By przez cały rok cieszyć się gładką i miękką skórą stóp, nie możemy zapominać o odpowiedniej pielęgnacji.

Jeśli nie zapewnimy skórze nawilżenia, będziemy nosić złe obuwie oraz nie będziemy chronić się przed wirusami kurzajek, oraz grzybicą, możemy mieć wiele kłopotów. Jakich? O tym opowiemy w tym artykule.

Przesuszona skóra stóp i pękające pięty

Pękające pięty to najczęściej wynik przesuszonej skóry stóp. Kiedy zapominamy o codziennej pielęgnacji pięt w postaci kremów nawilżających lub gdy często korzystamy z basenów, w których chlorowana woda skutecznie wysusza nam naskórek, wtedy możemy mieć problem z suchą skórą na stopach i jej pękaniem.

Drugą przyczyną naszych dolegliwości może być słabe krążenie tętnicze i żylne (np. w wyniku choroby ogólnoustrojowej), które sprawia, że do skóry nie dociera wystarczająca ilość płynów i lipidów, co skutkuje suchością, pękaniem skóry na piętach oraz jej łuszczeniem się.

Pęknięte pięty to nie tylko defekt estetyczny. Pękająca skóra na stopach bardzo często powoduje ból i staje się wrotami dla bakterii i drożdżaków, które łatwo przenikają przez uszkodzoną barierę skórną. Aby cieszyć się zdrową i gładką skórą oraz uniknąć dyskomfortu, warto sięgać regularnie po krem na pękające pięty Undofen.

Posiada on w swoim składzie masło Shea oraz olej Canola, które przywracają naturalną barierę ochronną naskórka i wzmacniają jego warstwę lipidową. Wspomniany kosmetyk zawiera również nawilżającą glicerynę oraz aloes, które wspomagają utrzymanie naturalnej wilgoci w naskórku oraz wyciszają uporczywe swędzenie pięt.

choroby-stop

Ich działanie jest o tyle istotne, że dobrze nawilżona skóra ma mniejsze tendencje do pękania, a co za tym idzie – nadkażeń. Najważniejszym składnikiem kremu Undofen jest jednak mocznik. Powoduje on zmiękczenie warstwy rogowej skóry i jednocześnie przyspieszenie złuszczania zrogowaciałego naskórka. Przywraca w ten sposób piętom gładkość i zdrowy wygląd.

Odciski na stopach

Jeśli zmiany skórne na stopach występują w postaci trwałych odcisków, potrafią być bardzo bolesne. Pojawiają się głównie u osób dorosłych i wynikają, np. z noszenia niedopasowanego, zbyt ciasnego obuwia. Ciągły ucisk na naskórek powoduje powstawanie modzeli i nagniotków.

Te pierwsze to odciski o żółtym zabarwieniu i miękkiej strukturze, bez czopa rogowego. Występują przeważnie na piętach i w odróżnieniu od nagniotków nie sprawiają bólu.

Te drugie – czyli nagniotki pojawiają się zwykle w okolicy palców i posiadają rdzeń rogowy, który po uciśnięciu wywołuje dużą bolesność. Czasami nagniotkom towarzyszy stan zapalny, co powoduje duży dyskomfort przy chodzeniu.

W przypadku wystąpienia niewielkich modzeli wystarczy wymoczyć je w wodzie i zetrzeć przy pomocy tarki lub pumeksu. Po takim zabiegu powinno się użyć nawilżającego kremu do stóp. Jeśli modzele są oporne na usuwanie, warto zakupić plastry z kwasem salicylowym.

Nagniotków, w odróżnieniu od modzeli nie usuwamy pumeksem, gdyż może to pogorszyć stan skóry. Raczej staramy się otaczać je miękkimi opatrunkami, plastrami z żelem. Do ich usunięcia stosujemy wspomniane plastry z kwasem salicylowym. W przypadku uciążliwych nagniotków konieczne jest interwencja chirurga.

Grzybica stóp i paznokci

Grzybica stóp oraz paznokci to infekcja wywołana przez różnego rodzaju drożdżaki. Łatwo zarazić się nią np. korzystając z publicznych basenów czy sauny. Może rozwinąć się także w domowych warunkach – kiedy niedokładnie wytrzemy stopy po prysznicu lub kąpieli i założymy skarpetki. Wtedy nadmierna wilgoć może spowodować rozwój grzybicy między palcami.

Grzybica międzypalcowa najczęściej pojawia się najpierw między piątym a czwartym palcem, a potem wędruje dalej na kolejne palce. Skóra w tych miejscach jest zaczerwieniona, łuszcząca, może swędzieć i wydziela się nieprzyjemny zapach.

Ponadto w bardziej zaawansowanym stadium mogą pojawiać się pęknięcia, pęcherzyki, a czasem, gdy dojdzie do zakażenia bakteryjnego, zbiera się ropa. Walkę z grzybicą najlepiej rozpocząć od razu po jej dostrzeżeniu. Daje to większe szanse na jej szybsze wyleczenie.

By zwalczyć te rodzaje grzybicy, warto sięgnąć po krem przeciwgrzybiczy z terbinafiną (substancją czynną) Undofen MAX, który działa na dermatofity, pleśnie oraz niektóre grzyby dimorficzne. Stosowany miejscowo, raz dziennie przez siedem dni, wykazuje dużą skuteczność i hamuje rozwój kolejnych infekcji.

Dodatkowo, aby leczenie było skuteczne, należy zadbać o właściwą higienę (dokładne mycie stóp po basenie i saunie, noszenie klapek, częsta wymiana ręczników i pranie ich w wysokiej temperaturze, a także używanie jedynie prywatnych środków higieny osobistej). Warto często zmieniać skarpetki oraz nosić przewiewne obuwie.

Buty warto także dezynfekować oraz odkażać (można zastosować domowe sposoby – włożyć do środka tampon nasączony formaliną lub roztworem chinoksyzolu – lub wybrać specjalne preparaty do tego przeznaczone – spraye i odświeżacze).

Gdy na paznokciach zaczną pojawiać się niepokojące zmiany (przebarwienia na biały, żółty, czarny kolor, odkształcenia, fałdy, oddzielająca się od łożyska, pogrubiona i zrogowaciała płytka, zaczerwienienie skóry wokół paznokcia, ból), należy podjąć działania.

Warto udać się do lekarza, który oceni, z jaką dolegliwością mamy do czynienia. Specjalista zaleci odpowiednie badania oraz metody leczenia – ogólne lub miejscowe.

Do leczenia miejscowego zaliczyć można stosowanie leku w postaci lakieru do paznokci. Preparat nakłada się bezpośrednio na płytkę paznokcia i pozostawia do wyschnięcia. Takie leczenie pozwala szybko osiągnąć oczekiwane rezultaty, gdyż lek stosowany jest bezpośrednio w miejscu zainfekowanym – precyzyjnie dociera do źródła choroby.

Undofen Amorolfina to lek, który wystarczy stosować raz w tygodniu, by nie tylko zwalczyć krępującą dolegliwość, ale także wzmocnić płytkę paznokci. Lek ten dostępny jest bez recepty.

Leczenie ogólne grzybicy polega na przyjmowaniu doustnych leków przeciwgrzybiczych (np. itrakonazol i flukonazol). Stosowane jest głównie przy mocno rozwiniętej infekcji i najczęściej łączy się je z leczeniem miejscowym.

Nadpotliwość stóp

Nadpotliwość stóp to ich nadmierna tendencja do wydzielania potu. Na stopach, podobnie jak na całym ciele, znajdują się gruczoły ekrynowe, które wydzielają pot np. w wyniku zbyt wysokiej temperatury otoczenia. Pełnią w ten sposób funkcję termoregulacji. Potliwość jest dla naszego ciała zjawiskiem normalnym i pożądanym.

Problem pojawia się dopiero wówczas, gdy potu jest zbyt dużo. Niektórzy ludzie pocą się nawet 4-5 razy mocniej niż reszta społeczeństwa. Przyczyny tego stanu mogą być różne. Mogą wynikać albo z obciążeń genetycznych lub też być zjawiskiem wtórnym, towarzyszącym innym chorobom ustrojowym, np. cukrzycy.

W pierwszym przypadku potliwość leczona jest zachowawczo, czyli przez częste mycie stóp, spryskiwanie ich antybakteryjnym sprayem, posypywanie stóp talkiem. W drugim przypadku należy znaleźć źródło choroby i wdrożyć odpowiednie leki.

Ze względu na to, że bezwonny pot dość szybko rozkładany jest na powierzchni skóry przez bakterie, może po jakimś czasie przybierać niemiły zapach. Takie zjawisko dotyczy przede wszystkim potu wydzielanego przez gruczoły apokrynowe, czyli pod pachami i w okolicach narządów płciowych, jednakże i stopy potrafią nieprzyjemnie pachnieć.

Zwłaszcza kiedy tego potu jest zbyt wiele, a my cały dzień spędzamy w nieprzewiewnych skarpetkach i butach. Aby pozbyć się niemiłej woni, warto sięgnąć wówczas po spray z dodatkiem olejku herbacianego, który wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, jak np. Undofen Spray All in One. Dodatkowo warto zadbać o bawełniane skarpetki i buty wykonane z naturalnego, oddychającego materiału, które wspomogą odparowywanie potu ze stóp.

UNDO/MR/2020/140

Źródła:

  1. Styczeń, Wstydliwy problem, „Uroda i Medycyna” 2016, nr 1. Dostęp online 16.06.2020: http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/nadpotliwosc_wstydliwy_problem_uroda_i_medycyna_przemyslaw_styczen.pdf.
  2. Nockowski, Charakterystyka najczęstszych dermatoz skóry stóp, „Kosmetologia Estetyczna” 2016, vol. 5, nr 3, s. 223-229. Dostęp online 16.06.2020: http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.3-1.pdf.
  3. Zielińska, Kilka słów o podologii – czyli jak dbać o swoje stopy? , „TH!NK studenckie naukowe czasopismo internetowe” 2014, nr 1 (17), s. 109-110. Dostęp online 16.06.2020: https://utw.uj.edu.pl/documents/6082181/134859212/artyku%C5%82+podologia+UTW.pdf/1f3bce0f-73e8-4624-ad7c-25a87d247909.
0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.