Zdrowa żywność postrzegana jest jako trudno dostępna i droga. Tymczasem powoli, ale skutecznie zdobywa kolejne segmenty rynku, a jej cena sukcesywnie spada. Podpowiadamy, jak nie przepłacić za zdrową żywność.

Hipermarkety i dyskonty

W wielkopowierzchniowych sklepach coraz częściej można trafić na regały w całości przeznaczone na zdrową żywność i nie są to sprzedaże okresowe, ale stałe. Można to łatwo zauważyć, przeglądając oferty i ulotki, np. Kaufland gazetka.

Nie dość, że zdrowa żywność jest w ciągłej sprzedaży, to jeszcze można liczyć na atrakcyjne promocje. W przypadku żywności o długim terminie przydatności do spożycia warto pokusić się o zrobienie większych zapasów.

Jednorazowo duży wydatek w długim czasie da sporą oszczędność pieniędzy. Żywność o krótkim terminie przydatności trzeba kupować regularnie, dlatego tym bardziej warto śledzić dyskontowe oferty.

Hipermarkety i dyskonty to miejsca, gdzie na ogół jest najtaniej, ale nie powinniśmy zamykać się na inne formy sprzedaży.

Giełdy ekologiczne

zdrowa-zywnosc-zakupy

Postrzegane są jako drogie, bo też i faktycznie – sprzedawane tam analogiczne produkty są droższe niż na tradycyjnych targowiskach. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę ceny zdrowej żywności, szybko okaże się, że giełdy są dobrym źródłem zaopatrzenia w tanią zdrową żywność.

Można tu kupić produkty bezpośrednio od producentów i rolników, bez pośrednictwa sklepów, co niewątpliwie ma wpływ na ostateczną cenę. Na giełdach ekologicznych sprzedawane są produkty świeże: ryby, mięso, sery, owoce i warzywa.

To, co kupujemy na giełdzie, ma krótki termin przydatności do spożycia. Jedynie mięso, ryby i niektóre warzywa można zamrozić. Warto mieć to na uwadze, zanim zrobimy hurtowe zakupy. Lepiej zaplanować cykliczne wizyty w takim miejscu.

Giełdy ekologiczne to także cenne źródło wiedzy na temat zdrowego odżywiania.

Hurtownie spożywcze

Hurtownie, jak sama nazwa wskazuje, nastawione są na hurt, dlatego zaopatrują głównie sklepy. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić większe zapasy tej żywności, którą można przechowywać długo, o ile oczywiście mamy gdzie. Niektóre hurtownie prowadzą też handel detaliczny po cenach hurtowych.

Nie każda hurtownia spożywcza oferuje zdrową żywność, dlatego, zanim udamy się do upatrzonego miejsca, warto sprawdzić ofertę w internecie lub po prostu zadzwonić.

Sklepy ze zdrową żywnością

To miejsca wyspecjalizowane, w których kupimy praktycznie każdy produkt opatrzony etykietą „zdrowa żywność”. Już nie tylko ekologiczne owoce i warzywa, ale także różnorakie kiełki, produkty przygotowane na bazie roślin strączkowych, naturalne soki, super foods, produkty bezglutenowe i bezcukrowe, dodatki do żywności, różne rodzaje mleka roślinnego, mąki, makarony itp.

Chociaż przywykliśmy sądzić, że sklepy ze zdrową żywnością są drogie, warto je co jakiś czas odwiedzać choćby po to, by zapolować na promocję lub cykliczne wyprzedaże. Ponadto fama nie zawsze mówi prawdę. Nie wszystkie tego typu sklepy są drogie i najlepiej przekonać się o tym osobiście.

Internet

Chociaż w internecie można zaopatrzyć się jedynie w żywność suchą, niewymagającą przechowywania w lodówce, warto zainteresować się sklepami online, bo ceny bywają bardzo atrakcyjne. Nie bez znaczenia jest fakt, że w internecie można kupować nie tylko od polskich, ale też zagranicznych producentów i sprzedawców zdrowej żywności.

Duże wyspecjalizowane sklepy internetowe ze zdrową żywnością oferują bardzo szeroką gamę produktów. Pod tym względem biją na głowę sklepy stacjonarne i hurtownie. Dobrym rozwiązaniem jest robienie dużych zakupów u jednego dostawcy, wtedy za przesyłkę zapłacimy tylko raz.

W innym przypadku może się okazać, że koszty poszczególnych przesyłek będą równe kwocie, którą zaoszczędzimy na niskich cenach w sklepach internetowych.

Omijaj modne miejsca

Modne galerie handlowe na ogół są drogie. Właściciele znajdujących się w nich sklepów po pierwsze muszą zarobić na czynsz, po drugie liczą na pośpiech odwiedzających galerię klientów i ich zasobne portfele. Na ogół nie narzekają na nieduży ruch, stąd nie czują potrzeby obniżania cen.

Jeśli chcemy zaopatrywać się w zdrową żywność w tańszym miejscu, warto znaleźć nieduży, pozornie nieatrakcyjny sklep. W końcu bardziej niż wystrój i witryna liczy się asortyment.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.