Jak sen jest potrzebny człowiekowi przekonuje się on najczęściej, gdy go zabraknie. Bezsenność potrafi spowodować całkowity rozkład życia. Przyczyny bezsenności bywają różne.
Najczęstsze przyczyny bezsenności
Spis treści
Bezsenne noce od czasu do czasu zdarzają się każdemu, lecz gdy są chroniczne to już o wiele gorzej. Już jedna noc nieprzespana potrafi mocno obciążyć. Do najczęstszych przyczyn bezsenności należy po prostu tryb życia. Prozaiczną przyczyną bezsenności jest… niewygodne łóżko. Bywa, że bezsenność jest wywołana zjedzeniem zbyt obfitej kolacji. Do tego dochodzą napięcie, stres, ciągła gotowość do działania i problem gotowy. Jednak bywa też, że problem jest dużo głębszy niż się wydaje.
Na problemy ze snem częściej cierpią kobiety niż mężczyźni. Wiąże się to z ich gospodarką hormonalną. Na bezsenność często cierpią kobiety w drugiej fazie cyklu miesiączkowego, będące w ciąży oraz przechodzące menopauzę. Bezsenność towarzyszy osobom chorującym na depresję, ponieważ cierpią na niedobór serotoniny, a co za tym idzie melatoniny. U mężczyzn bezsenność wiąże się często z zespołem bezdechu sennego, a on z kolei z nadmierną otyłością.
Jak sobie pomóc w bezsenności?
Warto zaprowadzić poważne zmiany w swoim życiu, czyli zadbać o to, by było ono spokojniejsze. Trzeba znaleźć sposoby na zmniejszenie stresu i umiejętność jego rozładowywania. Dobrze jest zerwać z alkoholem i paleniem papierosów. Zamiast łykać leki nasenne, lepiej jest spróbować najpierw terapii ziołowej, by zbytnio nie obciążać organizmu. Osoby cierpiące na bezsenność powinny zrezygnować z napojów energetycznych, kawy, dużej ilości słodyczy. Należy kłaść się spać zawsze o tej samej porze i wstawać o tej samej. Bezpośrednio przed snem dobrze jest przez godzinę wyciszyć się.
Nie należy używać przedmiotów elektronicznych, które emitują sztuczne światło, czyli tabletów, telefonów komórkowych i laptopów, najlepiej usunąć je z pokoju. Należy zadbać o odpowiednią temperaturę w sypialni (18 stopni), wywietrzyć pomieszczenie, zadbać o wygodny materac.