Filcowanie, spilśnianie, to technika, która polega na formowaniu wełny, aż do uzyskania pożądanego kształtu. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje, jest to filcowanie na sucho za pomocą specjalnej igły zakończonej charakterystycznym haczykiem oraz filcowanie na mokro, do którego wykorzystuje się ciepłą wodę mydlaną.

Z wełną za pan brat, filcowanie

Można, by spytać w jakim celu ktoś podejmuje się takiego wysiłku, otóż filc to popularny materiał o różnorakim zastosowaniu.

Idąc jego śladem można zwiedzić cały świat, bowiem dzięki jego powszechności, cieple jakie daje oraz stosunkowo łatwej do formowania strukturze, występuje zarówno u zakopiańskich górali, w jurtach położonych na stepowych terenach Mongolii czy w krajach muzułmańskich, stanowiąc podstawowy materiał do produkcji fezów.

Bez cienia wątpliwości można stwierdzić, że można z niego stworzyć praktycznie wszystko: zaczynając od biżuterii, poprzez torebki czy aplikacje na ubraniach, aż do ozdób do domu oraz zabawek dla dzieci.

filowanie-jak-zrobic-kulke

Kuleczki, filcowanie na sucho

Filcowanie wymaga czasu oraz cierpliwości, jednak jeśli pozna się podstawowe zasady bez większego trudu można kreować niezwykłe przedmioty. Najczęściej stosowaną, a także najprostszą formą, którą wykorzystuje się przy dalszych etapach produkcji jest kulka.

Do jej wykonania niezbędne są:
• wełna czesankowa w wybranych kolorach
• igły do filcowania o różnej grubości
• mata do filcowania (na tym etapie równie dobrze sprawdzi się zwykła gąbka).

Z wełny czesankowej odrywamy paski długości 15-20cm (staramy się unikać nożyczek, ponieważ w ten sposób zepsujemy strukturę wełny), układamy je warstwowo, blisko siebie, po czym w rękach formujemy z nich kulkę.

Nadajemy jej w miarę równą, regularną formę. Następnie kładziemy ją na macie/gąbce i cały czas pamiętając o zachowaniu okrągłego kształtu, zaczynamy równomiernie nakłuwać ją grubą igłą.

Co pewien czas ugniatamy ją w dłoniach, aby osiągnęła pożądaną formę. Kiedy wełna stanie się bardziej zbita, kontynuujemy pracę, używając tym razem cieńszej igły.

Tak przygotowane kuleczki mogą posłużyć do produkcji kolczyków, korali czy ciekawego breloczka.

Kulki filcowe – galeria

jak-zrobic-kulki-filcowe kuleczki-z-filcu  filcowe-kuleczkijak-sie-robi-kulki-filcowe

0 Udostępnień
Produkty Handmade stały się podstawą rozwoju rękodzieła wszelkiego rodzaju. Handmade jest wykonywany przez wyspecjalizowanych artystów, hobbystów a także przez kobiety mające nieco więcej wolnego czasu. Postaram się napisać kilka ciekawych poradników jak zrobić produkty handmade które idealnie ozdobią wnętrze Twojego domu. Zapraszam do czytania moich artykułów, Kasia Derda. Tel. komórkowy: +48604-567-677, e-mail: DerdaKasia@gmail.com