Co to jest miłość? Bardzo trudno o jasną i klarowną definicję miłości. Każdy przeżył ją chociaż raz, lecz mało kto potrafi sprecyzować czym ona jest, o wiele łatwiej przychodzi opisanie tego, co miłość robi z człowiekiem. Mimo, iż badania nad nią trwają od pokoleń, a proces zakochiwania się, jego przyczyny i skutki były często opisywane przez literaturę popularną, jak i piękną, to ludzie wciąż zadają sobie pytanie “Czym jest miłość?” czym jest pierwsza miłość?
Spis treści
Zdecydowana większość osób stwierdzi, iż jest to niezwykle silne uczucie. Inni powiedzą, że nie jest to nic, poza procesami chemicznym zachodzącymi w mózgu człowieka. Część zapytanych wymieni różne rodzaje miłości:
- matczyna,
- ojcowska,
- partnerska,
- platoniczna
Czy w takim razie można jasno sprecyzować i określić definicję miłości? Czy jest może ona pojęciem całkowicie subiektywnym, którego nie da się opisać w sposób uniwersalny? W tym artykule zostaną ukazane różne punkty widzenia, zarówno z perspektywy naukowej, jak i historiozoficznej.
Co to jest miłość? – filozofia i literatura
Zagadnienia dotyczące łączenia się w pary przez ludzi intrygowały oraz skłaniały do rozważań już starożytnych. W “Uczcie” Platona można przeczytać tak zwany mit o androgynie, czyli o dawnym człowieku, który posiadał obojnaczą płeć, dwie głowy, dwie pary rąk oraz nóg.
Jednak bogowie obserwując jak potężnymi istotami są tacy ludzie, przepołowili je na pół. Odtąd każdy człowiek tęskni za swoją połówką i dopóki jej nie odnajdzie, skazany jest na brak pełni szczęścia i poczucie wewnętrznej pustki.
Ten mit jest jednym z wielu twierdzeń i podstaw, które doprowadziły do powstania popularnych współczesnych przekonań o tak zwanych “dwóch połówkach jabłka”, czyli temu, iż każdemu człowiekowi przeznaczony jest inny.
O miłości i związanej z nim przywiązaniu, a także wzajemnej przynależności do siebie partnerów opowiada także Pismo Święte w “Pieśni nad Pieśniami”. Jedną z definicji miłości można wyczytać z “Hymnu o miłości”, którego autorem jest Święty Paweł:
“Gdybym też miał dar prorokowania
i znał wszystkie tajemnice,
i posiadał wszelką wiedzę,
i wszelką [możliwą] wiarę, tak iżbym góry przenosił.
a miłości bym nie miał,
byłbym niczym.
I gdybym rozdał na jałmużnę całą majętność moją,
a ciało wystawił na spalenie,
lecz miłości bym nie miał,
nic bym nie zyskał.
Miłość cierpliwa jest,
łaskawa jest.
Miłość nie zazdrości,
nie szuka poklasku,
nie unosi się pychą;
nie dopuszcza się bezwstydu,
nie szuka swego,
nie unosi się gniewem,
nie pamięta złego;
nie cieszy się z niesprawiedliwości,
lecz współweseli się z prawdą.
Wszystko znosi,
wszystkiemu wierzy,
we wszystkim pokłada nadzieję,
wszystko przetrzyma.
Miłość nigdy nie ustaje,
[nie jest] jak proroctwa, które się skończą,
albo jak dar języków, który zniknie,
lub jak wiedza, której zabraknie. […]”
[irp]
Czym jest miłość? Miłość od dawna traktowana jest jako uczucie szlachetne, stałe, uszczęśliwiające człowieka. Można jednak znaleźć zarówno w literaturze, jak i w filozofii jej negatywne ujęcia, wskazujące na jej niszczącą siłę.
Bogata w takie ujęcie miłości była epoka romantyzmu, w której po debiucie “Cierpień młodego Wertera”, wiele osób w ślad za głównym bohaterem, popełniało samobójstwo.
Również w “Fauście” Goethego znajduje się podobne ujęcie tego tematu. Zakochana w tytułowym bohaterze Małgorzata jest w stanie zrobić wszystko, aby być ze swoim ukochanym.
W romantyzmie światowym miłość przedstawiana była jako nieszczęśliwa, wymagająca poświęceń, gdy była nieosiągalna, to wszystko przestawało mieć sens.
Tak samo “Romeo i Julia” potrafili zabić się z miłości. To uczucie przedstawiane w literaturze, w zależności od epoki, wyglądało nieco inaczej. Jednakowoż zawsze było silne i trwałe.
Potrafiło uszczęśliwiać, nadawać sensu i zmieniać człowieka na lepszego, jak w “Zbrodni i Karze”. Nie brak też w literaturze ujęć miłości, która wygasa w skutek zmiany bohatera. Można to zaobserwować na przykładzie małżeństwa z “Makbeta”.
Natomiast miłość fałszywa bardzo dobrze zobrazowana została w “Balladynie” Juliusza Słowackiego, czy “Świteziance” Adama Mickiewicza”. Literackie obrazy miłości są liczne i przedstawiają wszystkie możliwe jej oblicza.
To temat popularny, ponieważ dotyczył każdego człowieka. Miłość była zakazana, szczęśliwa, fałszywa, szczera… Wśród tak wielu odcieni tego uczucia ciężko jest ocenić ją w sposób ogólny.
Dlatego też filozofowie poczęli odróżniać miłość fizyczną od psychicznej. Ta pierwsza miłość, kierowana popędem i ludzką potrzebą rozmnażania się, która podświadomie wymuszała wybór partnera najlepiej wyposażonego genetycznie.
Druga odnosiła się do duszy człowieka, który zawładnięty myślą o drugiej osobie nie potrafił bez niej istnieć, a którego szczęście było uwarunkowane możliwością bycia z drugą osobą.
Czym jest miłość? naukowe podejście!
Psychologowie zgodnie wyróżniają trzy etapy miłości, które mają miejsce w większości związków. Pierwszym jest okres zauroczenia. Jest to swoista fascynacja drugą osobą. Ten etap polega na pozytywnym odbieraniu cech oraz zachowań drugiej osoby.
Często jest to zestaw wielu elementów osobowości oraz wyglądu. Mogą to być: głos, zapach, spojrzenie, gestykulacja, poglądy oraz postawa życiowa, a także wiele innych. Na tym etapie, określanym pozytywnym, zazwyczaj nie zauważa się wad drugiej osoby, są one przyćmiewane przez bodźce pozytywne.
Według badań, preferencje kobiet zmieniają się także w różnych fazach cyklu miesiączkowego, dzieje się to podświadomie. Kobieta w czasie owulacji za atrakcyjniejszych uważa mężczyzn o wysokim stężeniu testosteronu, silnych, umięśnionych.
[irp]
W okresie płodnym o wiele bardziej interesujący będą więc mężczyźni o tak zwanych “silnych genach”, nadający się do zapłodnienia, potrafiący zapewnić kobiecie obronę.
W czasie dni niepłodnych kobiety zwracają większą uwagę na mężczyzn o spokojnym usposobieniu, stabilnych emocjonalnie, wrażliwych, romantycznych i empatycznych.
Do tej pory, mimo licznych badań nie wyjaśniono kwestii dotyczących feromonów. Wiadomo jedynie, iż pojawiają się one w świecie zwierząt. Liczne sklepy oferują sprzedaż feromonów, często pochodzenia zwierzęcego, które mają za zadanie przyciągać do danej osoby płeć przeciwną. Jednak żadne badania nie potwierdziły tezy dotyczących feromonów u ludzi.
Zakochanie się – ważny etap miłości
Kolejnym etapem miłości jest zakochanie. To okres, w którym chce się spędzać z drugą osobą jak najwięcej czasu. Partnerzy szukają w tym okresie podobieństw ich łączących, odkrywają wspólne zainteresowania.
W tym czasie bardziej poznaje się osobowość drugiej osoby, lecz wciąż jest się pod wpływem pozytywnych cech partnera. W tym czasie rozwija się także namiętność, o której wielokrotnie wspominał Bogdan Wojciszke, wybitny psycholog.
Wskazywał on zarówno na plusy, jak i minusy tego zjawiska. Namiętność zbliża i otwiera na siebie ludzi, może się jednak szybko wypalić. Na tym etapie nie można mówić jeszcze o tak zwanej miłości właściwej.
Podczas zakochania, poznaje się także zwyczaje drugiej osoby, zaczyna ją się obserwować z nieco dalszej perspektywy. W tym czasie, zaczyna rozwijać się zaufanie oraz poczucie bezpieczeństwa.
Partnerzy zaczynają przykładać o wiele większą wagę do charakteru, niż wyglądu drugiej osoby. Właśnie w tym momencie pojawiają się pierwsze kłótnie, kompromisy, próby pogodzenia sprzeczności obu charakterów.
Etap zakochania często weryfikuje związek, to, czy partnerzy do siebie pasują oraz czy potrafią się porozumieć nawet w trudnych chwilach.
Miłość prawdziwa i miłość właściwa
Ostatnim okres nazywa się miłością prawdziwą, bądź właściwą. To moment, w którym między partnerami doszło już do przywiązania oraz wzajemnego obnażenia większości cech osobowych.
Na tym etapie, ludzie będący w związku już nie krępują się wielu codziennych sytuacji, przestają starać się uwydatniać wyłącznie pozytywne cechy swojej osobowości, a pokazują swoje prawdziwe oblicze.
[irp]
W tym momencie przychodzi największa próba dla związku. Następuje zetknięcie z szarą codziennością, romantyczne sytuacje zdarzają się coraz rzadziej, a coraz częściej dochodzi do drobnych sytuacji, w których partnerzy sprawdzają wzajemne zachowania w chwilach trudnych, wymagających współpracy.
Obie osoby mogą się zaakceptować i tolerować niedoskonałości drugiej osoby, albo też stwierdzić, iż nie są w stanie być w związku z osobą o danych upodobaniach, cechach, czy też zachowaniach. Na tym etapie związek albo się umacnia, albo kończy, albo też stopniowo rozpada.
Trzecia opcja dotyczy osób, które chcą walczyć o daną relację, próbują zmienić partnera i wpłynąć w pewien sposób na poprawę związku. Zazwyczaj jednak takie osoby stają się dla siebie coraz bardziej toksyczne i obce.
Związek, który przetrwa próbę czasu i trudnych sytuacji, opiera się na zaufaniu i wspólnym dążeniu do pokonywania wszelkich przeciwności. To o wiele bardziej wymagające zachowania, niż te, które pojawiały się na początku znajomości.
Etapy miłości
Te etapy miłości trwają określony czas, opinie co do długości ich trwania są różne, każdy z psychologów posługuje się innymi przedziałami czasowymi. Coraz częściej uważa się, iż jest to kwestia indywidualna, a każda para przechodzi przez te etapy w różnym okresie czasu.
Zdarza się nawet, iż partnerzy, którzy źle czują się w danym związku, wciąż w nim trwają, czasem nawet przez długie lata. Jest to niesamowicie męczące psychicznie, aczkolwiek osoby te czują się w obowiązku bycia z drugą osobą ze względu na wiążące zobowiązania, czy to finansowe, czy też rodzinne.
Taki związek często pozbawiony jest miłości, która została przyćmiona wzajemnym niezrozumieniem się, brakiem empatii, ranieniem się. Wszystkie etapy miłości wiążą się z procesami chemicznymi zachodzącymi w organizmie człowieka.
Pierwszy okres to czas endorfin, hormonów szczęścia, które są wtedy produkowane w ogromnych ilościach. Stąd uczucie szczęśliwości i radości.
W kolejnym etapie endorfina zostaje tłumiona przez oksytocynę, nazywaną hormonem miłości. To ona zwiększa bliskość i przywiązanie między dwojgiem ludzi.
Co to jest miłość? -definicja-
Bez zwątpienia jest ona silnym uczuciem. Istnieją różne rodzaje miłości, a także jej odcienie. Czy krótki związek młodych, dojrzewających ludzi można określać miłością? Czy możliwa jest silna i prawdziwa miłość od pierwszego wejrzenia, czy jednak należy sobie zapracować na ten termin?
Na te pytania każdy musi odpowiedzieć sobie sama. Badacze udowodnili, iż istnieją różne etapy związku, jednak niewykluczone, że te, które przetrwały długie lata, zaczynały się właśnie “od pierwszego wejrzenia“.
Na pewno można stwierdzić, że prawdziwa miłość oznacza akceptację, wsparcie, współpracę, zaufanie oraz zrozumienie. Opiera się na wspólnym pokonywaniu trudności życiowych, choć nie zawsze jest łatwa, bowiem niejednokrotnie wymaga poświęceń, kompromisów oraz trudnych rozmów.
Mam nadzieję, że odpowiedziałam Ci na pytanie co to jest miłość i jakie są jej rodzaje…
[irp]
Może ktoś z Was wyjaśni mi co to jest miłość karmiczna?
To nic innego jak wzajemna miłość niespełniona… Miłość taka upomina się o spełnienie nawet po latach…
co to jest zauroczenie a miłość ? jaka jest różnica między nimi? skąd wiedzieć czy to zauroczenie czy prawdziwa miłość?