Zupy to zawsze dobre rozwiązanie, a występują pod tak wieloma postaciami, że nigdy nie ma się ich dość. Nowością i superfood na ten rok jest włoska zupa farro.
Spis treści
Charakterystyka zupy di farro
Zupa pochodzi z Włoch a jej pełna nazwa to minestra di farro. Farro to zaś nic innego jak gatunek pszenicy o nazwie płaskurka. Ten rodzaj pszenicy był uprawiany już w neolicie.
Różni się on od współcześnie uprawianej pszenicy. Jest on bardziej zbliżony do orkiszu, niż do najczęściej spotykanej i nie cieszącej się ostatnio dobrą sławą pszenicy zawierającej gluten.
Pszenica płaskurka zawiera go również, lecz jest on łatwiej przyswajalny, a samo zboże również łatwo trawione.
Tradycyjna zupa farro jest wykonywana z pszenicy płaskurki, pomidorów, parmezanu, czosnku, cebuli i oliwy. Dodaje się do niej również boczku, lecz może być także zjadana w wersji wegetariańskiej.
Do smaku doprawiana jest pietruszką i majerankiem. To prawdziwa aromatyczna, smaczna włoska kuchnia. Zaletą tego dania jest także łatwość jego przygotowania.
Zupa farro – właściwości
Tradycyjna zupa farro dzięki swoim składnikom jest naturalnym remedium na przeziębienie i grypę. Zawiera substancje wirusobójcze oraz mikroelementy niezbędne do walki z chorobą, jak również pomaga odzyskać po niej siły dzięki obecności czosnku, cebuli i pietruszki.
Pszenica płaskurka jest w porównaniu do pszenicy zwyczajnej o wiele bardziej zdrowa i ma więcej właściwości, choć ta druga jest z pewnością bardziej wydajna no i oczywiście spotykana o wiele częściej.
Pszenica płaskurka jest nawet starsza niż orkisz, uznawany do tej pory za super zboże. Niektórzy twierdzą, że ma większe właściwości prozdrowotne niż on sam.
Płaskurka zawiera przede wszystkim duże ilości białka i dzięki temu większe ilości składników mineralnych. Łatwo to zauważyć, ponieważ jest ona po przetworzeniu ciemniejsza niż inne zboża.
Oczywiście również jak każde zboże zawiera witaminy z grupy B. Płaskurka zmniejsza poziom cholesterolu we krwi, wyrównuje poziom cukru w niej oraz zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów układu pokarmowego.