Wpływ na stan włosów ma nie tylko sposób ich pielęgnacji, ale przede wszystkim zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta, która dostarcza właściwych porcji witamin i składników mineralnych.

Witamina C chroni włosy przed działaniem wolnych rodników, natomiast witamina E w połączeniu z witaminami z grupy B sprawia, że włosy rosną silne i mocne. Niedobór może powodować osłabienie kondycji włosów [1].

Mocne i zadbane włosy świadczą o dobrym stanie zdrowia. Jak zadbać o piękne i zdrowe włosy przy pomocy diety? Kiedy może dojść do osłabienia kondycji włosów? Jak zapobiec niedoborom witamin? Odpowiadamy!

Najlepsze witaminy na włosy – jakie witaminy wpływają na kondycję włosów?

By mieć zdrowe i mocne włosy, trzeba dostarczyć organizmowi niezbędnych mu witamin. Niedobory niektórych z nich mogą być odpowiedzialne za łamliwość i nadmierne wypadanie włosów oraz pogorszenie ich kondycji. Każda z witamin odgrywa w organizmie inną rolę. Które witaminy na włosy są szczególnie ważne?

witaminy-na-wlosy

  • Witamina A – pobudza do wzrostu mieszki włosowe. Znajduje się w ciemnozielonych warzywach, produktach mlecznych i rybach. Duże jej ilości zawiera także wątróbka i podroby;
  • Witamina C – odgrywa ważną rolę w syntezie kolagenu, wzmacnia włosy, chroni mieszki włosowe przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Zawarta jest w dużych ilościach w czarnej porzeczce, cytrusach, papryce, kapuście i brokułach;
  • Witaminy z grupy B – np. witamina B5 nadaje połysk włosom i zapobiega ich siwieniu. Obecna jest w drożdżach, jajach, ziarnach zbóż oraz warzywach i owocach, takich jak banany i pomarańcze. Ważna dla kondycji włosów jest także witamina B7 (biotyna), która hamuje nadmierną pracę gruczołów łojowych i łagodzi łupież. Występuje w serze, mleku, ciemnym ryżu, orzechach i migdałach. Witaminy z grupy B często wykorzystywane są w leczeniu różnych przypadłości. Najczęściej podawane to witamna B5, B6, B8, B9, B12. Wskazane witaminy leczą łojotok, zmniejszają stany zapalne skóry głowy, zwiększają elastyczność łodygi włosa, zapobiegając jej łamaniu i wspomagają porost włosów;
  • Witamina E – w połączeniu z witaminami z grupy B stymuluje mieszki włosowe do produkcji nowych, mocniejszych włosów.

Jak utrzymać zdrowe włosy?

Oprócz witamin, niezbędna do prawidłowego wzrostu włosów i utrzymania ich w dobrej kondycji jest odpowiednia podaż składników mineralnych takich jak żelazo, miedź, cynk czy siarka [1].

Warto w tym miejscu też dodać, że zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta przyczynia się nie tylko do utrzymania włosów w dobrej kondycji, ale także skóry i paznokci oraz prawidłowego funkcjonowania różnych układów, zapewniając zdrowie i dobre samopoczucie.

W diecie dla pięknych i zdrowych włosów ważne jest ponadto odpowiednie nawodnienie. Woda nawilża włosy od środka i dostarcza im cenne sole mineralne. Pamiętajmy zatem o piciu dużych ilości wody w ciągu dnia [1].

Jak uzupełnić niedobory witamin i składników mineralnych w organizmie?

Wiadomo już, że niezbędne do utrzymania zdrowego wyglądu włosów jest prawidłowe odżywianie. Dieta uboga w witaminy i składniki mineralne w połączeniu ze szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych może pogorszyć kondycję włosów. Jak włosy stają się łamliwe oraz kruche i zaczynają wypadać [1], warto sprawdzić, czy nie brakuje nam jakichś substancji odżywczych.

Najlepiej udać się do lekarza, który skieruje na odpowiednie badania. Jeśli wyniki badań potwierdzą niedobory, w takim przypadku warto rozważyć suplementację. Lekarz pomoże wybrać suplementy z witaminami na wzmocnienie włosów, których brakuje w organizmie.

Pamiętajmy jednak, że w przypadku braku wyraźnych wskazań do suplementacji nie ma konieczności jej stosowania. Zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta jest podstawowym źródłem cennych dla zdrowia składników odżywczych [2].

Bibliografia:

  1. Szklarczyk M., Goździalska A., Jaśkiewicz J., Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Kraków, 2012.
  2. Przygoda B., Witaminy, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2013 (data dostępu: 2022.10.03.).
0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.