W Polsce pokochaliśmy smak pizzy. Nic dziwnego – na całym świecie to włoskie danie cieszy się niesłabnącą popularnością. Jest proste, smaczne i łatwo dostępne. Dlaczego pizza jest dobra? Najpewniej dlatego, że można ją bardzo łatwo dopasować pod indywidualne gusta smakoszy.
Kochasz pieczarki? Możesz dołożyć lub zamówić ich więcej. Nie znosisz oliwek? Możesz poprosić, by nie było ich wcale. Cenisz słodkie sosy, a nie znosisz pikantnych? Proszę bardzo – możesz doprawić, jak chcesz.
Uniwersalność pizzy to zaleta właściwie dowolnej kombinacji składników, które dobierasz. To też wielka zaleta dla alergików i osób cierpiących na nietolerancje pokarmowe – nie muszą rezygnować z pysznej potrawy i wspólnego posiłku.
Mogą wybrać takie rodzaje pizzy, które im nie zaszkodzą. Skąd właściwie wzięła się pizza? Czy pizza domowa jest lepsza od zamówionej? Dlaczego tak popularna jest pizza na telefon? Poczytaj o najsłynniejszym placku na świecie!
Pizza przez Internet – nie zawsze było tak prosto!
Spis treści
Mało kto wie, że pizza… tak naprawdę nie do końca jest włoska. Powstała bowiem w starożytnej Grecji, a dopiero stamtąd trafiła do Rzymu. Rzymianie chętnie bowiem przejmowali różne elementy greckiej kultury – począwszy od sztuki, skończywszy na kulinariach.
Jednak dodali coś od siebie – płaskie chleby greckie posmarowane oliwą, czosnkiem i posypane ziołami, zaczęli przygotowywać na naturalnym zakwasie, nie na drożdżach. Była to nawet waluta handlowa! W dobie renesansu pizza została wzbogacona o warzywa.
Popularna margherita to placek z mozzarellą, bazylią i pomidorami, czyli wyglądem nawiązujący do narodowych barw Włoch. Nazwa nie jest przypadkowa – pierwsza margherita powstała na cześć królowej Włoch, Małgorzaty, gdy wraz z mężem odwiedziła Neapol pod koniec XVIII wieku.
Neapolski kucharz ugościł ją właśnie pierwszą wersją tradycyjnej, włoskiej margherity – choć dziś wydaje nam się to dość skromne danie, zważywszy na fakt, co na pizzy można położyć. A można niemal wszystko!
Włosi nie przepadają zresztą za dużą ilością składników na pizzy – to, co kiedyś wynikało z ubóstwa i oszczędności, czyli kompozycja zaledwie trzech przysmaków na placku, dziś jest synonimem dobrego kulinarnego gustu.
Zupełnie inne podejście mają Amerykanie, których pizza aż kapie od ilości dodatków i niestety jest wersją zdecydowanie bardziej niezdrową i kaloryczną. A Polacy? Z badań wynika, że kontynuują tradycję europejską – najczęściej wybierają prostą capriciosę. Dla 8. proc. ankietowanych to zresztą zdecydowanie ukochany rodzaj pizzy!
Pizza – gdzie ser? Polacy nie unikają nabiału!
Co jeszcze w pizzy lubią Polacy? Na pewno ser – opcja „cztery sery” z dodatkiem sera camembert i mozzarelli to wręcz sztandarowa pozycja w serwisach oferujących pizzę online.
Często pojawia się w tej kompozycji także feta, gouda czy ser pleśniowy. Jakie jeszcze rodzaje pizzy wybieramy? Raczej nie inne niż smakosze z zagranicy – popularnością cieszy się pizza wiejska czy hawajska, a także smaki śródziemnomorskie. Pozwalamy sobie również na własne „zaprojektowanie” pizzy, indywidualnie dobierając składniki.
Jeśli chodzi o przyprawy, to często sięgamy po oregano i bazylię, coraz modniejsza staje się też rukola. Tutaj także bliżej nam więc do Włoch i tradycyjnej pizzy niż lubujących się w wersji „na bogato” Amerykanów.
Polacy lubią też eksperymentować: pizza bezglutenowa, pizza z patelni czy specjalna pizza dla dzieci nie budzą już zaskoczenia, jeśli chodzi o zamawianie i dostawę pizzy. Nie mówiąc już o bardzo popularnej pizzy wegetariańskiej, zdobywającej również popularność wśród osób jedzących mięso – po prostu… jest smaczna.
Pizza dla zaawansowanych koneserów to też indywidualny dobór grubości i rodzaju ciasta oraz samej liczby składników, jaką będzie posiadać pizza. Przepis może być zależny od nas, nawet jeśli nie jesteśmy znawcami kuchni – i to chyba powód, dla którego grecko-włoski placek stał się jedną z naszych ukochanych potraw.
A z ciekawostek – lubimy też… inne jedzenie o smaku pizzy, na przykład chrupki kukurydziane.
Dlaczego pizza jest niezdrowa? A może… wcale nie jest?
Pizza – jak zrobić tę potrawę, by była smaczna i zdrowa jednocześnie? To wcale nie tak trudne. Pizza, dodatki i sposób przygotowania często z jakiegoś powodu lądują bowiem wśród kategorii fast food, która średnio dobrze nam się kojarzy.
Tymczasem – pizza wcale nie należy do tak zwanego „śmieciowego żarcia”, a już na pewno nie każda. Wszystko zależy od tego, co na pizzę położymy. Naukowcy tłumaczą, że to od rodzaju i jakości składników zależy wartość dania: różnią się one bowiem zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych oraz szkodliwych dla nas izomerów trans.
Prosta pizza z pieczarkami ma zaledwie 1,2 proc. tłuszczu, niektóre zaawansowane wersje – aż 26 proc. Warto zwrócić uwagę na to, co wybieramy sięgając po pizzę, zwłaszcza że gotowce to drugie w kolejności najczęściej spożywane przez polskich nastolatków danie typu fast food. Podobnie jest w przypadku dzieci – po frytkach pizza to ich ukochana potrawa.
Zaś jeśli chodzi o studentów, pizza to w ogóle szóste najczęściej spożywane przez nich danie. Warto więc dobierać składniki rozsądnie. Zwłaszcza jeśli to nasze dziecko przepada za pizzą, a my nie do końca mamy serce odmówić mu raz na jakiś czas tej pysznej potrawy.
Zamów pizzę! Ale… gdzie? Pizza, aplikacja i jak to zrobić?
Pizza domowa to wyzwanie, ale większość z nas stawia jednak na dostawę pizzy prosto do domu. Najłatwiej wejść na stronę popularnej pizzerii (na przykład Domino’s Pizza) lub skorzystać z ogólnych portali oferujących dowóz pizzy do domu.
Dużym plusem jest tracking pizzy, gdzie po zamówieniu obserwujemy wędrówkę pizzy z lokalu do naszego mieszkania. Sporą zaletą są też aplikacje na telefon, które pomagają zamówić danie w kilka sekund.
Po tego typu potrawy sięgamy często, gdy nie chce nam się wychodzić z domu ani gotować – nie zastanawiamy się wtedy, ile kalorii pizza posiada ani nie zależy nam na wybitnym daniu, jednak nie zmienia to faktu, że wciąż możemy dostać coś naprawdę zdrowego i smacznego.
Rezygnacja z domowego obiadu i zamówienie pizzy na wynos lub z dowozem do domu nie oznacza bowiem automatycznej zgody na bezwartościowy posiłek. Wystarczy jedynie dobrze poszukać, korzystając z ułatwień, które oferują producenci i nowe technologie.
Pizza online czy w pizzerii? Jakość bez różnicy
A jeśli mamy ochotę zjeść na mieście? Nie ma problemu – tam też trafimy zarówno na klimatyczne lokale, jak i wyspecjalizowane sieciówki, które oferują nam dobrą pizzę. Polacy zakochali się w pizzy już w latach 90. (wyparła ona wówczas tradycyjne zapiekanki, choć dziś one również wracają do łask) i zdążyliśmy już wypracować sobie pewne standardy.
Nie jest prawdą, że pizza z sieciowej restauracji jest gorsza – są marki, które oferują naprawdę niezłą jakość. Konkurencja jest bowiem spora, a w turystycznych miastach, takich jak na przykład Kraków – tym większa, gdyż lokali jest naprawdę sporo.
Dużym plusem wyjścia do lokalu jest nie tylko możliwość zjedzenia obiadu z przyjaciółmi w miłym miejscu, ale tez dyskretna obsługa czy… pewność, że danie trafi na nasz stół ciepłe. Chociaż profesjonalne pizzerie również w przypadku dowozu dbają o dostarczenie dania szybko i sprawnie. Na kulinarnym rynku działa bowiem naprawdę silna konkurencja.
Pizza – może być smaczna i wartościowa!
Pizza stała się ważnym symbolem popkultury. Czasem jej obraz w mediach rozrywkowych jest krzywdzący – kaloryczne, tłuste danie zamawiane głównie przez osoby niedbające o zdrowe żywienie.
To mit – można wybrać pizzę naprawdę dobrą i wartościową jednocześnie. Jest to w niektórych wersjach zdecydowanie najzdrowsza propozycja
Koniecznie przeczytaj: