Kapelusze znane na całym świecie od wielu lat, zdobią głowy eleganckich mężczyzn i kobiet. W latach 40stych nie wyobrażano sobie wyjścia z domu bez nakrycia głowy w postaci kapelusza, który stanowił ważny element ubioru. Dzisiaj już nieco zapomniane, jednak wśród mniejszości jeszcze królują jako skuteczna ozdoba wyglądu.

Jak powszechnie wiadomo kapelusz to rodzaj nakrycia głowy, składający się z ronda i główki. Kapelusze wykonywane są z najróżniejszych materiałów. Możemy wyróżnić kapelusze filcowe, słomkowe, skórzane. Kształt i fason tego nakrycia głowy zazwyczaj nawiązuje do danek epoki, w której powstał.

 Najpopularniejsze rodzaje kapeluszy

wszystko-o-kapeluszach

Fedora jest kapeluszem wykonanym zwykle z filcu, posiadającym wklęsłą fałdę wzdłuż główki. Tego typu kapelusze powstały w XX wieku, a nazwa pochodzi od imienia księżniczki Fedory Romanowej, noszącej tego rodzaju kapelusz.

Trilby

Nazywany potocznie „małą fedorą”. W latach 50tych i 60tych tego rodzaju kapelusze zyskały popularność wśród kobiet. Taki model kapelusza posiada wąskie rondo, które jest znacznie podwinięte. Wykonywane jest z filcu, podobnie jak kapelusz Fedora, a w kształcie przypomina kapelusz tyrolski, bez charakterystycznego piórka.

Melonik

Jest rodzajem kapelusza noszonym głównie przez mężczyzn jednak w dzisiejszych czasach jest nadzwyczaj popularny wśród kobiet, preferujących modę w stylu streetfashion. Kapelusz ten posiada niewielkie rondo z podwiniętą krawędzią w górę i wypukłym denkiem. Meloniki zyskały na popularności w połowie XIX wieku.

Kapelusz Panama

także jest typem nakrycia raczej stosowanym przez mężczyzn, jednak kobiety pragnące ubierać się ekstrawagancko i oryginalnie często sięgają po taki element swojego ubioru. Kapelusz ten jest produkowany z liści łyczkowca dłoniastego. Pomimo jego nazwy, nie pochodzi z Panamy lecz z Ekwadoru.

Do czego nosić kapelusze?

Do futra należy zakładać drobne toczki lub kapelusze z szerokim rondem, jednak bez żadnych dodatków, które mogą „gryźć” się z futrem, będącym główną ozdobą. Do kurtki skórzanej zakładają kapelusze typu Fedora, dzianinowe i futrzane. Do innych stylizacji wybierz beret lub kaszkiecik. Kapelusze słomiane noszone są zazwyczaj latem. Skomponują się idealnie z letnią, elegancką sukienką.

0 Udostępnień
Witam, mam na imię Maria i jestem nowym autorem na portalu Kobieco.pl. Mam nadzieję, że moje artykuły będą rzeczowe oraz na temat, na pewno Wam się spodobają. Zapraszam do lektury! e-mail: emka@op.pl