Zakup mieszkania od dewelopera to inwestycja, której nie należy podejmować pochopnie – w końcu nakładasz na siebie zobowiązanie, które będziesz najpewniej spłacać przez następne kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat.

Zamiast więc działać szybko, dokładnie sprawdź dewelopera i to, czy jest wobec Ciebie uczciwy. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Czym możesz przypłacić zakup mieszkania od dewelopera, którego nie sprawdziłeś?

czy-warto-kupowac-mieszkanie-od-dewelopera Wydaje Ci się, że przy zakupie mieszkanie od dewelopera nie może przydarzyć Ci się nic złego? Wyobraź sobie zatem następujące sytuacje:

  • Po pewnym czasie okazuje się, że mieszkanie ma mnóstwo ukrytych wad, które nie zostały wykryte podczas odbioru. Zgłaszasz ten fakt deweloperowi, a on, zamiast naprawić usterki, maksymalnie przeciąga czas na rozpatrzenie Twojego wniosku, aż ten ostatecznie mija, a Ty musisz pokryć koszty naprawy z własnej kieszeni.
  • Choć początkowo wszystko przebiegało zgodnie z planem i mury pięły się do góry, deweloperowi skończyły się środki na realizację inwestycji, popadł w tarapaty finansowe i ogłosił upadłość. Oczywiście możesz walczyć w sądzie o odzyskanie swoich pieniędzy, lecz nie masz stuprocentowych szans na powodzenie, a proces ten może się ciągnąć latami. Jednocześnie przez cały ten czas spłacasz kredyt na mieszkanie.
  • Kierując się harmonogramem dewelopera, zdążyłeś już wypowiedzieć umowę właśnie wynajmowanego lokalu, a przez przedłużające się prace i niedotrzymywanie terminów nie możesz przeprowadzić się do nowego lokum. W efekcie musisz znaleźć tymczasowe miejsce zamieszkania, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. A taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, w końcu po to zdecydowałeś się na zakup mieszkania, by przestać płacić osobom trzecim za wynajem.

To tylko trzy, czysto hipotetyczne scenariusze, które mogą Ci się przydarzyć. I są to scenariusze z życia wzięte, o czym przekonało się mnóstwo osób, które zdecydowały się na zakup mieszkania bez sprawdzenia dewelopera.

4 kroki do weryfikacji dewelopera przed kupnem mieszkania

mieszkanie-od-dewelopera-czy-z-rynku-wtornego

Chcąc dokładnie prześwietlić inwestora i upewnić się co do jego uczciwości, przejdź przez przygotowane przez nas kroki.

Tradycyjny research

Przejrzenie informacji w internecie to zawsze dobry pomysł – zadowoleni lub niezadowoleni klienci czują potrzebę do wyrażenia swojej opinii, a Ty możesz z tego skorzystać. Przejrzyj komentarze na temat samego dewelopera oraz jego inwestycji, i to najlepiej tych już zakończonych.

Możesz również pokusić się o dokładniejszy wywiad środowiskowy i odwiedzić już zamieszkane osiedla, które zostały wybudowane przez dewelopera. Rozmawiając z ich mieszkańcami, dowiesz się, na co ewentualnie uważać i czy lokale mają jakieś wady ukryte – w końcu są już użytkowane od pewnego czasu.

Sprawdzenie historii i finansów firmy

Nic nie powie Ci o deweloperze tyle, co historia firmy oraz jej finanse. Zatem zdecydowanie warto się z nimi zapoznać.

Jeśli inwestor nie ma nic do ukrycia, bez wahania przedstawi Ci aktualne sprawozdanie finansowe firmy, w którym sprawdzisz, czy jej przychody są wystarczające do ukończenia nieruchomości, czy należy się spodziewać rychłego ogłoszenia upadłości.

Warto też upewnić się co do tego, jak jest finansowana inwestycja: ze środków własnych czy na kredyt. W przypadku tej drugiej opcji masz pewność, że deweloper został bardzo dokładnie prześwietlony przez bank i przeszedł tę próbę pozytywnie – skoro bankowi analitycy dali mu zielone światło, można mu zaufać.

UWAGA!

Zgodnie z ustawą deweloperską deweloper ma obowiązek przedstawienia Ci prospektu informacyjnego ze wszystkimi danymi dotyczącymi inwestycji. Jeśli uchyla się od tego obowiązku, grozi mu kara wysokiej grzywny. Jest to również znak, który świadczy o tym, że ma coś do ukrycia – czyli być może ma wobec Ciebie nieuczciwe zamiary.

Zajrzenie do państwowych rejestrów

Rzetelne informacje na temat dewelopera znajdziesz również:

  • w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – jeśli jest to spółka cywilna,
  • w Krajowym Rejestrze Sądowym – jeśli masz do czynienia ze spółką komandytową lub z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • w bazie REGON – niezależnie od formy prawnej firmy,
  • na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości,
  • w sądzie rejonowym.

Upewnij się, że dane ze wszystkich tych rejestrów są takie same – jeśli są między nimi rozbieżności, niech to będzie dla Ciebie sygnał ostrzegawczy.

Dodatkowe atuty przemawiające za uczciwością dewelopera

O wiarygodności dewelopera mogą też świadczyć posiadane certyfikaty, a przede wszystkim Certyfikat Dewelopera przyznawany przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa.

Takie wyróżnienie otrzymują tylko naprawdę uczciwi inwestorzy, którzy działają na rynku już od dłuższego czasu. Na korzyść dewelopera może też przemawiać przynależność do Polskiego Związku Firm Deweloperskich, który zrzesza inwestorów mających renomę wśród klientów i podwykonawców oraz dysponujących mocnym kapitałem.

Nie spiesz się!

deweloper-sprzymierzeniec-czy-wrog

Pamiętaj o jednym: pośpiech to Twój największy wróg i najlepszy przyjaciel sprytnych sprzedawców. Dlatego też deweloperzy tak często sięgają po narzędzia, jakimi są sezonowe obniżki i głośno reklamowane promocje, które mają jeden cel: złapać Cię na haczyk, przykuć Twoją uwagę i ostatecznie przyspieszyć Twoją decyzję zakupową.

Przecież nie ma czasu do stracenia, bo zaraz skończy się promocja i zapłacę więcej”.

Wręcz przeciwnie – pochopne podjęcie decyzji, podyktowane impulsem, może Cię kosztować więcej, jeśli trafisz na nieuczciwego dewelopera, który będzie maksymalnie przedłużać realizację inwestycji lub też odda Ci mieszkanie pełne ukrytych wad i usterek.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.