Ananas to jeden z popularnych owoców egzotycznych o słodkim smaku i pięknym aromacie. Nie jednemu ślinka cieknie na myśl o tym soczystym owocu, lecz posiada walory nie tylko smakowe.

Ananas a owoce cytrusowe i witamina C – porównanie

Owoce cytrusowe słyną u nas z zawartości witaminy C. Przekonanie o istniejącym w nich bogactwie tej witaminy wrosło już głęboko. Tymczasem owoce cytrusowe wcale nie zawierają dużych jej ilości, mimo że z pewnością ona tam jest.

ananas
Ananas

Aby jednak przyniosła zamierzony efekt należałoby zjeść cytrusów bardzo dużo. Okazuje się, że relatywnie więcej tej witaminy znajduje się właśnie w ananasie. Spory plaster tego owocu zawiera 30 mg witaminy C, więcej niż na przykład cytryna czy pomarańcza.

Nie jest to rekord w zawartości tej witaminy w przyrodzie, bowiem istnieją znacznie bogatsze jej źródła, ale i tak jest to już połowa dziennego zapotrzebowania na ten składnik prawidłowej diety.

Ważne, aby w celu uzupełnienia witaminy zjadać wyłącznie świeże owoce, ponieważ kandyzowany lub umieszczony w słodkiej zalewie ananas posiada jej znacznie mniej.

Świeże ananasy a ich wartości

Ananasy mają najlepsze właściwości spożywane na świeżo. Zawierają enzymy istotne dla prawidłowej pracy ciała, a które utleniają się gdy owoc zostanie pozostawiony na zbyt długo rozkrojony lub jest podawany w innej niż naturalna formie. Zobacz jakie jeszcze właściwości ma ananas!

Ananas jest doskonałym uzupełnieniem diety sportowców ponieważ zawiera bromelinę o działaniu antybakteryjnym i antywirusowym, a także przyśpiesza regenerację całego organizmu.

Oprócz tego jest źródłem żelaza, miedzi, manganu, potasu. Pomaga szybko wrócić do formy w czasie choroby, zmniejszając gorączkę i ból.

Działanie bromeliny jest zatem podobne do działania ibuprofenu. Enzym z ananasa jest także wykorzystywany w kosmetyce, a jest to zastosowanie szerokie. Jest na przykład dodatkiem do kremów przeciwzmarszczkowych, a także antycellulitowych. Zwiększa napięcie skóry, rozjaśnia ją i czyni delikatniejszą. Ananas zawiera tryptofan poprawiający nastrój.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.