Nawet 10 proc. wniosków o pożyczkę lub kredyt złożonych w 2017 roku było próbą wyłudzenia. Jedna z firm pożyczkowych udaremnia ponad 700 takich prób miesięcznie.

Najczęściej oszuści wykorzystują w takich sytuacjach pozyskane nielegalnie dane osobowe. Jakie konsekwencje może nieść kradzież danych i jak powinniśmy się przed nim chronić?

Przestępcy z szeregiem możliwości

Oszuści, którzy zdobyli nasze dane osobowe, są w stanie wykorzystać je do podjęcia wielu działań, których konsekwencje mogą być dla nas bardzo kosztowne. Mając nasze dane, mają też otwartą drogę m.in. do:

  • zakupu dokumentu imitującego dowód osobisty, za pomocą którego podejmowane mogą być dalsze działania przestępcze;
  • założenia konta bankowego i wyłudzenia kredytu;
  • wyłudzenia pożyczek;
  • zawarcia na nasze dane np. umowy abonamentowej;
  • kradzieży wypożyczonego samochodu;
  • wciągnięcia nas w pranie brudnych pieniędzy.

Niestety, ale pokrzywdzeni dowiadują się o wyłudzeniu danych osobowych i popełnieniu przestępstwa często dopiero po wizycie komornika. Po prostu nie są w stanie odpowiednio wcześnie zareagować, gdyż nie są świadomi ich wyłudzenia.

Nasze dane nigdzie nie są w pełni bezpieczne

wyłudzenie-danych-osobowych-PESEL

Biorąc pod uwagę wydarzenia, jakie mają miejsce w Polsce, nikt nie da nam gwarancji, że nasze dane osobowe są bezpieczne. Weźmy pod uwagę przykładowe zdarzenia, w których doszło do wyłudzenia danych osobowych.

  1. Urząd Skarbowy w Łęczycy – jedna z pracownic tego urzędu wyłudzała kredyty metodą „na słupa”. Wykorzystywała do tego dane podatników, do których miała dostęp w pracy. Wśród poszkodowanych jest w sumie 170 osób. Wspomniana pracownica preparowała dowody osobiste i na tej podstawie zakładała konta bankowe przez internet.
  2. Uber – to marka doskonale znana Polakom. Pod koniec 2016 roku ktoś pozyskał nielegalnie dostęp do danych blisko 57 milionów klientów tej firmy. Co ciekawe, media informowały o tym dopiero rok później. Agencja Bloomberg opublikowała informacje, że ponoć Uber zapłacił wysoki okup za to, aby hackerzy zniszczyli te dane. Oczywiście przedsiębiorstwo się do tego nie przyznało i trudno powiedzieć, jak sprawa się zakończyła.

340 tysięcy długu po… wizycie w przychodni

Do szokującej sytuacji doszło w Łodzi. Jedna z mieszkanek tego miasta chciała przedłużyć korzystanie z kredytu odnawialnego. Bank jej odmówił. Okazało się, że mąż zaciągnął w 2015 roku kredyt w Meritum Banku, w którym w rzeczywistości… nigdy nie był! Sprawa trafiła na policję.

Oszust spisał dane pokrzywdzonego podczas wizyty w przychodni lekarskiej – wykorzystał nieuwagę recepcjonistki. Po doliczeniu odsetek do spłaty pozostała kwota ponad 340 tysięcy. Na domiar złego wyszło, że oszust na dane tej samej osoby zaciągnął jeszcze pożyczkę. Wnioski nasuwają się same – musimy na każdym kroku pilnować naszych danych!

Wyłudzenie danych osobowych – czy da się mu zapobiec?

Oczywiście na co dzień powinniśmy uważać i nie przekazywać nikomu danych osobowych, jeśli nie jest to wyraźnie uzasadnione. W praktyce jednak ani my, ani ktokolwiek inny nie da nam gwarancji, że nasze dane nie zostaną skradzione. Ciekawym sposobem na zabezpieczenie się przed skutkami kradzieży danych jest usługa ChronPESEL.pl.

W ramach tej platformy otrzymamy natychmiastowe powiadomienie o potencjalnej próbie zaciągnięcia zobowiązania na nasze dane w 25 bankach, 64 firmach pożyczkowych i u 4 operatorów telefonii komórkowej.

W przypadku, gdy pracownik wyżej wymienionych instytucji prześle zapytanie do KRD o nasze dane, każdorazowo zostaniemy o tym poinformowani wiadomością SMS i e-mail.

Jeśli to nie my składaliśmy wniosek o kredyt czy np. o umowę abonamentową, to bardzo prawdopodobne, że doszło do próby wyłudzenia. W takiej sytuacji należy zadzwonić pod numer 71 773 78 00, gdzie dedykowany doradca prawny przekaże informacje, co należy dalej zrobić (w ramach tzw. asysty prawnej).

Dodatkowo, jeśli oszust jednak weźmie kredyt czy pożyczkę na nasze dane i dojdzie do postępowania przed sądem, ChronPESEL.pl zapewni nam ochronę prawną, czyli zwrot kosztów prawnika.

Bądźmy o krok przed przestępcami

Nie istnieje sposób, który w pełni zabezpieczy nas przed wyłudzeniem pieniędzy na nasze dane osobowe. Jednak to od nas zależy, czy zabezpieczymy się przed możliwymi konsekwencjami takiego przestępstwa.

Często się mówi: „Mądry Polak po szkodzie”, warto jednak  zadbać o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny, aby nie zmagać się z poważnymi problemami w przyszłości.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

2 KOMENTARZE

  1. Dla mnie najważniejsze jest bezpieczeństwo moich danych a co za tym idzie bezpieczeństwo mojej rodziny. Dobrze jest mieć świadomość że usługa typu chronpesel.pl czuwa nad moim spokojem finansowym.

  2. Chronić możemy się na dwa sposoby. Albo zakopiemy na działce dowód albo skorzystamy z portali o których mówi gardnik. Innej opcji według mnie aktualnie nie ma.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.