Wężymord – nazwa tej rośliny nie przywodzi na myśl niczego przyjemnego, ale warto poświęcić jej nieco czasu. Choć o jej właściwościach słychać od jakiegoś czasu, nie jest znana w szerszym gronie, a szkoda.

Charakterystyka wężymordu

Roślina ta nosi również inną nazwę; skorzonera. Jednak niezorientowani mogą ją po prostu nazywać czarnym korzeniem. Tym w istocie jest ponieważ rośnie pod ziemią i ma czarny kolor (miąższ biały).

Roślina ta rośnie w gorących obszarach, znana była między innymi starożytnym Rzymianom, jako “zimowy szparag” występuje nawet w starożytnym micie o Odyseuszu.

Wężymord

Wężymord to świetne urozmaicenie nudnej kuchni, z pewnością wniesie do niej powiew nowego aromatu i smaku, a jest on lekko słodki. Jest zalecana do jedzenia zimą, gdyż wtedy ma najwięcej pożytecznych właściwości i pomoże uzupełnić ważne mikroelementy i witaminy.

Niektórzy twierdzą, że najlepiej smakuje podana z masłem i posolona. Wężymord można zapiekać, grillować, gotować, podsmażać. Jednak najwięcej pożytecznych właściwości ma po prostu zjadany na surowo.

Właściwości wężymordu

Jest to prawdziwa bomba witaminowa i mineralna, idealna dla zdrowej diety, jak i wykorzystywana jako kosmetyk, a nawet lekarstwo od tysięcy lat. Znajdują się tu witaminy z grupy B, szczególnie witamina B1 i B2. Znajdują się też spore ilości witamin C oraz A. Oprócz tego to źródło takich pierwiastków jak potas, magnez, sód, żelazo, wapń, fosfor.

Znajdują się tu również karoteny a w ciemnej skórce antyoksydanty, chroniące przed nowotworami. Wężymord jest tradycyjnie stosowany jako środek na kaszel, można z niego wytwarzać specjalny syrop.

Roślina ta podnosi również odporność, dlatego nadaje się w czasie choroby oraz zapobiegawczo, chroniąc przed nią.

Zamiast cukru zawiera fruktozę, dlatego jest bezpieczna dla cukrzyków. Dzięki temu, że powoduje wzmożone wydzielanie moczu jest w stanie pomóc przy takich dolegliwościach jak obrzęki, napięcie przedmiesiączkowe. Jest polecany w leczeniu schorzeń skóry, takich jak trądzik, łuszczyce. Pomaga także przy ukąszeniach owadów.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.