Dziś dowiesz się jak zrobić warkoczyki afrykańskie krok po kroku (Box Braids), oprócz instrukcji zamieściłam też grafiki ułatwiające zaplecenie warkoczy, a w dalszej części poradnika opowiem również jak je pielęgnować, aby afrykańska fryzura wytrzymała jak najdłużej.

Skąd w ogóle wzięły się afrykańskie warkoczyki? fryzurę tę zapoczątkowały plemiona w Afryce, które dla wygody plotły warkocze ze swoich bujnych i gęstych włosów, ponadto warkocze afrykańskie ułatwiały przepływ powietrza przy skórze głowy i upał już tak wtedy nie doskwierał.

afrykanskie-plemiona

Tak jak Afrykańczycy robią warkoczyki na całej głowie, wykorzystując do tego jedynie swoje naturalne włosy, tak my europejczycy, mający włosy nie tak gęste i grube jak oni, posiłkujemy się i używamy warkocze syntetyczne.

Aby warkocze wyglądały naturalnie, musimy nadać im objętości i wzbogacić je o dodatkowe sztuczne warkoczyki syntetyczne – no chyba, że masz naprawdę gęste i bujne włosy, wtedy syntetyków nie będziesz potrzebować…

Warkoczyki afrykańskie jak zrobić?

warkoczyki-na-calej-glowie

Jeśli dobrze przyłożysz się do zaplatania afrykańskich warkoczy, wcale nie będziesz musiała iść do fryzjera i płacić za tę usługę niemałe pieniądze (od 400 zł do nawet 800 zł).

To, co musisz wiedzieć już na samym początku, to że nie wolno się spieszyć, bądź cierpliwa i miła dla swoich włosów!

Zanim dowiesz się jak pleść warkocze, przygotuj odpowiednio włosy, abyś swobodnie mogła je zaplatać:

 1. umyj włosy szamponem,
 2. i nałóż odżywkę do włosów,
 3. teraz spłucz odżywkę zimną wodą,
 4. i dokładnie rozczesz włosy, najlepiej grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach,
 5. GOTOWE :) nadszedł czas na to, aby zacząć pleść warkocze!

Foto instrukcja układania warkoczyków

 1. Wysusz włosy i jeszcze raz wyszczotkujafrykanskie-warkocze
 2. Za pomocą grzebienia rozdziel włosy na głowie na kilka sekcji, każda sekcja to około 2,5 cm na 2,5 cm powierzchni. Najlepiej zacząć od dolnej części włosów jak na zdjęciu.jak-zrobic-warkoczyki-przy-skorze
 3. Czas zrobić pierwszy afrykański warkocz! Złap kosmyk włosów w dłonie, rozdziel go na 3 kosmyki i zacznij pleść warkocz jak na zdjęciu, warkocz należy zacząć pleść już od skóry głowy (skalpu).warkoczyki-afrykanskie-jak-zrobic
 4. Ważne, abyś zaczęła jak najbliżej skóry głowy, to bardzo ważne, bo inaczej warkoczyki afrykańskie nie będą wyglądały zjawiskowo ;]. Wraz ze zbliżaniem się do końca plecionki, warkocz będzie stawał się coraz cieńszy.warkoczyki-afrykanskie-instrukcja-krok-po-kroku
 5. Czas pójść dalej i zapleść kolejne warkocze, powtórz tę samą technikę zaplatania warkocza na kolejnych pasmach włosów, aby warkoczyki były na całej głowie.zaplatanie-afrykanskiego-warkocza
 6. Pamiętaj o tym, aby warkoczyki afrykańskie były równe, gładkie i elastyczne. Na warkoczu nie mogą powstawać ani grudki, ani kołtuny, jeśli takowe zauważyłaś – zacznij pleść warkocz od początku. Jeśli natomiast z warkoczy wystają pojedyncze włosy, usuń je nożyczkami.jak-plesc-warkocze-afrykanskie-krok-po-kroku

Mam nadzieję, że wiesz już jak zrobić warkoczyki na całej głowie, w zależności od włosów jakie posiadasz, „warkoczyki z Afryki” możesz zrobić:

 • w 100% na swoich włosach,
 • na włosach syntetycznych,
 • lub na włosach mieszanych (Twoje włosy + włosy syntetyczne).

Powtórzę jeszcze raz, warkoczyki afrykańskie to dość czasochłonna fryzura więc nie spiesz się, zaplataj kosmyk po kosmyku, aż warkocze pokryją całą powierzchnię Twojej głowy.

A jaka jest minimalna długość włosów, aby zaplecenie afrykańskich warkoczy było w ogóle możliwe? jest to przynajmniej 7 cm!

Jak pielęgnować warkoczyki afrykańskie?

Wiesz już jak zrobić warkoczyki przy skórze, a więc czas na ich pielęgnację! Aby ta piękna afrykańska fryzura była trwała, warto spinać włosy na noc, aby nie plątały się i aby warkocz nie rozszczelniał się, powodując wypinanie się włosów.

Na warkocze Box Braids można nakładać różne odżywki i myć włosy z dodatkiem szamponu, warto jednak pamiętać, aby włosy zawsze dobrze dosuszyć i nie pozostawiać ich do samoistnego wyschnięcia.

mycie-box-braids
Mycie warkoczyków

Tam, gdzie masz grube warkocze z dużej ilości włosów, warto ten obszar chronić przed wodą, ponieważ dosuszenie grubych warkoczy może być trudne, gdy woda dostanie się za daleko w głąb splotu.

Aby pielęgnacja warkoczy była prostsza, warto rozważyć wyeliminowanie tłustych i ciężkich kosmetyków do pielęgnacji włosów, a podczas kąpieli włosy spinać w duży kok lub osłaniać materiałem.

Warkoczyki afrykańskie należy również chronić przed słońcem, aby włosy nie zaczęły kruszyć się i wysychać. W takim przypadku warto używać sprayu do nawilżania włosów. Stosując go, nadasz warkoczom blask, połysk i upragnioną elastyczność.

Warto też używać kosmetyki do włosów z filtrem UV, nosić kapelusze oraz chusty.

A jak długo można nosić box braids? eksperci zalecają, aby nie przekraczać 6 miesięcy, włosy oraz skóra głowy też potrzebują swobody i odpoczynku.

Maszynka do robienia warkoczyków afrykańskich

Maszynka-do-robienia-warkoczykow-afrykanskich

Jeśli zaplatanie warkoczy nastręcza Ci zbyt wiele problemów, dlaczego nie użyć specjalnie do tego przeznaczonej maszynki? Jest na rynku pewien zaplatacz, dzięki któremu proces zaplatania warkoczy będzie o wiele szybszy niż ręczne plecenie.

Maszynka do warkoczy zasilana jest dwoma bateriami AA i nazywa się: Zaplatacz Twist Secret BaByliss, cena maszynki to około 130 zł. Czy warto ją kupować? to zależy czy masz na to budżet oraz jak ciężko idzie Ci zaplatanie afrykańskich warkoczy :).

Przed zakupem maszynki warto wiedzieć, że splot, który dzięki niej uzyskasz, nie będzie tak zwarty, jak przy ręcznym ich wykonaniu, a co za tym idzie, warkocze nie będą tak trwałe, a więc ich „żywotność” nieco zmaleje.

Upiększanie i stylizacja afrykańskich warkoczyków

Wiesz, że afrykańskie warkoczyki można dodatkowo upiększyć i wystylizować? oczywiście one same w sobie bardzo ładnie wyglądają, ale nie zaszkodzi trochę kolorowego szaleństwa na włosach prawda…? zresztą sama zobacz te piękne kolory warkoczyków:

afrykanskie-warkoczyki afrykanskie-warkoczyki-kolorowe kolorowe-box-braids

Mnie najbardziej podoba się czarno niebieski kolor na takich włosach!

… i jeszcze wersja ombre:

afrykanskie-warkocze-ombre
Galeria ombre
0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.