Japońska whisky to trunek dużo mniej znany niż alkohole pochodzące z destylarni Irlandii i Szkocji, co może nieco dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że Kraj Kwitnącej Wiśni jest jednym z największych światowych producentów tego napitku.

Whisky japońska reprezentuje przede wszystkim typ blended, choć lokalni mistrzowie mogą nam zaproponować również wyśmienite trunki single malt. Te wyjątkowe japońskie alkohole produkowane są z różnych zbóż, również z kukurydzy, podobnie jak whiskey amerykańska.

Dużo bliżej jednak im do whisky szkockiej, a to ze względu na dwukrotną destylację i trzyletni okres leżakowania. Bywa nawet tak, że producenci sprowadzają ze Szkocji słodowany jęczmień.

Czy japońska whisky może nas czymś zaskoczyć? Czy warto poświęcić jej nieco uwagi? Oczywiście! W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, które alkohole pozwolą nam poznać nieco mniej znane oblicze Japonii. Zachęcamy do lektury!

Togouchi Japanese 9 YO – ekskluzywny alkohol japoński

Spis treści

whisky-japonska-czy-warto-jej-sprobowac
źródło zdjęcia: stock.adobe.com autor: Atlas

Ten otrzymywany w destylarni Chugoku Jozo alkohol stanowi dobry pomysł na prezent dla każdego, kogo pragniemy przekonać do whisky z Japonii. Dojrzały, dziewięcioletni alkohol typu blended łączy w sobie najlepsze cechy whisky ze Szkocji oraz Kanady.

Rozpieszcza zmysł powonienia akcentami śliwki, moreli, świeżo wypieczonego pieczywa, cytryny i skórki pomarańczy. Niezwykle ciekawe urozmaicenie stanowią nuty dymne, w związku z tym tę japońską whisky powinni wypróbować przede wszystkim miłośnicy szkockich specjałów.

Chyba wszyscy uwielbiamy mocne alkohole z równie mocną historią – z pewnością zdaje sobie z tego sprawę także producent Togouchi Japanese 9 YO, który prowadzi dojrzewanie trunków w tunelu kolejowym, gdzie panuje idealna dla beczek z whisky temperatura i wilgotność.

To kolejny z powodów, przez które warto sięgnąć po ten niezwykły alkohol japoński.

Kirin Fuji Sanroku  – japońska whisky z podnóża góry Fuji

Kolejna z naszych propozycji to znowu whisky niezwykle oryginalna – decydują o tym szczególne warunki jej produkcji. Kirin Fuji Sanroku  wytwarzana jest w gorzelni położonej u podnóża słynnej góry Fuji, stanowiącej wizytówkę Japonii, na wysokości ponad 600 m n.p.m.

Nietypowe warunki klimatyczne panujące na tej wysokości korzystnie wpływają na proces dojrzewania japońskiej whisky, która dzięki odpowiedniej wilgotności powietrza i optymalnej temperaturze zyskuje niepowtarzalne właściwości aromatyczne.

Jej sekret tkwi również w krystalicznie czystej wodzie pozyskiwanej z górskich strumieni, filtrowanej przez skały pochodzenie wulkanicznego. To właśnie dzięki niej whisky cieszy się (a przede wszystkim cieszy degustatorów) niepowtarzalnym smakiem.

Akashi Japanese Blended Whisky – whisky z Japonii z tradycjami

Jeśli jakimś cudem nie udało się nam jeszcze przekonać wszystkich czytelników, że whisky z Japonii to alkohole, które stanowią bardzo interesującą alternatywę dla napitków ze Szkocji, Irlandii czy Kanady, z pewnością uda się to osiągnąć tradycyjnej Akashi Japanese Blended Whisky.

Ten wyśmienity alkohol o łagodnym smaku produkowany jest w Eigashima Shuzo – destylarni, która może poszczycić się ponad 100-letnim doświadczeniem w wytwarzaniu najwyższej jakości japońskiej whiskey.

Unikalna metoda produkcji alkoholu bazująca na wykorzystaniu specjalnych kadzi o niewielkich rozmiarach sprawia, że Akashi Japanese Blended dużo szybciej od większości konkurencyjnych whisky osiąga pełnię swoich wspaniałych właściwości smakowych i zapachowych.

A zatem – czy japońska whisky jest równie warta polecenia i degustacji co słynna sake? Jak najbardziej! Co staraliśmy się udowodnić, japońskie destylarnie słyną z wielu oryginalnych metod produkcji, które nadają oferowanym przez nie trunkom niepowtarzalny charakter.

Nie licząc wymienionych już wyżej napitków, interesujące trunki z Kraju Kwitnącej Wiśni, które śmiało możemy polecić, to także orzeźwiająca The Tottori Blended Japanese Whisky oraz miodowo-ziołowa whisky Togouchi Japanese Kiwami.

Jak widać, warto poznawać trunki ze wszystkich stron świata! Rezerwuj szkocką i japońską whisky, a także irlandzką i amerykańską whiskey na winnicalidla.pl!

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.