Nadmierna wilgoć w pomieszczeniach, to problem, który dotyczy większości mieszkań i domów wolnostojących w Polsce, ze względu na to, że są to budynki w większości mające już swoje lata. Nie jest to tylko problem ekonomiczny, ale także zdrowotny.

wilgoc-jest-grozna

Szkodliwość wilgoci

Wilgoć w domach łatwo można zauważyć już na pierwszy rzut oka. W szafach i pomieszczeniach unosi się charakterystyczny, mdły zapach, który przesiąka ubrania i inne przedmioty. Na szybach gromadzą się duże ilości skraplającej się wody. Często w pomieszczeniach, nawet w niewidocznych miejscach, pojawia się grzyb, pleśń. Taka sytuacja jest już niebezpieczna, ponieważ grzyby wydzielają swoje niewidoczne gołym okiem rodniki, które są następnie wdychane przez człowieka.

Doprowadza to do alergii, a nawet bywa przyczyną zachorowalności na nowotwór. Sama wilgoć nie służy domownikom. W wilgotnym domu zawsze jest chłodniej, mimo sprawnie działającego ogrzewania, co sprawia, że opał idzie na marne. Sprzyja to chorobom, przeziębieniom. Mieszkańcy zawilgoconych domów są chronicznie chorzy, zaostrza się alergia, choroby płuc.

Jak zapobiegać wilgoci?

Nowe domy murowane nie nadają się do zamieszkania przez około rok po wykończeniu, by tynki dobrze wyschły. Wówczas problem wilgoci nie występuje. W starszych domach, w przypadku nadmiaru wilgoci rozwiązaniem jest niestety głównie gruntowny remont oraz ocieplenie domu. Należy zadbać o odpowiednią szczelność okien oraz drzwi. Niekiedy ważne jest zatrudnienie ekspertów, by dociekli przyczyny powstawania wilgoci. Przyczyną może być na przykład grunt, na którym stoi dom, wówczas nawet remont na wiele się zda..

Doraźnie w suchych pomieszczeniach warto stosować specjalne osuszacze, pompy powietrza. Działają one poprzez filtrowanie powietrza, a nadmiar wilgoci z nich skrapla się w specjalnych pojemnikach. Dobrym rozwiązaniem są specjalne, dostępne w supermarketach budowlanych chemiczne osuszacze powietrza. Są one jednak słabym rozwiązaniem w przypadku większego zawilgocenia powietrza.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.