Klocki to jedna z tradycyjnych zabawek, docenianych przede wszystkim za to, że nie ograniczają dziecięcej kreatywności.

Największe możliwości, jeśli chodzi o konstruowanie różnorodnych brył, dają dzieciom klocki, które stabilnie łączą się ze sobą, na przykład LEGO. Jak zabawka tego typu wpływa na kreatywność i inne aspekty rozwoju młodego człowieka?

Zalety układania klocków

Zabawa w układanie klocków często traktowana jest jako narzędzie terapeutyczne właśnie ze względu na to, jak korzystnie taka czynność wpływa między innymi na zaburzenia rozwoju motorycznego.

klocki-lego

Klocki rozwijają bowiem przede wszystkim umiejętności manualne. Podczas budowania dziecko doskonali koordynację oko-ręka oraz precyzję ruchów. Tworzenie kolejnych brył z klocków stanowi intensywny trening dla małych rączek i paluszków, które muszą w tym procesie współpracować także ze zmysłem wzroku, korzystając również z wyobraźni przestrzennej.

Klocki LEGO pobudzają kreatywność, pozwalając dziecku budować różne konstrukcje, nie tylko te proponowane przez producenta. Malec może wymyślać nowe budynki, modele, postaci, bez obaw o to, że jego dzieło się rozpadnie.

Zabawa klockami wspiera nie tylko rozwój wyobraźni, ale także umiejętność planowania i rozwiązywania różnych problemów. W końcu, aby dopasować klocek w odpowiednie miejsce, trzeba zastosować albo metodę prób i błędów, albo dokładnie przemyśleć swój kolejny ruch. 

Rozwój logicznego myślenia i myślenia przestrzennego

Kolejnym atutem zabawy klockami jest zatem rozwój logicznego myślenia i myślenia przestrzennego. Układając LEGO, dziecko musi przewidywać, planować, znajdować odpowiedzi na swoje pytania i problemy. Jeśli korzysta z instrukcji, uczy się podstaw konstruowania. Kiedy zaś pozwala sobie na swobodę, jeszcze intensywniej stymuluje rozwój wyobraźni, kreatywność i logiczne myślenie. 

Nie każdy ma świadomość, że budowanie z klocków wpływa korzystnie zarówno na sprawność dłoni i umysłu, jak i na samopoczucie czy nawet na charakter dziecka. Układanie kolejnych konstrukcji wzmacnia pewność siebie i samodzielność młodego człowieka. Każdą udaną budowę dziecko może uznać za swój własny sukces, czyli dowód na to, że działając niezależnie, można osiągnąć własne cele. 

Sam proces układania klocków jest też procesem terapeutycznym w takim znaczeniu, że pozwala dziecku wyciszyć się, uspokoić, przygotować do snu. Klocki warto układać zatem między innymi po powrocie z placu zabaw, aby dziecko odpoczęło i odzyskało równowagę.

Układanie klocków w grupie

Jeśli malec układa klocki w grupie, zabawa ta uczy go współpracy i prawidłowej komunikacji. Tworząc jedną wspólną budowę, dzieci muszą współdziałać i razem planować kroki, które należy podjąć, aby osiągnąć wspólny cel. W czasie takiej zabawy maluchy mogą też dzielić się swoimi pomysłami. 

Klocki mają  wpływ również na rozwój emocjonalny i społeczny, ponieważ pomagają dziecku poznawać i wyrażać swoje uczucia. Malec może tworzyć konstrukcje, które wyrażają jego emocje, ale też pragnienia. To pozwala z kolei uczyć się jak emocje regulować i jak dzielić się nimi z innymi osobami.

Jak rozwijać dziecięcą wyobraźnię z klockami LEGO?

Wbrew pozorom, z LEGO można korzystać na wiele sposobów. Różne zabawy pozwolą dziecku rozwijać różne umiejętności i rozwiązywać różne problemy. Jeśli posiadamy klocki LEGO City w zestawie z figurkami (ludzkimi postaciami), maluch może bawić się nimi w różnego typu sceny tematyczne.

Dobrze jeśli w takiej zabawie uczestniczy osoba dorosła, ponieważ pozwala to zwiększyć kompetencje językowe dziecka. W trakcie odgrywania scen maluch trenuje płynność wysławiania się, poznaje nowe słownictwo i struktury gramatyczne, a jednocześnie stale rozwija swoją kreatywność, wymyślając dialogi dla swoich postaci oraz scenariusze do dalszej zabawy.

Inny sposób na rozwijanie dziecięcej kreatywności to… śledzenie instrukcji. Choć to zaskakujące, ścisłe trzymanie się instrukcji także wspiera rozwój wyobraźni dziecka. Aby czytać instrukcję, dziecko musi nauczyć się poprawnej interpretacji sugestii producenta, a to ściśle łączy się z kreatywnością.

Poszczególne oznaczenia nie zawsze są oczywiste, dziecko musi wiele się domyślać, pogłówkować, aby znaleźć odpowiedni klocek i zastosować go we właściwy sposób. Wszystko to stanowi gimnastykę dla umysłu, a także uczy dziecko pożądanej cechy charakteru – cierpliwości. 

Tworzenie przedmiotów z klocków Lego

Kreatywność pobudza także zabawa w układanie z klocków przedmiotów codziennego użytku. Z LEGO można budować bowiem nie tylko budowle czy postaci zwierząt, ale również takie przedmioty jak ramka na zdjęcia czy pojemnik na przybory.

Wystarczy więc poprosić dziecko, aby wymyśliło coś, co może zbudować z posiadanych klocków. Jeśli samo nie wpadnie na żaden pomysł, można postawić na wybór takiego zestawu, który pozwala na skonstruowanie praktycznego przedmiotu, na przykład ruchomej zabawki. 

Klocki LEGO Technic łączą budowanie z elementami inżynierii, pozwalając wykonywać nawet samochody zdalnie sterowane. 

Istnieje wiele powodów, dla których warto zachęcać dziecko do budowania z klocków. Jeden zestaw może zamienić się w niezliczoną ilość pomysłów w rękach małego konstruktora z wielką wyobraźnią. 

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.