Zabawka na prezent dla dziecka to dobre rozwiązanie niezależnie od okazji, a nawet bez okazji. Odpowiednio dobrana pozwala nie tylko zająć małego człowieka na długie godziny, odciągając go od ekranu telewizora czy smartfonu, ale również wpływa korzystnie na jego rozwój.

Niestety, wiele zabawek podarowanych najmłodszym traci swoją atrakcyjność już po kilku minutach. Szukając produktu, który zainteresuje młodego człowieka na dłużej, warto postawić więc na zabawki ponadczasowe, czyli takie, które nie wychodzą z mody. Oto kilka propozycji:

Do zabawy „w udawanie”

domek-drewniany-dla-lalek

Zabawa w dom czy też ogólnie rzecz ujmując zabawa “w udawanie” to atrakcja dla nieco starszych dzieci, które dają upust swojej wyobraźni. W rączkach przedszkolaków lalka często udaje już mamę, a pluszowy miś tatę. Samochody jeżdżą po dywanie jak po ulicy. Przytulanki mają gorączkę, katar i kaszel.

Zabawa lalkami czy misiami to rozrywka, która towarzyszy najmłodszym od zawsze – w końcu szmacianą lalą bawiły się nasze babcie czy prababcie. Taka zabawa jest bardzo korzystna dla rozwoju maluchów nie tylko dlatego, że pozwala im rozwijać wyobraźnię, ale również dlatego, że kształtuje i pielęgnuje ważne cechy charakteru.

Zabawa lalkami uczy opiekuńczości, troskliwości, ale też odpowiedzialności. Współcześnie coraz więcej mówi się o tym, że prezent w postaci lalki sprawdzi się nie tylko dla dziewczynki, ale również dla chłopca, o ile ten przejawia zainteresowanie taką formą zabawy.

Widząc, że dziecko ładnie bawi się lalkami i ma ich już pokaźną kolekcję, warto postawić na dodatki. W zależności od typu lalek mogą to być ubranka na zmianę, wózek czy nosidło. Ponadczasowe są także domki dla lalek drewniane, znacznie bardziej wytrzymałe niż modele z plastiku i dużo atrakcyjniejsze wizualnie. Z pewnością posłużą nie jednemu dziecku, a wielu kolejnym pokoleniom. 

Układanie klocków

klocki-drewniane

Im prostsza zabawka, tym lepsza dla dziecka – bez względu na wiek. Dlaczego? Proste zabawki nie ograniczają kreatywności maluchów. Stwarzają przed nimi nieograniczone możliwości wykorzystania takich przedmiotów podczas zabawy. Najlepszym przykładem prostej i zawsze modnej zabawki są klocki. Również taką zabawkę znajdziemy dzisiaj w wielu wariantach do wyboru.

Klocki mają różne rozmiary i kolory, są produkowane z tworzyw sztucznych, a także z drewna czy nawet z metalu. Pierwsze klocki można podarować już rocznemu maluchowi. Takie zabawki są większe, pozbawione ostrych krawędzi, często mają różnorodne kolory i są dekorowane obrazkami, które zachęcają do aktywności, a jednocześnie uczą, na przykład kształtów.

Na początek dobre są klocki drewniane. Nie trzeba bowiem układać ich tak, aby do siebie pasowały. Zabawa klockami niesie za sobą wiele korzyści dla rozwijającego się malucha. Przede wszystkim doskonali jego koordynację ruchową, zwłaszcza motorykę małą, czyli sprawność małych paluszków.

Poza tym, klocki rozwijają też wyobraźnię i kreatywność, a nawet uczą dziecko radzenia sobie z trudnymi emocjami, zwłaszcza kiedy budowana długo wieża przewraca się i rozbija na małe kawałki. Układanie klocków to też na tyle uniwersalna rozrywka, że chętnie uczestniczą w niej nie tylko dzieci w każdym wieku, ale również rodzice czy dziadkowie. Podczas konstruowania finezyjnych budowli można zadbać więc także o relacje rodzinne, budować z dzieckiem więź i obserwować jak kształtuje się jego osobowość – w końcu budowanie z klocków wyzwala różne emocje.  

Puzzle i układanki

puzzle-magnetyczne

Podobnie jak klocki, puzzle i różnego rodzaju układanki są zabawkami ponadczasowymi i uniwersalnymi. W zależności od ilości elementów, a zatem również stopnia trudności układanki, bawią się nimi zarówno kilkulatki, jak i osoby dorosłe. Puzzle odprężają, pozwalają wyciszyć się i zrelaksować. Trenują koordynację oko-ręka.

Uczą logicznego myślenia. Zawsze należy dopasowywać je do wieku i umiejętności malucha. Dwuletnie dziecko powinno bez trudu poskładać puzzle kilkuelementowe, natomiast 7-latek bez trudu poradzi sobie z obrazem złożonym z ponad setki elementów.

Im starsze dziecko, tym bardziej skomplikowana powinna być układanka, aby jej odtworzenie zawsze było poniekąd wyzwaniem, a przy tym nie zniechęcało swoim poziomem trudności. Warto pamiętać też, że puzzle mogą przekazywać dzieciom wiedzę merytoryczną. Podczas gdy pierwsze puzzle przedstawiają najczęściej proste formy, jak figury geometryczne czy postaci zwierząt, to puzzle dla starszaków mogą prezentować już na przykład mapę świata.

Tak samo jak klocki, puzzle występują już w wielu wariantach do wyboru, nie tylko w klasycznej wersji kartonowej. Dzisiaj dzieci mogą układać puzzle drewniane, puzzle magnetyczne czy puzzle piankowe. Szeroki wybór dotyczy też układanek, którymi dziecko bawi się na podobnej zasadzie – dopasowując kształty czy kolory. 

Ponadczasowe zabawki to przedmioty, które wspierają zdrowy rozwój dziecka i nie ograniczają jego wrodzonej kreatywności. Puzzle, lalki czy klocki nie wychodzą z mody, ponieważ są też uniwersalne – odpowiednie dla maluchów w każdym wieku, dla dziewczynek i dla chłopców. 

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.