Zabawki mają ogromny wpływ na rozwój dziecka. Szczególnie warto stawiać na interaktywne przedmioty do zabawy, ponieważ mogą one w sposób szczególny przełożyć się na naukę poprzez zabawę.

Dlaczego zabawki interaktywne są tak ważne? Jakie z nich warto zakupić maluchowi? O tym przeczytacie w poniższym artykule.

Czym jest zabawka interaktywna?

Na początek warto wytłumaczyć, czym właściwie są interaktywne zabawki dla dzieci. Ich głównym zadaniem jest połączenie zabawy z nauką. Są one atrakcyjne dla malucha, ponieważ wibrują, grają lub wydają konkretne dźwięki.

Wielofunkcyjne zabawki dla dzieci. Co wybrać

Mają jednak one także misję uczyć, czyli pomóc dziecku w nabyciu nowej umiejętności lub utrwaleniu już posiadanej. Reagują one na działanie dziecka na zasadzie akcji i reakcji. 

Dlaczego warto kupować dziecku zabawki interaktywne?

Dlaczego ten typ zabawek w sposób szczególny przyczynia się do rozwoju dziecka? Przede wszystkim uczą one naszej pociechy zasady przyczyna-skutek. Dzięki nim maluch ma również okazję rozwinąć zmysły słuchu, dotyku czy wzroku. Tego typu zabawki mają odmienne stopnie zaawansowania. Nieco bardziej skomplikowane modele mogą rozwijać wyobraźnie, ćwiczyć umiejętność koncentracji, a nawet uczyć rozwiązywania problemów.

Funkcje, które oferują interaktywne zabawki, są dostosowane do wieku dziecka. Młodsze maluchy mogą dzięki nim ćwiczyć mięśnie np. poprzez wyciąganie rąk czy zaciskanie palców na zabawce. W przypadku nieco starszych pociech mogą być one pomocne w rozwijaniu nowych umiejętności. Przykładem może być np. poszerzanie zasobu słów lub nawet uczenie się podstaw języka obcego.

Dzięki bardzo dużemu zróżnicowaniu akcesoriów dostępnych na rynku można dziecko ma szanse rozwijać naprawdę wiele umiejętności. Poznawanie kolorów, cyfr lub liter? To wszystko jest możliwe dzięki interaktywnym zabawkom. To jednak nie koniec zalet płynących z tego typu zabawek. Zachęcają one również do nawiązywania kontaktu. Dzięki ich wykorzystaniu dziecko jest ciekawsze świata i w sposób naturalny rozwija swoje umiejętności.

Czym kierować się przy wyborze zabawek interaktywnych dla dziecka?

Warto wymienić kilka kryteriów, którymi warto się kierować przy zakupie zabawki wielofunkcyjnej dla dziecka. Przede wszystkim jest to wiek. Zabawki przeznaczone dla najmłodszych dzieci muszą przede wszystkim stymulować rozwój sensoryczny i być bezpieczne. W przypadku starszych dzieci lepiej jest postawić na bardziej skomplikowane modele, które mogą pomóc w rozwoju wyobraźni i umiejętności manualnych.

Wielofunkcyjne zabawki dla dzieci 2

Dużą uwagę należy również przywiązywać do kwestii bezpieczeństwa. Zabawka nie może stwarzać zagrożenia dla dziecka, a także zawierać w składzie szkodliwych substancji. Przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić, czy posiada ona wymagane certyfikaty bezpieczeństwa. Oprócz tego zabawka musi odznaczać się trwałością. Zwykle jest ona poddawana bardzo intensywnej zabawie, dlatego musi być odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Trzeba również zadbać o to, żeby zabawka stymulowała rozwój malucha. Jej głównym celem jest nauka poprzez zabawę, dlatego też warto dobierać ją pod kątem walorów edukacyjnych. Nie można jednak także zapominać o zainteresowaniach malucha. Dobrze, aby zakupiony przedmiot dobrze się w nie wpasowywał. W takim wypadku dziecko będzie o wiele chętniej się nią bawić i nie zrezygnuje z niej szybko.

Przykłady zabawek wielofunkcyjnych

Ciekawą zabawką, która skutecznie wpływa na rozwój dziecka, są piłki sensoryczne. Są zaprojektowane w takich sposób, aby przyczyniać się do pobudzenia receptorów czuciowych dziecka. Przyczyniają się one m.in. do rozwoju motoryki małej oraz stymulacji zmysłu dotyku. Oprócz tego dziecko uczy się dzięki nim rozróżniać kształty.

Wielofunkcyjne zabawki dla dzieci. Co wybrać

Na uwagę zasługuje również tzw. książeczka aktywizująca. W jej środku znaleźć można różnorodne faktury oraz materiały, dzięki którym dziecko może stymulować swój zmysł dotyku. Książeczka zawiera także lusterko, szeleściki oraz piszczałkę. Dzięki zabawie z tego typu zabawką maluch ma okazję polepszyć swoją koordynację ręka-oko. To znakomita zabawa dla najmłodszych połączona z nauką nowych umiejętności.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.