Zniszczone włosy i rozdwajające się końcówki to problem, który dotyczy wielu kobiet. Jest on spowodowany różnymi czynnikami – od uszkodzeń mechanicznych, poprzez niewłaściwą pielęgnację, aż po niedobory składników odżywczych w diecie, mające kluczowe znaczenie dla dobrej kondycji nie tylko włosów, ale również skóry i paznokci.

Do tego dochodzi wykonywanie agresywnych zabiegów stylizacyjnych z wykorzystaniem chemicznych środków oraz układanie fryzury za pomocą narzędzi fryzjerskich rozgrzewających się do naprawdę wysokich, destrukcyjnych dla struktury włosa temperatur.

zniszczone-wlosy

Wszystkie te nawyki bądź zaniedbania w kwestii diety i pielęgnacji (czy raczej jej braku) skutkują zniszczeniami i uszkodzeniami włosów. Jak odżywić włosy zniszczone, by odzyskały piękny wygląd i w jaki sposób zapobiegać dalszym uszkodzeniom? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Zapraszamy do lektury!

Jak wyglądają rozdwojone końcówki i jak rozpoznać suche, zniszczone włosy?

Aby wdrożyć odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne i uzupełnić dietę w cenne składniki niezbędne do prawidłowego wzrostu włosów, należy na początku zdiagnozować problem. Jeśli podejrzewasz u siebie rozdwojone końcówki, możesz się im przyjrzeć z niewielkiej odległości.

Rozdzielenie włosa u samego dołu powinno być widoczne gołym okiem. Jeśli jednak nie jesteś w stanie tego dostrzec, możesz wykonać „test igły”, który polega na próbie „nawleczenia” pojedynczego włosa na oczko igły. Jeśli końcówki są rozdwojone, wówczas łatwo będzie to dostrzec – prawdopodobnie jedna część włosa trafi do dziurki, a druga znajdzie się poza nią.

Istnieje jeszcze jeden test, który możesz wykonać, by z pewnością potwierdzić, że Twoje włosy są zniszczone i wymagają regeneracji. Opiera się on na zdolności włosa do przyjmowania i odparowywania wody.

Włosy zniszczone, z otwartymi łuskami i rozdwojonymi końcówkami trudno jest „namoczyć” – podczas mycia głowy posiadaczki tego typu włosów mają wrażenie, że mimo polewania ich strumieniem wody, jakaś część włosów nadal pozostaje sucha. Wynika to z faktu, że rozchylone łuski zwiększają powierzchnię chłonną, przez co zniszczone włosy wolniej nasiąkają wodą.

Ta sama okoliczność sprawia z kolei, że włosy zniszczone bardzo szybko wysychają – zwłaszcza pozostawione do naturalnego wyschnięcia. U osób z włosami zdrowymi, lśniącymi i gładkimi jest dokładnie odwrotnie – tego typu włosy szybko można zmoczyć, a jednocześnie – przez zamknięte łuski – nie oddają wilgoci do otoczenia w takim stopniu, jak włosy zniszczone (czyli, po prostu – schną bardzo długo).

Przyczyny rozdwajania się końcówek i osłabienia włosów

Przyczyny rozdwajania się końcówek i osłabienia włosów można podzielić na kilka grup:

  • przyczyny związane z niedoborami składników odżywczych i budulcowych w organizmie, a zwłaszcza biotyny, żelaza, magnezu, ale również keratyny, witamin z grupy B oraz cynku;
  • przyczyny związane z uszkodzeniami mechanicznymi – do tej grupy zaliczają się przede wszystkim zniszczenia powstałe na skutek agresywnego rozczesywania, łamania bądź przycinania włosów domowymi, tępymi nożyczkami, ciągłego odgniatania i szarpania gumkami do włosów z metalowymi elementami;
  • przyczyny związane z uszkodzeniami struktury na skutek działania środków chemicznych – farb do włosów i rozjaśniaczy, mocnych stylizatorów czy płynów do trwałej ondulacji;
  • przyczyny związane z uszkodzeniami struktury włosa na skutek działania wysokich temperatur – suszenia gorącym nawiewem, częstego używania lokówek czy prostownic;
  • przyczyny związane z niewłaściwym nawilżeniem włosów – zarówno „od wewnątrz” jak i „od zewnątrz.

Zniszczone włosy – domowe sposoby

Jeśli zdiagnozowaliśmy już, że nasze końcówki nie są w najlepszej kondycji, warto wiedzieć, jak odbudować zniszczone włosy. Niestety, na tę zagwozdkę nie ma łatwiej odpowiedzi.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że nie da się „skleić” już rozdwojonych końcówek – jest to po prostu fizjologicznie niemożliwe. Najłatwiejszym i najszybszym krokiem do naprawy zniszczeń jest… obcięcie rozdwojonych końców. Jeśli jednak nie chcemy żegnać się z długością, należy zadbać o to, by zniszczenia nie postępowały – a zwłaszcza zapobiec sytuacji, w której pojawiają się rozdwojone końcówki na całej długości włosów.

W tym celu warto zwracać uwagę na sposób rozczesywania włosów – powinien być delikatny i łagodny – po to, aby mechaniczne uszkodzenia nie postępowały. Należy również ograniczyć stosowanie kosmetyków stylizujących, które usztywniają włosy (co czyni je bardziej podatnymi na złamania) oraz chemicznych rozjaśniaczy i farb.

Łamaniu i rozdwajaniu się końcówek zapobiegnie również stosowanie gumek wykonanych z naturalnych materiałów (bez metalowych elementów) i spanie w luźnym warkoczu (podczas snu jesteśmy w stanie połamać i wyrwać sobie naprawdę wiele kosmyków).

Innym sposobem na odżywienie włosów, który z powodzeniem można wykorzystywać w domu, to ich olejowanie. Zabieg ten nie tylko nawilża włosy, dostarcza im substancji odżywczych i wygładza łuski, ale również sprawia, że stają się bardziej elastyczne – a tym samym mniej podatne na uszkodzenia.

Do olejowania warto używać „czystych olejów”, bez domieszek silikonów. W celu dostarczenia włosom dodatkowej porcji nawilżenia, pod olej można zastosować produkt nawilżający – mgiełkę z kwasem hialuronowym czy żel aloesowy.

Jak odżywić włosy „od środka”?

Jeśli włosy są bardzo zniszczone, a zależy nam na uzyskaniu szybszego ich przyrostu oraz na zagęszczeniu fryzury, warto sięgnąć po sprawdzone preparaty w postaci suplementów diety.

Dziś, przy obecnym tempie życia, bardzo trudno jest wielu osobom zadbać o prawidłową podaż składników odżywczych i mineralnych, takich jak zdrowe tłuszcze, witaminy czy cynk i żelazo. Z pomocą przychodzą wspomniane suplementy, spełniające dzienne zapotrzebowanie organizmu na różne substancje odżywcze.

Wybierając konkretny suplement diety, który ma nam pomóc w walce z objawami osłabienia i zniszczenia włosów, a także w dbaniu o szybszy przyrost, warto sięgnąć po kompleksowy produkt, zawierający w swoim składzie nie tylko cynk czy biotynę (substancje mające kluczowe znaczenie dla tempa przyrostu włosów oraz dla ich jakości – grubości, wytrzymałości, elastyczności), ale również szereg witamin: A, C czy z grupy B.

Taką kompleksową kompozycję można odnaleźć w składzie suplementu diety Merz Spezial Dragees – jego regularne przyjmowanie pozwoli zauważyć szybie efekty nie tylko w poprawie kondycji włosów, ale również skóry i paznokci!

Podsumowanie

Zniszczone włosy i rozdwojone końcówki mogą być efektem oddziaływania wielu czynników, związanych z niedoborami substancji odżywczych w diecie, niewłaściwą pielęgnacją, postępującymi uszkodzeniami mechanicznymi czy ubytkami w strukturze włosa pojawiającymi się na skutek oddziaływania wysokiej temperatury urządzeń do stylizacji lub agresywnie działającej chemii fryzjerskiej.

Aby odżywić włosy i zapobiec dalszemu rozdwajaniu końcówek, warto porzucić złe nawyki i postawić na regularną, nawilżającą pielęgnację, wzmacniającą i uelastyczniającą włosy – po to, by były mniej podatne na uszkodzenia.

Efekty walki o piękną fryzurę z pewnością przyspieszy uzupełnienie swojej codziennej rutyny o dawkę witamin, biotyny, cynku i innych substancji, zamkniętych w kompleksowej formule suplementów diety. Dzięki regularnemu przyjmowaniu takich preparatów włosy będą rosły mocniejsze, zdrowsze, a sam przyrost będzie postępował znacznie szybciej.

Koniecznie przeczytaj:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.