Elektryzowanie się włosów to koszmar wielu osób, które noszą je długie. To zjawisko szczególnie uciążliwe jest zimą i znacząco się nasila. Zobaczmy: co jest tego przyczyną i poznajmy kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą pozbyć się problemu elektryzujących się włosów.
Przy okazji sprawdź wczorajszy: Ranking najlepszych szczotek do włosów
Elektryzowania się włosów – przyczyny
Spis treści
Z punktu widzenia fizyki elektryzowanie się włosów zachodzi kiedy jony dodatnie z włosów i ujemne z innych przedmiotów mieszają się podczas interakcji.
Dlatego włosy „przyklejają się” do szczotki, do czapki, do ubrań. Sytuacja jest znacznie łatwiej zauważalna zimą, kiedy większość czasu spędzamy w suchych i ciepłych pomieszczeniach.
Przewodnictwo w takich warunkach jest znacznie lepsze niż w środowisku wilgotnym. Suche włosy są nie tylko pozbawione wody i łatwiej się elektryzują, ale również są lżejsze, dlatego są łatwiej przyciągane do innych odwrotnie naładowanych przedmiotów.
Do przyczyn zaostrzających elektryzowanie się włosów oprócz ich przesuszenia zaliczyć należy stosowanie nieodpowiednich akcesoriów do czesania, zastosowanie nieodpowiednich kosmetyków, a także wycieranie głowy zwykłymi ręcznikami, które nie są do tego celu przeznaczone.
Wyeliminowanie tych problemów pozwoli na nieco mniejsze elektryzowanie się włosów.
Jak odpowiednio myć elektryzujące się włosy?
Do mycia włosów elektryzujących się nie powinniśmy używać szamponów i odżywek, które zawierają alkohol. Wpływają one na wysuszenie włosów.
Osoby, które mają problem z elektryzowaniem się, powinny używać szamponów z naturalnymi składnikami. Mają one ładunek ujemny, dzięki czemu aktywnie zmniejszają elektryzowanie się.
Ważne, aby szampon był w całości naturalny, co jest dosyć trudne do spełnienia na dzisiejszym rynku kosmetyków. Nawet jeśli ma dodatek naturalnych składników, ale oprócz tego inne chemiczne, wysuszające środki, to nie podziała tak dobrze, jak powinien.
Możemy również szampon wykonać samodzielnie. Składnikami, które dobrze działają na elektryzowanie się włosów, są zioła, szczególnie o działaniu nawilżającym, takie jak lipa, rumianek, czy aloes.
Ważne jest również suszenie włosów. Używajmy do tego celu specjalnych ręczników. Do suszenia włosów należy używać suszarki z jonizatorem powietrza. Ważne jest, by strumień powietrza nie był gorący, ale raczej chłodny.
Prawidłowe czesanie włosów
Włosy muszą być odpowiednio czesane, jeśli mają się nie elektryzować. Aby tak było, szczotki do włosów powinny być wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, naturalne włosie.
Najbardziej elektryzuje się oczywiście zwykły plastik. Nie jest on dobry dla włosów z różnych powodów. Czesanie włosów plastikowym grzebieniem lub szczotką nie tylko je elektryzuje, ale również niszczy, wyszarpując i strzępiąc je.
Dieta i nawilżanie włosów
Oczywiście, aby włosy się mniej elektryzowały, istotne jest ich nawilżenie. Im większe nawilżenie, tym mniejsze elektryzowanie. Zadbajmy o swoją dietę, w której nie powinno zabraknąć wszystkich najważniejszych pierwiastków.
Warto uzupełnić dietę w organiczną siarkę MSM, która jest podstawowym budulcem włosów.
Nie powinno zabraknąć również w diecie krzemu, cynku, selenu oraz witamin z grupy B i witaminy H. Bardzo istotne są witaminy A i E. Nie zapominajmy o codziennej porcji odpowiednich kwasów tłuszczowych omega 3.
Warto działać także z zewnątrz. Olejowanie i kremowanie włosów głęboko je odżywia. Do najlepszych olejów, które możemy zastosować do nawilżania włosów, zaliczamy olej kokosowy oraz olejek z czarnuszki.
Oczywiście do nawilżania włosów możemy zastosować również inne oleje, na przykład shea lub kakaowy.
Olejowanie włosów jest najskuteczniejszą i naturalną metodą pozwalającą je odżywić. Zwykłe odżywki jedynie otaczają włos chemiczną mieszanką, która łatwo się ściera i tak naprawdę niszczy włosy i je wysusza.
Oleje nawilżają, tworzą warstwę ochronną, a do tego są wypełnione pożytecznymi mikroelementami oraz witaminami, które dodatkowo odżywiają włos. Nadają im elastyczność i pozwalają cieszyć się z mniejszego elektryzowania.
Elektryzowanie się włosów a nakrycia głowy
Ostatnim elementem, o jakim warto pamiętać zimą to dobór nakrycia głowy. Najbardziej elektryzują sztuczne materiały, takie jak polar, poliester. Nie jest też lepiej z dzianiną. Niestety naturalny materiał, jakim jest wełna, także elektryzuje włosy. Tak więc wybór jest raczej żaden.
Możemy jednak nieco zmodyfikować czapkę, aby nie elektryzowała włosów tak mocno, jak z początku. Wystarczy zafundować jej kąpiel w płynie do płukania tkanin, by elektryzowanie nieco się zmniejszyło.
Innym sposobem jest zastosowanie suchego szamponu lub lakieru do włosów, który nałożymy na wewnętrzną stronę czapki. O ile to możliwe dobrze jest w ogóle nie zakładać czapki.
Zadbaj o otoczenie
W sezonie grzewczym w domach i mieszkaniach robi się suche powietrze. Warto zapobiegać tej suchości, aby odczuć również większy komfort skóry i włosów. Wystarczy regularnie nawilżać pomieszczenia, w których przebywamy.
W tym celu wystarczy położyć na grzejnik mokry ręcznik lub zakupić specjalny nawilżacz powietrza. Wystarczy nalać do niego zwykłej wody lub wody z olejkiem eterycznym. Profesjonalne nawilżacze powietrza kupimy już w cenie od około stu złotych za sztukę.
Warto przeczytać:
- Suszarki do włosów z jonizacją RANKING
- Koloryzacja włosów 3D [7 TECHNIK] odmieniających włosy!
- 12 sposobów na GĘSTSZE włosy! DIETA – witaminy i KOSMETYKI
- Dieta na PIĘKNE paznokcie i MOCNE włosy
- Dobre witaminy na włosy [ŻEGNAMY] wypadanie włosów
- Przedłużanie włosów [5 SPOSOBÓW] na długie piękne włosy! ZOBACZ!