Przed nami sezon wakacyjny. Większość z nas będzie w tym czasie rozkoszować się urlopami. Część z nas wybierze się za granicę, a może w polskie góry, nad morze lub jezioro. Każda z nas lubi inną formę wypoczynku. Nie pozwól jednak, by ten przyjemny okres zamienił się w złe wspomnienia. Dlatego musisz zadbać o bezpieczeństwo swoich pieniędzy podczas wakacji już dzisiaj.

Niezależnie od tego, jak planujesz spędzić urlop – aktywnie, czy też błogo leniuchując, musisz pamiętać o tych kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Biuro podróży

Chcesz skorzystać z usług organizatora urlopu? Proszę bardzo. Upadek biura podróży jest ciężki do przewidzenia dla normalnego człowieka. Jednak możesz się zabezpieczyć, płacąc za wycieczkę kartą płatniczą czy też kartą kredytową.

Wcale nie namawiam Cię w tym wypadku do korzystania z kredytu na wakacje. Chodzi o to, że płacąc gotówką możesz mieć problem z odzyskaniem pieniędzy za takie nieudane wakacje.

Płacąc natomiast kartą, transakcja ta będzie mogła podlegać pod tzw. Chargeback – czyli obciążenie zwrotne. W takim przypadku bank oddaje poniesione koszty klientowi, a walkę o odzyskanie należności bierze na siebie.

Karta płatnicza/kredytowa – może być Twoim prawdziwym wakacyjnym sprzymierzeńcem. Jak wspomniałam w poprzednim punkcie, karta jako środek płatniczy, podlega pod ubezpieczenie transakcji chargeback.

Jest to zabezpieczenie stosowane przez banki, mające na celu zabezpieczenie karty przed oszustwami.

W jakim przypadku możesz złożyć reklamację do banku o zwrot pieniędzy?

karty-kredytowe
karty-kredytowe

– Gdy zapłacisz kartą za produkt lub usługę, której nie otrzymasz

– Gdy chcesz unieważnić transakcję, a mimo to płatność zostanie pobrana

– Gdy wystąpi błąd systemowy podczas transakcji i zostanie pobrana nieprawidłowa kwota lub transakcja zostanie nieprawidłowo autoryzowana

– Gdy nastąpi próba defraudacji pieniędzy z konta karty lub zostanie ona użyta po kradzieży

Gotówka/ Karta . Zabierz ze sobą jak najmniej gotówki. Skorzystaj z karty, którą w razie kradzieży możesz szybko zastrzec.

Kartę musisz zastrzec tak szybko, jak to tylko możliwe. Jest na to kilka sposobów:

Telefonicznie w swoim banku – numer zazwyczaj znajduje się na odwrocie karty, dlatego dobrze jest go sobie gdzieś zapisać

W dowolnym oddziale swojego banku

Pod numerem alarmowym, gdzie można zastrzec praktycznie karty z każdego banku 828 828 828

Przez bankowość elektroniczną

Dobrze jest mieć drugą kartę, która posłuży za koło ratunkowe, w przypadku utraty bądż niemożliwości posługiwania się tą pierwszą.

Nie zapomnij ustawić limitu do wypłat gotówkowych oraz na płatności kartą. To może być pewnym zabezpieczeniem podczas kradzieży.

Tradycyjny kantor/internetowy – Korzystanie z tradycyjnego kantoru wiąże się z obrotem gotówką i mniej korzystnymi kursami walut.

Przed wyjazdem skorzystaj z internetowego kantoru, który posiada atrakcyjne kursy walutowe i prześlij pieniądze na wcześniej założone konto w danej walucie, do którego otrzymasz kartę płatniczą.

Bankomat/Płatności kartą

Nie zapomnij sprawdzić Twoja karta jest rozliczana za granicą – czy są pobierane prowizje od wypłat w bankomacie lub za płatności kartą.

Uważaj na oszustów. W dużych kurortach czy miastach turystycznych bardzo łatwo jest o zamieszanie czy niedopatrzenie. Na to właśnie liczą specjaliści od skimmingu, czyli kradzieży danych z naszej karty.

Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzać urządzenia, z których chcesz wypłacać gotówkę.

Jeżeli cokolwiek w danym bankomacie wydaje Ci się podejrzane, nie wypłacaj w nim pieniędzy. Nie dawaj także nikomu swojej karty – w restauracji, hotelu czy sklepie. Karty nie możesz tracić z oczu nawet na chwilę!

Przykładowo: Płacisz za pobyt w recepcji i pracownik prosi o podanie karty, z którą chce się udać do innego pomieszczenia, bo tam jest terminal. Idź z nim albo poproś o przyniesienie terminala.

Nigdy nie wiadomo czy dany pracownik jest uczciwy i w tym czasie nie wykorzysta Twojej karty do czegoś

0 Udostępnień
Witam Cię bardzo serdecznie! Mam na imię Diana. Z zawodu i z zamiłowania zajmuję się finansami. W moich artykułach znajdziesz zatem sporo porad związanych z zarządzaniem swoimi pieniędzmi. Jestem autorką bloga stworzonego specjalnie dla kobiet - Pieniądz jest Kobietą