Kalendarzowa i meteorologiczna wiosna nie zawsze idą w parze z aurą za oknem. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wyczarować w domu wiosenną atmosferę. Zobacz, jakie kolory tkanin i dodatków ci w tym pomogą.

Wiosenne barwy, czyli jakie?

zaslony-gotowe

Przede wszystkim jasna zieleń, żywa, niemal jaskrawa, kojarząca się z pierwszymi, nieśmiało pojawiającymi się listkami, kiełkującymi kwiatami i trawami. Wiosenna zieleń jest ikoną pozimowych dekoracji, bez niej nie będą one pełne.

Jednak nie oznacza to, że trzeba aranżować wnętrze z przewagą zielonych dodatków. Jeśli kolorystycznie postawiliśmy na inne rozwiązanie, wystarczą drobne akcenty np. w postaci ceramiki z zielonym nadrukiem czy wiosennych kwiatów w oknie.

Drugim kolorem mocno kojarzącym się z wiosną jest cytrynowa żółć, jeszcze chłodna, ale już obiecująca długie ciepłe dni. Może jej towarzyszyć pomarańcz, a także bardzo modny ostatnimi czasy landrynkowy róż. Niejakim przełomem w aranżacji wnętrz jest połączenie żółci i zieleni z błękitem.

To nowatorskie rozwiązanie także doskonale wpisze się w wiosenne trendy, otwierając się przy tym na wiele stylów dekoracyjnych, wykorzystujących właśnie błękit, jak choćby New Hampton czy Modern Classic.

Dodatki w kolorach wiosny – na co postawić

Przy komponowaniu wiosennej aranżacji wnętrza warto postawić na te dodatki, które stosunkowo łatwo wymienić, a więc zasłony, firany, poduszki, narzuty, ramki na zdjęcia, ceramikę ozdobną, obrusy, osłonki na doniczki.

Z wymienionych wyżej kolorów warto wybrać jeden i uczynić go przewodnim. Jeśli więc postawimy na żółć, to ona będzie dominowała, obejmując swoim zasięgiem zasłony, narzutę, ceramikę, obrus. Natomiast drobniejsze dekoracje mogą i powinny być w innych barwach.

Przy żółtych zasłonach bardzo ładnie zaprezentują się zielone bądź różowe (a nawet jedne i drugie) osłonki na doniczki. Na sofie lub kanapie doskonale będą wyglądały błękitne i zielone poduszki. Pomarańcz będzie dobrym dodatkiem do żółtego obrusa – można np. położyć na stół pomarańczowy bieżnik.

Dekorując salon lub sypialnię na przyjście wiosny, warto pamiętać też o starannym dobieraniu deseni. Pasiasta zasłona wyklucza narzutę w grochy i poduszkę w koła.

Wiosenna aranżacja okna – jak dobrać firany i zasłony

Wiosna to czas tradycyjnego mycia okien po zimie i przy okazji wymiany firan i zasłon na nowe. O ile zimą wieszamy gęste firanki i grube, stylowe zasłony, by wnętrze wydało się wizualnie cieplejsze, to wiosna jest idealną porą na lekkie zasłony na przelotkach i tak samo upięte zwiewne firany.

Z jakiego materiału wybrać zasłony na wiosnę? Powinien wyglądać na lekki, jednak ostateczny wybór zależy od rodzaju pomieszczenia. W sypialni powinny zawisnąć zasłony zaciemniające, w salonie lub kuchni sprawdzą się zasłony gotowe z bawełny lub mikrowłókna. Tanie zasłony można powiesić w holu, na klatce schodowej, w łazience.

Kolor zasłon powinien współgrać z kolorem ścian, nie może pozostać do niego w całkowitej opozycji. I tak limonkowe zasłony ładnie zaprezentują się na tle białej ściany, ale pastelowego błękitu już niekoniecznie. Jeśli zaś chodzi o firanki, to dobrym wyborem będzie luźno tkany żakard, najlepiej w kwiaty. Można też postawić na gładkie firany z markizety lub tiulu.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.