Na udaną praktykę jogi ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest solidna mata, która zapewnia nie tylko komfort, ale stabilizację, czyli element niezbędny przy wykonywaniu poszczególnych pozycji.

Na rynku pojawia się coraz więcej akcesoriów do treningu. Jak zatem wybrać najlepszy produkt? Jakie materiały gwarantują najwięcej korzyści? Dlaczego kauczukowe maty do jogi cieszą się tak wielką popularnością?

Przeczytaj poniższy tekst, aby znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania! Poznaj praktyczne wskazówki, które przydadzą Ci się przy podejmowaniu decyzji zakupowych!

Mata do jogi – podstawowe informacje

maty do jogi

Mata do jogi stanowi podstawowy element każdego treningu. Dzięki niej osoby praktykujące tę aktywność o długiej tradycji mogą w bezpieczny i komfortowy sposób przybierać, nawet bardzo wymagające pozycje.

Podłoże musi być stabilne i jednocześnie miękkie, zwłaszcza że asany wykonuje się na boso lub w specjalnych skarpetkach bez palców. Z tego powodu akcesoria do jogi powinny wyróżniać się świetną przyczepnością, która zapobiegnie wszelkim poślizgnięciom.

Warto dodać, że poszczególne maty różnią się od siebie nie tylko materiałem, ale i grubością oraz rozmiarem. To również bardzo istotne kryteria, które należy uwzględnić, aczkolwiek na samym początku warto postawić na uniwersalne parametry.

Z jakich materiałów powstają maty na jogę?

Obecnie w sklepach z łatwością można znaleźć maty do jogi wykonane z różnego typu materiałów. Różnią się nie tylko swoimi właściwościami czy trwałością, ale i ceną. To wszystko sprawia, że dopasowanie produktu do indywidualnych potrzeb i budżetu nie stanowi żadnego problemu. Oto lista najczęściej spotykanych materiałów, z których powstają maty:

  • kauczuk (ekologiczny, elastyczny i zapewniający odpowiednią przyczepność do podłoża);
  • PVC (trwały i stosunkowo tani);
  • korek (naturalnie przyczepny);
  • juta (wytrzymała, ale mało sprężysta);
  • mikrofibra (dobrze absorbuje wilgoć, zwłaszcza przy intensywnych sekwencjach);
  • TPE (lekkie i proste do czyszczenia);
  • PU (miękki i antypoślizgowy).

Jak rodzaj maty wpływa na jakość praktyki jogi?

Wykonywanie pozycji w jodze, a także zmienianie ich, wymaga odpowiednich warunków i przestrzeni. Celem maty jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu użytkownikowi, zapobiegając wszelkiemu rodzaju wypadkom – od pośligznieć, przez utratę równowagi, po upadki.

Odpowiednia amortyzacja i miękkie podłoże zapobiega powstawaniu kontuzji, odciążając przy tym stawy. Z jednej strony dobra mata chroni Cię przed urazami, a z drugiej – podnosi jakość praktyki. Jak to możliwe? W jodze liczy się skupienie i dążenie do wewnętrznej harmonii.

Nie da się osiągnąć równowagi ciała i umysłu, jeśli nie jesteś w stanie się w pełni skupić. Stojąc na macie, nie powinno się myśleć o niczym innym niż praktyce, a nie o tym, czy za chwilę podłoże się nie przesunie. W ten sposób możesz oddać się treningowi, świadomie kontrolować oddech i kontynuować duchową podróż.

Dlaczego warto wybrać kauczukowe maty do jogi?

Kauczukowe maty do jogi stanowią doskonałą i ekologiczną alternatywę dla produktów wykonanych z PVC. Jedną z ich największych zalet jest bez wątpienia antypoślizgowy charakter. Sprawdzają się przy ćwiczeniach o różnym stopniu intensywności, dlatego korzystać z nich mogą zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowane.

Stabilność maty kauczukowe do jogi zawdzięczają charakterystycznej, odrobinę chropowatej, aczkolwiek wciąż delikatnej dla skóry, fakturze. Jogini często sięgają po kauczuk ze względu, że jest to materiał odnawialny i przyjazny środowisku, co jest bliskie filozofii mindfulness.

W końcu joga to również styl życia, który oddziaływuje na wszystkie pomniejsze decyzje, dlatego wybór maty powinien być spójny z wyznawanymi wartościami. Zadbaj o swoją wygodę i bezpieczeństwa, stawiając na wysokiej jakości produkty wykonane z naturalnego tworzywa.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.