Znaki na metkach i symbole są niezbędną informacją, aby zabieg prania przebiegł prawidłowo i nie zniszczył nam odzieży. Pranie niektórych rodzajów ubrań może przyprawić o ból głowy, na szczęście jednak z pomocą przychodzą nam metki na ubraniu.

Sprawdź najnowszy: Ranking najlepszych proszków do prania!

Strasznie ciężko jest spamiętać wszystkie znaki, a jest ich aż kilkadziesiąt, w takiej sytuacji najlepiej po prostu googlować dany znak i dowiedzieć się co dokładnie on oznacza i dopiero wtedy przystąpić do prania odzieży.

Oznaczenia na ubraniach

symbole-prania-w-pralce

Oznaczenia na ubraniach dzielimy na trzy grupy, są to:

  • symbole prania
  • symbole prasowania
  • symbole suszenia
  • symbole prania chemicznego

Znaki na metkach

pranie-delikatne

Powyższe oznaczenie oznacza, że materiał jest delikatny. Znak wygląda charakterystycznie ponieważ posiada dwie poziome linie na samym dole. Znak ten można znaleźć przede wszystkim na ubraniach z jedwabiu i wełny. Znak może znaleźć się np. na pończochach, cekinowych bluzeczkach i na syntetycznych materiałach.

pranie-reczne

Dłoń na znaku oznacza że, pranie należy przeprowadzić ręcznie. Włożenie ubrań z tym znakiem na metce wprost do pralki jest równoznaczne ze zniszczenie, skurczeniem ubrania. Pranie ręczne odbywa się najczęściej w misce z ciepłą wodą oraz kilkoma nakrętkami płynu do prania. Do dzieła!

pranie-tekstyliow

Powyższy znak oznacza pranie tekstyliów, będzie to pranie delikatne gdzie po wypraniu i odwirowaniu materiał nie pogniecie się, zachowa swoją oryginalną proporcję.

Ta pozioma linia która znajduje się pod znakiem oznacza, że nie można prać ubrania w wysokich temperaturach. Bardzo często zdarza się że, gdy widzisz ten znak na ubraniu to prasowanie odzieży raczej nie wchodzi w grę.

symbol-prania

Widząc ten znak masz pewność, że pranie w pralce może odbyć się na dowolnym programie, jest to “najluźniejsze” oznaczenie jak może wystąpić na metce ubrania. symbol-prania-zwyklego

Symbol na metce ubrania oznacza, pranie zwykłe, powinien znaleźć się też znak mówiący o temperaturze w jakiej należało by wyprać ubranie.

Symbole prasowania

symbol-prasowania

Symbol na metce ubrania przedstawiający żelazko oznacza, że dozwolone jest prasowanie.

prasowanie-w-niskiej-temperaturze

Symbol żelazka na metce ubrania oznacza prasowanie w niskiej temperaturze.

symbol-prasowania-z-ustawiona-temperatura

Prasowanie w średniej temperaturze, natomiast gdy na symbolu żelazka znajdują się aż 3 kropki to oznacza to prasowanie w wysokiej temperaturze.

Symbol suszenia

program-do-suszenia-materialow-tekstylnych

Znak na metce ubrania z jedną poziomą linią oznacza suszenie materiałów tekstylnych. symbol-suszenia-delikatnych-materialow

Dwie poziome linie pod symbolem oznaczają suszenie materiałów delikatnych w suszarce bębnowej.

symbol-suszenia-w-suszarce-bebnowej

Gdy znajdzie ten symbol na metce ubrania to oznacza że, ubranie może być suszone w suszarce bębnowej.

symbol-temperatury-suszenia

Interpretacja tego znak na metce jest bardzo prosta, ilość kropek oznacza temperaturę z jaką należy suszyć ubranie w suszarce bębnowej, jedna kropa to niska temperatura, dwie kropki – średnia temperatura a trzy kropki to suszenie w wysokiej temperaturze. zakaz-suszenia-w-suszarce-bebnowej

Zakaz suszenia ubrania w suszarce bębnowej.

Pranie chemiczne

mozna-prac-chemiczne

Symbol na metce ubrania oznacza że, możesz prać je chemicznie.

zakaz-prania-chemicznego

Ubrania nie możesz prać chemicznie.

zakaz-czyszczenia-chemicznego

Znak prezentuje zakaz czyszczenia chemicznego.

delikatne-pranie-chemiczne

Z ubraniami z powyższym znakiem możesz podchodzić ostrożnie i tylko włączyć delikatne pranie chemiczne.

Mam nadzieję, że przedstawione znaki na metkach i ich opisy ułatwią Ci dbanie o Twoje ulubione ubrania, jeśli czegoś nie jesteś pewna to nigdy nie ryzykuj i nie wrzucaj ulubionej sukienki na jakikolwiek program, sprawdzenie symbolu na metce w internecie zajmuje tylko kilka chwil.

Niektóre symbole na metkach ciężko rozkodować i konieczne jest sprawdzenie ich znaczenia w internecie.

0 Udostępnień
Mam na imię Marysia. Jestem nowym redaktorem na Kobieco.pl. Będę prowadziła dział poświęcony Fitness. Jestem trenerem w jednej z Krakowskich siłowni i tam spędzam większość czasu co osobiście bardzo mnie cieszy. Wierzę, że my kobiety jesteśmy w stanie doprowadzić nasze ciało do każdego upatrzonego przez nas stanu, jesteśmy twarde i wysoce zmotywowane do osiągania celów nie tylko w życiu prywatnym ale każdej inne dziedzinie naszego życia! Pozdrowienia Maria Danowicz. Tel. kom. 778-456-434, e-mail: m.danowicz@gmail.com