Obgryzanie paznokci powoduje, że stają się one coraz cieńsze i słabsze, rozdwajają się, kruszą i łamią. Jeśli trwa to latami, mogą ulec trwałemu odkształceniu. Oszpecone dłonie… Wstydzisz się ich, wiele razy próbowałaś zwalczyć ten okropny nawyk, a mimo to wciąż masakrujesz zębami swe paznokcie. Obgryzanie paznokci to nałóg jak inne które należy odpowiednio leczyć!

Obgryzanie paznokci – skąd się bierze?

Nawyk obgryzania paznokci ma swe źródło we wczesnym dzieciństwie -głodny, zmęczony lub zaniepokojony czymś niemowlak instynktownie szuka piersi matki i ją ssie.

Potrzebę ssania zaspokaja również smoczek, lub włożony do buzi własny paluszek.

obgryzanie-paznokci
Obgryzanie paznokci

Paznokcie obgryzamy najczęściej w chwilach zdenerwowania, podekscytowania, gdy jesteśmy przestraszeni – podobny mechanizm można zaobserwować m. in. u palaczy oraz osób które zjada stres.

Papieros, batonik, czy obgryzanie paznokci pomagają ukoić rozdygotane nerwy, ponieważ przede wszystkim zaspokajają potrzebę ssania.

Kto najczęściej obgryza paznokcie?

Nałogowymi obgryzaczami paznokci w przeważających przypadkach są osoby introwertyczne, niepewne siebie, źle radzące sobie ze stresem, a także nadpobudliwe i skłonne do agresji.

Osoba wciąż manipulująca palcami przy ustach jest postrzegana jako dziecinna i zalękniona, a u wielu ludzi wzbudza to wstręt.

Ciągłe wkładanie palców do ust, poza tym że jest nieestetyczne, może być przyczyną wielu groźnych infekcji przewodu pokarmowego (salmonellą lub gronkowcem), zarażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu A, czyli tzw. chorobą brudnych rąk, owsikami, tasiemcem czy glistą ludzką.

Jak walczyć z obgryzaniem paznokci?

Co więc zrobić, jak zwalczyć ten fatalny nawyk? Do dyspozycji mamy kilka środków i metod, które pomogą się z nim rozprawić -trochę wysiłku i na pewno tym razem się uda. Naucz się więc kontrolować co dzieje się z twoimi dłońmi, utrzymuj je z dala od ust.

Podobnie jak podczas rzucania palenia staraj się, by stale były czymś zajęte, np. obracaniem jakiegoś niewielkiego przedmiotu, długopisu, albo maskotki.

W sytuacjach stresowych zażywaj łagodne ziołowe środki uspokajające (np. Labofarm) -pomogą zapanować nad emocjami i ocalić paznokcie.

Maluj paznokcie, na polakierowanych lepiej widać ślady niszczycielskiej działalności twoich zębów -ten widok podziała trzeźwiąco.

Codziennie maluj też paznokcie wymyślonym specjalnie dla nałogowych obgryzaczy gorzkim preparatem (można go kłaść na zwykły kolorowy lakier) – smak goryczy spowoduje, że natychmiast wyjmiesz palce z buzi.

Czasem, w przypadku osób dorosłych z silnie utrwalonym nawykiem obgryzania konieczna bywa wizyta u psychologa i specjalna terapia -pocieszające, że zwykle przynosi ona dobre efekty.

Preparaty na obgryzanie paznokci:

Pazurek gorzki żel Kosmed II -bardzo gorzki, wywołujący wręcz odruch wymiotny; jest błyszczący, a więc przeznaczony raczej dla pań; zaletą bardzo przystępna cena.

KillyS -gorzki, zawiera wzmacniającą witaminę E; bez połysku, niewidoczny na paznokciach, idealny dla mężczyzn.

Paluszek Kosmed II -bardzo gorzki; zmywa go zwykła woda, więc konieczność malowania paznokci po każdorazowym myciu rąk; bez połysku, odpowiedni dla mężczyzn; przystępna cena.

No bite gel Alessandro – niezbyt gorzki; położony na zwykłą emalię dodaje paznokciom blasku; z uwagi na wyraźny połysk nie polecany mężczyznom.

Nail Bitter Sully Hansen – bardzo gorzki, dodatkowo wzmacnia paznokcie; z powodu połysku przeznaczony dla kobiet; dosyć drogi.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

16 KOMENTARZE

 1. Obgryzanie paznokcie osobiście doświadczyłam będąc na studiach. Wpływ miały właśnie egzaminy, stres z nimi związany. Doprowadziłam swoje paznokcie do takiego stanu, że nawet nie chciałybyście wiedzieć. Miałam oczywiście myśli na temat jak przestać obgryzać paznokcie ale po kilku dniach powstrzymywania znów zaczęłam łapać się na obgryzaniu paznokci. Wybawieniem okazało się zakończenie studiów heheh… stres minął a z nim ten wstrętny nawyk obgryzania paznokci! Czasem warto spojrzeć na ten problem z nieco innej strony. Nie leczcie nawyku obgryzania paznokci a przyczyny jego powstania :)

 2. Obgryzanie paznokci u dorosłych ok, stres, szybkie tempo życia, kredyty itd ale co zrobić gdy dziecko obgryza paznokcie? Jak sobie z tym poradzić??? Jakieś sprawdzone sposoby na ten nawyk u dziecka?

 3. Poleci ktoś jakiś preparat na obgryzanie paznokci? Obgryzione paznokcie wyglądają okropnie i nie mogę już na nie patrzeć… upilnować się też jest mi ciężko. Mam stresującą pracę i myślę że gdy obgryzam paznokcie to się uspokajam, nie myślę już tak bardzo o pracy bo skupiam się na czymś innym. Preparat na obgryzanie paznokci rozwiązał by problem albo jakiś specjalny lakier do paznokci?

 4. Obgryzanie paznokci u dzieci to o wiele większy problem bo racjonalne rozwiązania nie idą w parze z rozumowaniem dziecka. Moja przyjaciółka ma właśnie dziecko które obgryza paznokcie i nie może sobie z tym poradzić. Najgorsze, że dziecko cierpi bo tak mocno obgryza paznokcie, że sięga aż skórek pod paznokciem i później bolą go paluszki gdy za coś złapie. Chyba każdy z Nas kiedyś poczuł taki ból gdy zbyt mocno obcięliście paznokieć. Mamy nadzieję, że dzieciak wyrośnie z obgryzania paznokci jak najszybciej aby nie musiało już cierpieć więcej.

 5. Jak nie obgryzać paznokci? Mam 25 lat i to chyba nie wiek na takie uzależnienia hehe. Męża szukam, kto mnie zechce z takimi zaniedbanymi paznokciami?!

 6. Ciężko oduczyć się obgryzania paznokci, niewątpliwie jest odruch bezwarunkowy i pamiętanie o tym by ich nie obgryzać niewiele chyba da…

 7. Zróbcie sobie hybryde na paznokciach to je moźe jakoś ochronicie przed obgryzaniem hehe. Ja może nie obgryzam paznokci ale za to obgryzam skórki jeśli odstają. Bardzo często przez to robią mi się zadziory :/

 8. Są na rynku preparaty na obgryzanie paznokci. Jakoś rak działają, że obgryzanie nie jest już tak smacznie przyjemne.

 9. Ja osobiście nigdy nie obgryzałam paznokci ale widać na studiach czy na ulicy, że wiele osób to robi. Pokuszę się nawet o tezę, że to mężczyźni najczęściej obgryzają paznokcie! W sumie na stan ich paznokci nikt nie zwraca uwagi w przeciwieństwie do kobiet. My zawsze musimy mieć piękne i zadbane paznokietki!!!! :/

 10. Przyznaję bez bicia, że czasami zdarza mi się obgryzać paznokcie :( wolę chyba taki nawyk niż wychodzenie co chwilę na papierosa czy na drinka bo stres w życiu… mam dwuletnią córeczkę i mam nadzieję, że ona nie odziedziczy po mnie nawyku obgryzania paznokci… muszą ją przypilnować :)

 11. Nie powiem ale obgryzanie paznokci sprawia przyjemność, oczywiście jeśli lubisz to robić i robisz nałogowo. Jak sobie radzą ludzie obgryzający paznokcie zimą kiedy nosi się rękawiczki hihi może nosi się rękawiczki bez palczaste ;D a tak na poważnie to niemal chyba każdy miewa w swoim życiu taki okres że obgryzanie paznokietków może się pojawić! Ale ten nałóg mija z wiekiem… tak mi się przynajmniej wydaje moje drogie Panie.

 12. Pielęgnacja paznokci jest trudna i bez obgryzania ich. Dla tych co obgryzają paznokcie proponuję jakiś śmierdzący lakier do paznokci albo hybrydę :-) tylko uwaga na zęby!!!

 13. Na pewno szkoda jedynek, pewnie łatwo je sobie ukruszyć obgryzając paznokcie… czemu np nie rzuć gumy zamiast gnębić swoje paznokcie??!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.