Rośliny z rodzaju babkowatych to zioła powszechnie występujące i rosnące na łąkach, niestety współcześnie taktowane głównie jako chwast. Tymczasem różne odmiany babki są bardzo przydatne przy leczeniu schorzeń.

Babka płesznik charakterystyka

Roślina ta pochodzi z tego samego rodzaju co jej bardziej znana i powszechna u nas krewniaczka babka lancetowata. To właśnie nią nasze babcie leczyły skaleczenia i rany. Babka płesznik to zioło, z którego wykorzystywane są nie liście lecz nasiona.

babka-plesznik

Pochodzi z terenów krajów śródziemnomorskich, ale tak naprawdę rozpowszechniona jest na całym świecie. Zaadaptowała się nawet w Australii co daje pojęcie o tym jak ekspansywna jest to roślina.

Babce płesznik przypisuje się wiele ciekawych właściwości prozdrowotnych, przede wszystkich związanych z układem pokarmowym. Z wyglądu babka płesznik przypomina nasiona lnu, po zalaniu zaś gorącą wodą nasiona otwierają się i tworzą równie podobny kleik.

Właściwości babki płesznik

Podobnie jak wspomniany len, babka jest polecana wszystkim osobom mającym problemy z układem pokarmowym. Wędrując przez niego babka delikatnie oczyszcza i wypycha zalegające resztki pokarmowe, łagodzi bóle, hamuje biegunki i zmniejsza problemy z zaparciami.

Najlepsze efekty osiąga się w przypadku wypijania wraz z babką dużych ilości wody. Babka płesznik jest przydatna w czasie generalnego sprzątania organizmu, przy zastosowaniu diety oczyszczającej jelita, wspomaga ten proces.

Babka płesznik zawiera duże ilości błonnika, przez co obniża ilość cholesterolu, jak również ogranicza nadmierne stężenie glukozy i insuliny we krwi.

Dzięki temu doskonale nadaje się jako lekarstwo po wyjątkowo ciężkostrawnym i kalorycznym posiłku dla uniknięcia większych kłopotów zdrowotnych. Jest polecana wszystkim, którzy chcieliby się odchudzić, ponieważ reguluje uczucie głodu.

Jest to środek pomocniczy w tym procesie dla wszystkich. Może być również stosowany przez kobiety w ciąży w celu zwalczenia nadmiernych nudności, kłopotów żołądkowych jak zaparcia powszechnych w tym czasie.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.