Coraz większa część pań nie jest zadowolona z wyglądu swoich włosów. Najczęstszym powodem, dla których ich włosy szybko stają się przetłuszczone i tracą objętość jest nieprawidłowa pielęgnacja. Sprawdź, jakie błędy w pielęgnacji włosów popełniasz i jak zadbać o ich piękny i zdrowy wygląd
Spis treści
Błąd pierwszy: codzienne mycie włosów
Najczęściej myjemy codziennie te włosy, które szybko się przetłuszczają i na drugi dzień od umycia są już do niczego. Zawsze pozostaje możliwość użycia suchego szamponu, ale on także szkodzi włosom – lepiej z niego zrezygnuj. To pierwszy i najczęściej powtarzany błąd i łatwo wpaść w błędne koło.
Gdy masujesz skórę głowy przy codziennym myciu włosów, pobudzasz do działania gruczoły łojowe, które są odpowiedzialne za wydzielanie się łoju. Tym samym włosy u nasady przetłuszczają się szybciej, a ich końcówki są przesuszone ze względu na działanie szamponu (nawet te najdelikatniejsze przy codziennym użyciu wysuszają włosy).
Myj włosy dwa lub trzy razy w tygodniu
Najlepszym rozwiązaniem jest mycie włosów dwa lub trzy razy w tygodniu oraz zmień szampon na taki, który ograniczy wydzielanie się łoju i zmniejszy pracę gruczołów odpowiedzialnych za jego powstawanie. Po kilku tygodniach od wprowadzenia zmian w pielęgnacji włosów sytuacja powinna się poprawić, a twoje włosy powinny być dłużej świeże. Jeśli to nie nastąpi – być może konieczna będzie wizyta u dermatologa, który pomoże znaleźć przyczynę takiego stanu.
Błąd drugi: nakładasz szampon tylko raz
Szamponu należy używać przy każdym myciu co najmniej dwukrotnie, niezależnie od tego jakiej długości masz włosy. Jednorazowe naniesienie szamponu na skórę głowy nie pomoże usunąć wszystkich zanieczyszczeń, co szczególnie ważne w przypadku codziennego używaniu różnych środków stylizujących.
Im tłustszych i cięższych kosmetyków używasz, tym więcej razy powinnaś nanosić szampon. Serum czy olejek arganowy przeznaczony do zapobiegania rozdwajaniu się końcówek włosów, wymaga nawet trzykrotnego użycia szamponu, by całkowicie wypłukać się z włosów – inaczej pozostawia po sobie matowy osad, czyli działa przeciwnie do zamierzonego celu.
Błąd drugi: rezygnacja z odżywki lub maski
To obowiązkowy krok po użyciu szamponu, który otwiera łuski włosów i sprawia, że są bardziej narażone na uszkodzenia. Przed nałożeniem odżywki odciśnij włosy ręcznikiem, by nakładany kosmetyk mógł się porządnie wchłonąć. Przestrzegaj czasu, w którym powinien znajdować się na włosach – producenci nie piszą tam przypadkowych liczb, dlatego warto zwrócić na to uwagę.
Samo mycie włosów bez zastosowania na nich maski lub odżywki nie wystarczy, by pozbyć się matowości i przesuszenia. Regularne stosowanie takich kosmetyków pomoże przywrócić włosom zdrowy wygląd i sprawi, że będą łatwiej się rozczesywać.
Pamiętaj, by odżywkę i maskę nakładać na włosy tylko od połowy ich długości, a nie przy samym czubku głowy – dzięki temu ich nie przetłuścisz.
Błąd trzeci: odżywka niedopasowana do potrzeb włosów
Pamiętaj o stosowaniu odżywki do włosów przy każdym myciu, a gdy nie otrzymujesz oczekiwanego efektu włosów łatwych do ułożenia i rozczesania, być może po prostu źle wybierasz odżywkę. Koniecznie sprawdź: co pomaga na elektryzowanie się włosów!
Przed zakupem odżywki i maski do włosów najważniejszy krok to dobre określenie rodzaju swoich włosów i typu skóry głowy, czego można dowiedzieć się przy okazji wizyty u dermatologa lub w salonie fryzjerskim. Profesjonaliści lepiej niż ty, laik, określą, jakich kosmetyków będzie potrzebować twoja fryzura, zarówno w kwestii stylizacji, jak i pielęgnacji. Wybieraj tylko te produkty, które pomogą twoim włosom, a na pewno już wkrótce zauważysz efekty!
Błąd czwarty: ignorujesz skład kosmetyków
Często na półkach drogeryjnych można znaleźć kosmetyki z parabenami, siarczanami czy wygładzającymi polimerami. Wszystkie są w kosmetykach mniej lub bardziej potrzebne, ale nie każdej z nas będzie pasował jeden uniwersalny kosmetyk. Tak samo jak w przypadku wyżej – wszystko zależy od rodzaju włosów i skóry głowy.
Szampony najlepiej wybierać te o łagodnym działaniu, by nie podrażniały skóry i nie niszczyły naturalnie występującej u nasady warstwy ochronnej.
Błąd piąty: często używasz urządzeń do stylizacji
Wszelkie lokówki, prostownice i suszarki powinny zejść na dalszy plan. Czasami ciężko z nich zrezygnować, ale postaraj się ograniczyć ich użycie – na pewno nie korzystaj z nich codziennie, to niszczy włosy!
Łuski włosów poddawane stale stylizacji szybko tracą wilgoć, przez co stają się matowe i suche. Gdy tylko masz taką możliwość, pozwól włosom wyschnąć w naturalny sposób, w innych przypadkach – nie zapominaj o kosmetykach zabezpieczających przed wysoką temperaturą.
Błąd szósty: zbyt częste farbowanie włosów
Farbowanie włosów zbyt często, sprawi, że staną się one w oczywisty sposób słabsze od tych, które dopiero wyrastają. Końcówki włosów mogą się bardziej kruszyć lub rozdwajać, szczególnie jeśli traktuje się je rozjaśniaczem.
Codziennie używaj produktów o konsystencji olejku, który pomoże zabezpieczyć włosy. Nie zapominaj jednak o regularnym podcinaniu końcówek – dla farbowanych włosów narażonych na uszkodzenia, to jedyne wyjście, by utrzymać je w zdrowiu…