klimatyczne miejscowości. To wszystko można odwiedzić, wybierając się w podróż własnym samochodem!

Aby jednak podróż przebiegała bez zbędnych komplikacji, warto się uprzednio dobrze przygotować i sprawdzić, na jakie rzeczy należy uważać.

Winiety do kupienia online od ręki

Wakacje w Czechach

Podróż samochodem znacząco różni się od tego, co oferują linie lotnicze lub transport kolejowy. Jest to bowiem niesamowita swoboda w kreowaniu trasy i tym samym tworzeniu własnej przygody.

Samochodem można dojechać praktycznie wszędzie i wówczas nic nas nie ogranicza – no może poza paliwem! Podczas samochodowej podróży po Europie należy posiadać tzw. winiety, czyli dowody opłaty za przejazd wybranymi drogami.

Takie wymogi stawiają Czechy, Bułgaria, Rumunia, Austria, Szwajcaria czy Słowacja. Za brak winiety grożą wysokie mandaty, a w skrajnych przypadkach nasz pojazd może zostać nawet odholowany. Winiety możemy kupić w punktach stacjonarnych, ale lepiej wyposażyć się w nie jeszcze przed podróżą.

Przed wyprawą samochodem do Republiki Czeskiej i nie tylko, winiety możemy kupić online za pośrednictwem strony internetowej. To ogromne ułatwienie, dzięki któremu zaoszczędzimy czas oraz pieniądze, a także zyskamy spokojną głowę. Warto tutaj dodać, że w przypadku Czech nie wszystkie drogi są płatne – winiety są niezbędne wyłącznie na drogach szybkiego ruchu.

Kary za brak winiety w zależności od kraju wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Koszt winiety to z kolei od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w zależności czy wybierzemy wersję kilkudniową, miesięczną czy roczną. Czasami jednak to kraj narzuca nam, jaką winietę musimy kupić – w Szwajcarii stosuje się wyłącznie winiety roczne. 

Oczywiście, nie same winiety stanowią o odpowiednim przygotowaniu do podróży. Nie zapominajmy bowiem jak istotną rolę odgrywają ubezpieczenia pojazdu i ubezpieczenia zdrowotne.

Poruszając się krętymi górskimi drogami lub w miejskimi zatłoczonymi uliczkami łatwo o stłuczkę, lub awarię samochodu, a ewentualne koszta z tym związane pokryje ubezpieczyciel. To samo tyczy się ubezpieczenia zdrowotnego, jeśli przykładowo złamiemy nogę lub z jakiegoś innego powodu trafimy do szpitala.

Przed podróżą zawsze należy jeszcze zweryfikować stan techniczny pojazd,u oddając go na przegląd do warsztatu. Później trzeba sprawdzić stan opon, hamulców, silnika, świateł itd., a także wyposażyć auto w akcesoria medyczne, gaśnicę, koło zapasowe, trójkąt ostrzegawczy i nie tylko.

Na koniec planujemy trasę, szacujemy budżet i zapotrzebowanie na jedzenie, wodę oraz paliwo. Po tak drobiazgowym przygotowaniu możemy bezpiecznie i radośnie wyruszyć w wymarzoną podróż!

Co zobaczyć w Czechach?

Czechy to przepiękne miejsce, które każdego roku odwiedzają turyści z całego świata. Oczywiście, najwięcej z nich trafia do Pragi – stolicy Czech. I nic w tym dziwnego, bo praski rynek, most Karola, architektura i kręte uliczki aż zwalają z nóg. To zdecydowanie jedno z najpiękniejszych miast na całym świecie.

Skosztować tutaj można również wybornego piwa. Swoją drogą, Praga ma wiele cech wspólnych z przedwojenną Warszawą, która została zrównana z ziemią w czasie II wojny światowej, przez co warto ją odwiedzić, aby mieć lepszy obraz tego, jak mogłaby dziś wyglądać stolica Polski. 

Miłośnicy natury mogą udać się do uzdrowisk, takich jak Karlowe Wary. To dużo mniejsze miasteczka, które oferują liczne lokalne imprezy, atrakcje sportowe i nie tylko. Cudowne widoki, czeska kuchnia i przemili ludzie to tylko kilka z plusów świadczących o tym, że warto ten kierunek odwiedzić.

Oczywiście, oprócz stolicy i uzdrowisk koniecznie trzeba udać się w Karkonosze – góry te należą do najpiękniejszych miejsc w Europie. Pełno tutaj świerków, wodospadów, zamków i innych niesamowitym widoków wyjętych rodem z bajki.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.