Pozytywny wpływ spożywania kawy został już jakichś czas temu potwierdzony przez naukowców. Filiżanka dobrego, czarnego napoju obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę, niektóre choroby nowotworowe (np. na raka skóry wywołanego przez szkodliwe skutki promieniowania UV), a także spowalnia procesy starzenia.

Przy okazji sprawdź: ranking kaw ziarnistych na ten rok!

Dlaczego zatem nie móc się cieszyć wyśmienitym aromatem w domowym zaciszu?

Ekspres do kawy… tylko jaki?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów ekspresów do kawy. Klient nie zawsze jest świadomy, jaki sprzęt będzie odpowiadał jego naturalnym potrzebom.

Jeszcze do niedawna ogromną popularnością cieszyły się urządzenia przelewowe.

Działanie ekspresu jest dosyć proste. Kawa zalewana jest wrzątkiem, następnie trafia do filtra, który przepuszcza do dzbanka napój bez fusów.

Smak przypomina kawę przyrządzaną typowo po turecku. Zdecydowanym plusem jest niska cena urządzenia, jednak sam proces parzenia kawy trwa około 15 minut.

Możemy jednak przygotować większą ilość czarnego napoju. Dzbanki są zróżnicowane pod względem wielkości.

Bardziej zaawansowanym urządzeniem tego typu jest ekspres do kawy przelewowy z młynkiem.

Wbudowany mechanizm mieli ziarna bezpośrednio przed zaparzeniem. Dzięki temu przyrządzona mała czarna jest aromatyczna i charakteryzuje się maksimum walorów smakowych.

Sprzęty przelewowe ze wbudowanym młynkiem posiadają najczęściej funkcję wyboru mocy kawy.

Ekspresy ciśnieniowe = zdrowsza kawa

Chociaż droższe, ekspresy ciśnieniowe również cieszą się dużym uznaniem. Kawa przyrządzona przy użyciu urządzenia ciśnieniowego jest zdrowsza.

Dzieje się tak, ponieważ został skrócony kontakt kawy z wodą. Dzięki temu z czarnego napoju nie giną cenne składniki odżywcze.

Jednym z ekspresów ciśnieniowych jest sprzęt kolbowy. Przykładem jest ekspres kolbowy XP5210 marki KRUPS. Nowoczesny ekspres łączy elegancję i funkcjonalność. Kawa ubijana jest w uchwycie filtra.

Dodatkowo wmontowana dysza sprawdza się przy spienianiu mleka. Dzięki temu można przygotować, między innymi wyśmienite cappuccino. Ekspresami niskociśnieniowymi są kawiarki.

Chociaż proste, jeśli chodzi o części składowe i obsługę, przyrządzona kawa zachwyca wysublimowanym smakiem i aromatem. Wyposażone są przede wszystkim w sitko na kawę, dzbanek oraz pojemnik, do którego wlewana jest woda. Plusem kawiarek jest ich niska cena.

Ekspres kapsułkowy

Innym rodzajem urządzenia służącego do przyrządzenia kawy jest ekspres kapsułkowy. Spotykamy go w biurach oraz domach. Jest niewielki, a przyrządzenie kawy nie trwa dłużej niż kilka minut. Wymogiem jest zakup specjalnych kapsułek, w których znajduje się zmielona kawa.

Na rynku spotkać się również można z hybrydą, czyli połączeniem funkcji ekspresów przelewowych i ciśnieniowych. Urządzenia tego rodzaju pozwalają na przełączenie trybu z przelewowego na ciśnieniowy.

Wszystkie typy ekspresów mają swoje plusy i minusy. Warto jednak pamiętać o tym, że sprzęt ma służyć od kilku lub kilkunastu lat. Dlatego też zawsze stawiajmy na jakość.

Czy picie kawy jest zdrowe?

Dla wielu ludzi stwierdzenie: „kawa jest zdrowa” będzie z pewnością niemałym zaskoczeniem. Do tej pory żyliśmy w przekonaniu, że spożywanie czarnego napoju źle służy organizmowi ludzkiemu.

Tymczasem aktualne badania przekonują, jak wiele dobrego mogą uczynić zmielone, aromatyczne ziarna.

Po pierwsze kawa zalecana jest osobom chcącym zrzucić zbędne kilogramy. Kofeina wpływa dobroczynnie na przyspieszenie procesów przemiany materii. Dodatkowo z fusów kawowych można przyrządzić doskonały peeling. Wystarczy połączyć pozostałość po ulubionym napoju z kremowym żelem. Taki specyfik poprawia krążenie i sprawia, że skóra odzyskuje odpowiedni stopień elastyczności.

Po drugie – czarny napój poprawia krążenie krwi w naczyniach krwionośnych. Tym samym może chronić ciało człowieka przed zawałami i udarami. Jednocześnie kawa dotlenia ludzkie komórki.

Po trzecie, regularne spożywanie kawy zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji. Po filiżance kawy wzrasta poziom serotoniny i dopaminy. Pozytywny nastrój automatycznie wzrasta i nabieramy większych chęci do życia.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.