Kiedy rozpoczynamy długi proces realizacji wymarzonego celu i podjęcia ćwiczeń, najczęściej jesteśmy w stu procentach zmotywowani do działania i pełni energii do pracy. Jednak po pewnym czasie coraz częściej szukamy różnych wymówek, aby odstąpić nieco od realizacji naszego planu i coraz rzadziej mamy ochotę na trening. To znak, że nasza motywacja znacząco zmalała. Co więc zrobić, aby być zmotywowanym do wysiłku przez cały czas?
Spis treści
Szukaj atrakcyjnych rozwiązań
Jeśli czerpiemy radość z wykonywania jakieś czynności i sprawia nam ona prawdziwą przyjemność dużo bardziej się w nią angażujemy i mamy większą ochotę na jej podejmowanie.
Najczęściej, aby rzeczy były dla nas przyjemne muszą być przede wszystkim atrakcyjne. Dokładnie tak samo jest z ćwiczeniami.
Żeby podtrzymać motywację do treningów, ćwiczenia, jakie podczas nich wykonujemy nie mogą być dla nas wyłącznie przykrym obowiązkiem, dlatego nie możemy dopuścić do tego, aby nas znudziły.
W przeciwnym razie zamiast motywacji otrzymamy wyłącznie zniechęcenie. Dlatego też nasza aktywność fizyczna powinna być pełnym odzwierciedleniem naszych upodobań.
Jeśli lubimy jazdę na rowerze, zamiast treningu na siłowni, udajmy się na długą przejażdżkę. Jeżeli przyjemność sprawia nam pływanie zastąpmy nim na przykład bieganie.
Natomiast, jeśli z jakiś powodów musimy ograniczyć naszą aktywność wyłącznie do ćwiczeń na siłowni lub w domowym zaciszu, dobierzmy je w ten sposób, aby ich wykonywanie było dla nas przyjemne.
Nie możemy również zapomnieć o ich uzupełnianiu i zamianie. Nawet najbardziej atrakcyjny trening, po pewnym czasie codziennego wykonywania stanie się dla nas po prostu nudny, a wtedy znajdziemy się na prostej drodze do utraty motywacji.
Pamiętaj o cierpliwości
Absolutnie każda zmiana wymaga czasu. Nie ma takiej możliwości abyśmy w krótkim czasie z miłośników oglądania telewizji na kanapie stali się nagle maratończykami. Dlatego też nie możemy od siebie zbyt wiele wymagać, aby nie utracić wiary we własne możliwości, a tym samym zmniejszyć swojej motywacji do dalszego działania.
Czasami zdarza się, że nawet pomimo intensywnych ćwiczeń nie zauważamy od razu w swoim organizmie wielkich zmian.
To właśnie z tego powodu najszybciej tracimy motywację to kontynuowania ćwiczeń. Tymczasem okazuje się, że taka sytuacja wynika z naturalnej skłonności organizmu do zachowania równowagi, który aby dokonać zmian potrzebuje dostarczania bodźców przez dłuższy czas.
Dlatego zamiast kolejny raz stawać na wagę, weź głęboki oddech i przełóż to na inny dzień. Kiedy przestaniesz spodziewać się spektakularnych wyników, paradoksalnie szybciej je otrzymasz i nie stracisz przy tym cennej motywacji.