Wydaje ci się, że robisz wszystko, co w twojej mocy, aby twoja pielęgnacja twarzy była kompleksowa, a nadal nie widzisz efektów? Sprawdź, czy popełniasz te błędy. Może wystarczy zmiana kilku nawyków, aby poczuć różnicę.

Z artykułu dowiesz się:

  • jak nieprawidłowy makijaż może zrujnować twoją pielęgnację,
  • dlaczego krem ochronny na dzień z filtrem jest tak ważny,
  • czy można samodzielnie dobrać idealną pielęgnację,
  • dlaczego częsta zmiana kosmetyków nie jest dobrym pomysłem,
  • jak tryb życia może wpływać na kondycję twojej cery.

Nieprawidłowy demakijaż

hadalabo-5-najczestszych-bledow-w-pielegnacji-twarzy1
Pielęgnacja twarzy – jakie błędy popełniasz?

Jeśli do tej pory używałaś do demakijażu wyłącznie płynu micelarnego, nie jest to ogromny błąd, jednak warto mieć w swojej łazience również dodatkowy preparat. Zmyje on resztki makijażu i brudu, pozostawiając twoją skórę czystą.

Zacznijmy jednak od podstaw. Nadal wiele z nas, zarówno młodych dziewczyn, jak i dojrzałych kobiet, jedynie przemywa kilkukrotnie twarz wacikiem, nie czekając, aż będzie on całkowicie czysty. W ten sposób pozostawiasz skórę częściowo brudną.

Innym błędem jest również omijanie miejsc takich jak szyja, dekolt, żuchwa, a tam przecież również znajduje się podkład. Warto każdego dnia podczas demakijażu sprawdzać, czy z tych okolic udało się usunąć kolorowe produkty.

Wracając jednak do samych kosmetyków, płyn micelarny to dobry początek, ale należy dodać jeszcze kolejny etap oczyszczania.

Dodatkowe kosmetyki do demakijażu to m.in.:

  • olejki,
  • żele,
  • pianki do twarzy.

Produkty te warto ze sobą łączyć, zmieniając kolejność ich używania. Możesz np. już do pierwszego mycia korzystać z olejków, a dopiero potem kosmetyku na bazie wody, czyli żelu lub pianki. Znajdź swój ulubiony rytuał dopasowany do twojej cery, a potem ciesz się czystą skórą gotową do przyjęcia kolejnych kremów, maseczek itp.

Częste zmienianie kosmetyków i złe połączenia

W dobie nielimitowanego dostępu do kosmetyków każda z nas może mieć na swojej półce nawet kilkadziesiąt kremów do twarzy. Tylko po co? Chcemy testować, sprawdzać, kupować wciąż nowe produkty, zwłaszcza że jesteśmy bombardowane promocjami i reklamami. Co na to skóra?

Jeśli używasz jednocześnie np. wielu kremów na dzień, skóra może reagować różnie. Szczególnie gdy nieumiejętnie dobrałaś produkty. Istnieją składniki, jakich lepiej ze sobą nie łączyć, a należą do nich m.in. niektóre kwasy.

Wróćmy jednak do samego zmieniania specyfików. Przypuśćmy, że zmagasz się z suchą skórą. W poniedziałek używasz mocno nawilżającego kremu na dzień, we wtorek matującego (żeby makijaż się trzymał), w środę z witaminą C (na rozjaśnienie przebarwień), w czwartek czegoś z retinolem (na zmarszczki).

Choć skrajny przypadek, zdarza się, że w szaleństwie zakupowym zapominamy, jaki był tak naprawdę ich cel. W efekcie pojawiają się zaczerwienienia, czasem nawet wypryski, a twarz wcale nie jest bardziej nawilżona, rozjaśniona i młodsza. Warto używać kosmetyków co najmniej kilka tygodni, aby sprawdzić faktycznie ich efekty.

Brak ochrony przeciwsłonecznej

Często wydaje nam się, że brak tropikalnych upałów to wystarczające usprawiedliwienie braku używania filtrów, które chronią przecież przed fotostarzeniem się skóry. Idąc za wzorem wiecznie młodo wyglądających Azjatek, powinnyśmy również zawsze zwracać na to uwagę podczas pielęgnacji.

Zimą nie musimy używać często bardzo wysokiego faktora, ale chociaż SPF 20-30 jest mile widziany. Należy również zwracać uwagę na oznaczenia producentów, dotyczące ochrony przed promieniowaniem.

Dobrze jest posiadać produkt chroniący zarówno przed UVB (najbardziej odczuwalne w ciepłych miesiącach w postaci np. zaczerwienień), jak i UVA (właśnie ono odpowiada za szybsze starzenie się skóry).

Nie trzeba jednak kupować specjalnego produktu, aby dobrze się chronić przed promieniowaniem. Czasem wystarczy odpowiedni kosmetyk pielęgnacyjny, np. krem na dzień od Hada Labo Tokyo z filtrem.

Źle dobrana pielęgnacja

Kwestia ta jest bardzo rozległa, ponieważ dobór odpowiednich produktów do każdej cery jest indywidualny, a nierzadko potrzeba specjalisty, który najpełniej oceni, jakie składniki nadają się dla danej cery najlepiej.

Warto jednak pamiętać, chociaż o podstawach:

  • Sucha skóra jest ściągnięta, zwłaszcza po oczyszczaniu i potrzebuje natychmiastowego nawilżenia. Mogą się na niej pojawić również widoczne skórki.
  • Cera mieszana zazwyczaj świeci się najszybciej w strefie T, jednak policzki są komfortowe lub nawet suche. Taka skóra może być często także wrażliwa.
  • Tłusta skóra twarzy jest za to grubsza i również świeci się w strefie T, natomiast mogą pojawiać się na niej częściej wypryski czy zaskórniki.

Oczywiście jest to bardzo uproszczony podział, a istnieją też inne podtypy, np. skóra naczynkowa, potrzebująca innej pielęgnacji niż choćby cera trądzikowa. Jeśli masz problem z tym, jak dobrać kosmetyki, spotkaj się z dermatologiem.

Tryb życia

Żyjesz szybko, mało śpisz, a myśl o zdrowej diecie pojawia się tylko wtedy, gdy przeglądasz Instagram? Jeśli do tego masz problemy ze skórą, połącz kropki i spróbuj coś zmienić. Zacznij od częstego picia wody.

Zawsze noś ze sobą butelkę, a jeśli nie pamiętasz o tym, ściągnij aplikację przypominającą ci o piciu. Twoja cera również może odzwierciedlać, jak żyjesz na co dzień. Weź pod lupę swoją dietę i wprowadź w niej zmiany, a jeśli będzie taka konieczność, skonsultuj się z dietetykiem.

Ważna jest też odpowiednia ilość snu. Czasem właśnie ten czynnik będzie działał lepiej niż worek najlepszych kosmetyków. Przyjrzyj się również powietrzu w swoim domu, zwłaszcza w okresie grzewczym. Nie pozwól, aby było zbyt suche, a twoja cera również ci za to podziękuje.hadalabo-5-najczestszych-bledow-w-pielegnacji-twarzy1

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.