Dziś dowiesz się jak zrobić peeling kawowy, poznasz też przepis i sposób przeprowadzenia peelingu. Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów. Pije się ją najczęściej rano, by się pobudzić.

Ale zastosowanie kawy może być o wiele szersze. Peeling kawowy ma wiele zalet, a przy tym jest bardzo łatwo dostępny i prosty w wykonaniu. Zacznijmy od zalet kawowego peelingu:

Zalety peelingu kawowego – kawa na cellulit

Koniecznie przeczytaj wczorajszy wpis: Najlepszy peeling enzymatyczny – RANKING

Kawa naturalnie jest bogata w wiele minerałów. Zawiera wapń, a także potas. Jest oczywiście bogata w kofeinę. Pobudza ona pracę serca, zwiększa krążenie. Wobec tego peeling z kawy jest idealnym rozwiązaniem dla cery starzejącej się oraz dla kobiet, które walczą z cellulitem.

peeling-z-kawy-na-twarz
Peeling z kawy ! życzę Ci dobrej zabawy!

Dzięki pobudzaniu krążenia, kawa ma na skórę działanie ujędrniające oraz pobudzające regenerację. Kawa ma również właściwości zmniejszające poziom tkanki tłuszczowej.

Efektem jest zatem ujędrnienie, a także zmniejszenie obwodu bioder i pośladków. Ważne w kawie jest to, że bardzo dobrze złuszcza i oczyszcza skórę, pomaga pozbyć się niedoskonałości.

Peeling kawowy na redukcję rozstępów i przebarwień

Bezpośrednio po użyciu peelingu z kawy, skóra jest odświeżona, lekko zaróżowiona, a długotrwałe stosowanie pozwala pozbyć się przebarwień, zredukować rozstępy i przebarwienia.

Stosując peeling kawowy oraz wykonując regularne ćwiczenia i masaż, jesteśmy w stanie znacząco poprawić stan skóry.

Istnieje bardzo niewiele przeciwwskazań do zastosowania peelingu kawowego. Nie zaleca się go osobom posiadającym słabe naczynka krwionośne, które łatwo pękają.

Ostrożne powinny również być osoby, które mają cerę wrażliwą. Dochodzi do jej podrażnienia, zaczerwienienia, może pojawić się nawet świąd.

Przepis na peeling kawowy na twarz

Zaletą kawy jest oczywiście to, że jest łatwo dostępna. Zrobienie peelingu kawowego jest banalnie proste. W tym celu idealnie nadają się po prostu fusy, które zostają w filtrze po przygotowaniu kawy z ekspresu. Zamiast je wyrzucać, wykorzystajmy je właśnie do peelingu.

peeling-z-kawy
Peeling kawowy w trakcie pracy :-)

Fusy po kawie są bardziej miękkie, dlatego w mniejszym stopniu podrażnią skórę niż zwykłe świeżo zmielone w młynku ziarnka kawy.

Jeśli jednak zmielimy je wystarczająco drobno, to również nadają się do wykorzystania. Możemy wykorzystać samą kawę, a także dodać do niej innych składników, na przykład nawilżających.

Doskonale sprawdzi się na przykład odrobina miodu, który doskonale koi lekko podrażnioną peelingiem cerę. Dobrym dodatkiem jest również na przykład: naturalny olejek na przykład zwykła oliwa z oliwek lub olej kokosowy.

Dodaj do peelingu z kawy olejek rozmarynowy!

Jeśli chcemy zwiększyć naturalne właściwości kawy w celu zwalczenia cellulitu, zastosujmy dodatkowo silnie ujędrniający olejek rozmarynowy, a także takie składniki jak imbir, cynamon, czy brązowy cukier.

Jeśli zdecydujemy się na sam peeling kawą, do jego rozprowadzenia warto użyć żelu do kąpieli lub oliwki dla dzieci.

Nadaje się również na przykład naturalne mydło. Dodajmy go również do kawy i innych składników. Dzięki temu konsystencja będzie gładka, a całość łatwo się rozprowadzi i spłucze po zakończeniu peelingu.

Peeling kawowy – wykonanie

Po przygotowaniu peelingu z kawy weźmy prysznic w ciepłej wodzie, podczas którego normalnie umyjemy całe ciało. Następnie okrężnymi ruchami nałóżmy na skórę przygotowany preparat i masujmy przez kilka minut. Na zakończenie należy spłukać wszystko letnią wodą.

kawowa-maseczka-na-twarz
Peeling kawowy z bliska…

Zbyt ciepła woda powoduje lekkie szczypanie, które bywa nieprzyjemne. Po wykonaniu peelingu od razu zauważamy, że skóra jest znacznie gładsza.

Odczuwalne jest również zwiększone krążenie w miejscach, gdzie użyto peelingu, charakteryzujące się uczuciem ciepła. To znak, że wszystko działa tak, jak powinno. Aby jeszcze zwiększyć efekt kawowego peelingu, wykonajmy masaż balsamem do ciała lub olejkiem na zakończenie zabiegu.

Przepis na peeling z kawy na ciało

Do przygotowania peelingu na cellulit będziesz potrzebować tych składników:

  • sól dowolnego rodzaju
  • mydło w płynie/szampon lub żel do kąpieli
  • mielona kawa
  • krem

Krok 1

Do niewielkiego naczynia nalej trochę żelu/mydła lub szamponu, dodaj 3-4 łyżki zmielonej kawy i wymieszaj. Konsystencja peelingu kawowego powinna być gęsta i zwarta. Dodaj tyle kawy, aby taką właśnie konsystencję przyjął peeling.

Krok 2

Do gotowej masy na peeling, dodaj dwie szczypty soli oraz krem. Możesz też dodać cynamon lub cukier.

Krok 3

Peeling z kawy jest gotowy do nałożenia na ciało, szczególnie w miejsca, gdzie pojawił się cellulit.

Kiedy wykonywać peeling z kawy i jak często?

Ze względu na specyfikę kawy, zawartość kofeiny, pobudzające działanie i zapach, peeling z kawy raczej nie jest wskazany do wykonywania wieczorem, niedługo przed snem.

Kofeina przenika przez skórę do organizmu i powoduje nadmierne pobudzenie, zatem zaśnięcie często okazuje się niemożliwe. Znacznie lepiej jest wykonać go rano, jako sposób na pobudzenie, zamiast wypicia porannej filiżanki. Koniecznie także sprawdź: jak farbować brwi kawą!

Przynosi to więcej korzyści i jest zdrowsze niż codzienne spożywanie kawy, ponieważ nie podrażnia żołądka.

Aby peeling kawowy przynosił wymierne efekty, warto wykonywać go na przykład dwa razy w tygodniu. Już po miesiącu stosowania skóra jest trwale wyraźnie bardziej napięta, elastyczna, a cellulit i rozstępy są mniej widoczne.

Bałagan po peelingu

Peeling z kawy ma pewne wady, wiąże się z zabrudzeniem kabiny prysznicowej, kafelków i wanny. Aby tego uniknąć, lepiej jest nie używać przesadnej ilości kawy. Niektórzy, wykonując peeling z kawą pierwszy raz, nie wiedzą, ile należy użyć kawowych fusów.

peeling-kawą

Pamiętaj, że nie jest konieczna duża ilość, wystarczą dwie łyżeczki fusów. Po wykonaniu peelingu, fusy dobrze jest zebrać ręką i wyrzucić do kosza, ponieważ w niektórych przypadkach doprowadzają do zatkania odpływu.

Możemy je ściągnąć z ciała za pomocą specjalnej plastykowej szpatułki lub zwykłego tępego nożyka, jeśli nie masz nic innego pod ręką.

Tak ściągnięty peeling, strząsamy do pojemnika, z którego wyrzucamy następnie zwartość do kosza na śmieci. Pozostałości na skórze, wygodnie spłukujemy pod bieżącą wodą z prysznica.

Ciekawostki i wskazówki

  1. Dodanie do peelingu z kawy odrobiny soli sprawi, że cera będzie bardziej wygładzona! nie ma znaczenia, który rodzaj soi wybierzesz!
  2. Jeśli nakładasz peeling z kawy na twarz, to koniecznie zwiąż włosy gumką, pomoże Ci to w usunięcie peelingu z twarzy, jeśli choćby niewielka ilość ziarenek kawy utknie we włosach, to będziesz miała sporo pracy, aby je stamtąd wydostać :)
  3. Peeling z kawy zawsze nakładaj w wannie lub pod prysznicem, jak pisałam wcześniej – bardzo brudzi.
  4. Jeśli chcesz zwiększyć efektywność peelingu z kawy, to do jego nakładania na twarz użyj specjalnej szorstkiej rękawicy.
  5. Peeling z kawy, jeśli stosowany na cellulit, powinien pozostać na skórze około 10-15 min. – wzmocnisz w ten sposób jego działanie!
  6. Walka z cellulitem na ekstremalnym poziomie będzie jeszcze prostsza, jeśli nałożony na skórę kawowy peeling – owiniesz folią plastikową i zostawisz go na około pół godziny. To tzw. zabieg body wrapping. Więcej dowiesz się o nim, klikając w link.
  7. Po zakończonym peelingu warto wziąć naprzemienny prysznic z zimną i ciepłą wodą, aby wzmożyć działanie peelingu z kawy!
  8. Dodanie do peelingu cynamonu, owszem wzmocni krążenie krwi jednak możesz zaobserwować zaczerwienienie się skóry a w ekstremalnych przypadkach, powstaną pajączki na skórze!
  9. Jeśli zapach kawy jest dla Ciebie drażniący – użyj pokrojonej w kostkę skórki pomarańcza, którą wmieszasz do peelingu.

A może masz ochotę na kawowe mydło peelingujące?

Peelingujące mydełko kawowe jest bardziej delikatne niż sam peeling z kawy. Jest to opcja dla tych z Was które obawiają się lub nie lubią zbyt intensywnego zdzierania martwego naskórka!

Przepis na mydełko kawowe

  1. Rozetrzyj na tarce dowolne mydło w kostce. Wlej do pojemnika odrobinę wody i wsyp starte mydło. Dodaj teraz fusy z kawy z odrobiną esencji.
  2. Dodaj także oliwę z oliwek lub olej kokosowy. Zmieszaj całość i zadbaj o gęstą konsystencję masy. Następnie przelej całość do dowolnego kształtu foremki.
  3. Proces wysychania i zastygania masy może potrwać nawet kilkanaście dni, więc uzbrój się w cierpliwość. Jeśli chcesz, aby kawowe mydełko szybciej wyschło, zadbaj o mniejszą foremkę.
  4. Lepiej postawić na kilka mniejszych foremek do mydła niż jedno czy dwa duże.

Peeling z kawy – przeciwwskazania

  • Jeśli dręczy Cię powstawanie pajączków np. na nogach, to peeling kawowy może swoim działaniem nasilić ich występowanie. Powstawanie pajączków to niewydolność układu żylnego. Mogą wtedy powstać też sinoniebieskie prześwity tzw. miotełki.
  • Jeśli jesteś w ciąży, za nic na świecie nie daj namówić się na peeling z kawy, działanie kofeiny wcieranej w skórę może zaburzyć rozwój płodu.
  • Nadwrażliwość na kofeinę
0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!