Miłość platoniczna znana także jako PHILIA, jest miłością zupełnie wolną od seksu oraz zmysłowości. Miłość platoniczna to rodzaj miłości która skupia się jedynie na związku duchowym między dwojga ludźmi. Cielesne zbliżenie nie stanowi elementu tego rodzaju związku damsko-męskiego. Platon twierdził, że miłość platoniczna jest najwyższym stanem ludzkich uczuć którym możemy się dzielić…

1. Definicja miłości

Miłość stanowi niezwykle ważny aspekt ludzkiego życia. Aktywizuje naszą osobowość, sprawiając, że jesteśmy gotowi podjąć wiele zadań i obowiązków, które czynią nasze życie bardziej urozmaiconym i ekscytującym.

Definicją miłości, która została niezwykle intrygująco sformułowana i wydaje się najbardziej kompletną z dotychczasowych prób wyjaśnienia tego terminu, jest ta zaproponowana przez Amerykanina Scotta M. Pecka.

[irp]

Peck dochodzi do konkluzji, że bet względu na to, czy miłość jest skierowana do dziecka, naszej drugiej połówki, Siły Wyższej, czy też przyjaciela, jest ona zawsze stanem duchowym, który prowokuje konkretne działania.

Innymi słowy, miłość wiąże się z pracą, ponieważ implikuje wkładanie wysiłku oraz eksploatację własnych zasobów natury fizycznej, emocjonalnej, materialnej, a nawet intelektualnej.

Drugą zasadniczą cechą, która wyróżnia miłość, jest intencja. Mądra i dobra miłość wywiera na obiekt uczucia taki wpływ, aby w żadnym stopniu nie zablokować jego rozwoju.

List do ukochanej osoby…

Wręcz przeciwnie — szczera miłość zawsze dąży do tego, by osoba nią darzona miała okazję jak najpełniej wykorzystać własny potencjał.

Miłość może także przejawiać się poprzez wysiłek intelektualny. Przykładem takiego stanu rzeczy jest, pięknie skomponowany list napisany do ukochanej osoby po długiej i trudnej rozłące…

2. Rodzaje miłości

rodzaje-milosci
Poznaj wpierw rodzaje miłości!

Rodzajami miłości, które występują w związkach damsko-męskich są eros, ludus, storge i pragma. Pod tymi enigmatycznymi terminami kryją się pewne konkretne relacje, które odznaczają się zgoła odmiennymi priorytetami.

Eros

Eros jest miłością, która jest swoistym połączeniem subtelnego romantyzmu i dzikiej namiętności.

Ten rodzaj miłości partnerskiej implikuje wyjątkowe silne irracjonalne zafascynowanie osobowością partnera i jego walorami fizycznymi. Eros przejawia się w postaci silnego i trudnego do kontrolowania pożądania.

Ludus

Ludus jest rodzajem miłości, który nie do końca spełnia klasyczną definicję tego uczucia zaproponowaną na początku tego artykułu.

Rzeczona odmiana miłości charakteryzuje się bowiem tym, że oboje partnerów traktuje swój związek jako zabawę, stosując wobec siebie zakamuflowane oszustwa i manipulacje.

[irp]

Pragma

Pragma — jak sugeruje sama nazwa — jest tak zwaną miłością pragmatyczną. Partnerzy nie przykładają dużej wagi do emocjonalnych lub seksualnych uniesień.

Starają się stworzyć natomiast związek, który jest ukierunkowany na osiągnięcie wspólnego celu.

Pragną, aby ulokowanie własnych uczuć, jakiego dokonali, przyniosło pożytek w dłuższej perspektywie czasowej.

Storage

Storge, czyli tak zwana miłość przyjacielska, to relacja, która implikuje spokojne i subtelne uczucia względem partnera.

Miłość ta przejawia się w głębokim i długotrwałym przywiązaniu. W przypadku relacji damsko-męskich storge wiąże się ze wzmożoną potrzebą intymności. Specyficznym i niezwykle impulsywnym rodzajem miłości jest tak zwana miłość obsesyjna, nazywana potocznie manią.

W jej przypadku kochanek jest wręcz odurzona własnymi uczuciami. Może ona także implikować objawy somatyczne takie jak bezsenność, brak apetytu lub podniecenie.

Cechą charakterystyczną manii jest silna namiętność oraz trudność w osiągnięciu satysfakcji w związku.

Agape

Agape jest skrajnie wyidealizowanym rodzajem miłości. Rzeczona miłość przejawia się w oddaniu i stałej trosce o dobro partnera.

Z tego też powodu nazywana jest niejednokrotnie miłością altruistyczną. Poszczególna osoba często rezygnuje z własnego dobra w imię szczęścia partnera.

Agape jest niezwykle rzadko spotykaną relacją w dzisiejszych czasach z uwagi na fakt, że obecny paradygmat kulturowy silnie promuje ludzki indywidualizm.

[irp]

3. Czym jest miłość platoniczna?

milosc-platoniczna
Miłość platoniczna

Miłość platoniczna wyróżnia się tym, że jest doświadczana wyłącznie w sferze duchowej bez angażowania ludzkiej seksualności.

Zauroczenie drugą osobą ma wydźwięk silnie idealistyczny. Wspomniane uczucie jest niezwykle intensywne, ale utrzymuje się przez bardzo krótki czas.

Miłość platoniczna występuje najczęściej u nastolatków, którzy weszli w okres dojrzewania i przeżyli jeszcze inicjacji seksualnej.

Miłość platoniczna wyraża wyższość miłości duchowej nad miłością fizyczną i jest ucieleśnieniem koncepcji greckiego filozofa Platona.

Partnerzy zaangażowani w miłość platoniczną są w pełni świadomi faktu, że do fizycznego zbliżenia między nimi nigdy nie dojdzie.

Istnieją kuriozalne przypadki, gdy ktoś nawet nie pragnie odwzajemnienia uczucia drugiej osoby, ponieważ najważniejsze staje się idealizowanie i wartościowanie obiektu uczucia.

Czasami stroni się od kontaktu z drugą osobą po to, aby nie odkryć jej ukrytych wad lub mankamentów jej osobowości. Idealizowanie partnera pozwala uniknąć nieprzyjemnego rozczarowania i sprzyja pogrążaniu się w świecie marzeń.

[irp]

Miłość platoniczna bardzo często występuje u osób posiadających zamiłowanie do różnych form wyrazu artystycznego, czy to poprzez muzykę, poezję, tworzenie fikcji literackiej czy sztuki wizualne

Miłość ta jest bowiem swoistą muzą, która motywuje twórców do poszerzania horyzontów, pokonywania własnych ograniczeń i eksperymentowania z całkiem nowymi i niekonwencjonalnymi pomysłami.

4. Czym jest związek duchowy

Związek duchowy charakteryzuje się tym, że partnerzy stają się sprzymierzeńcami na drodze osobistego rozwoju.

Innymi słowy, każdy z nich stara się wydobyć to, co najlepsze w drugiej osobie w jak najkrótszym przedziale czasowym.

Partnerzy pragną pomagać sobie nawzajem i darzyć siebie głębokim i odwzajemnionym uczuciem.

Praca nad stworzeniem związku duchowego nie jest łatwa. Wiąże się bowiem ona z intensywną pracą nad sobą i niwelowaniem własnych ograniczeń.

milosc-platoniczna-2

Relacja duchowa powinna być pełna wyważonej czułości i delikatnej bliskości fizycznej, która sprawi, że pieczołowicie pielęgnowane uczucie będzie się rozwijać.

Ponadto, każdy z partnerów powinien rozliczyć się z bolesnym bagażem doświadczeń z przeszłości i nie wracać już do tych wydarzeń, które implikują duży ból emocjonalny.

5. Czy miłość bez seksu jest możliwa?

Relacje damsko-męskie implikują nie tylko emocjonalną bliskość, ale także kontakt fizyczny.

Wiele osób zadaje sobie więc pytanie, czy związek bez seksu jest możliwy, a jeśli tak — to czy taka relacja nadal spełnia swoją funkcję i czy nie powoduje oddalenia emocjonalnego partnerów. Wspomniana kwestia budzi sporo kontrowersji.

Wszystko zależy od tego, w jakim stadium rozwoju znajduje się dana relacja damsko-męska.

Czy wiesz już jak rozpoznać zdradę? Kliknij w link aby się przekonać czy wiesz na temat zdrady wszystko co trzeba…?!

Jeśli rzeczona relacja została nawiązana stosunkowo niedawno, to brak seksu może być interpretowany przez partnera jako wyraz braku czułości zaangażowania emocjonalnego.

Należy jednak mieć na względzie, że także związek o niewielkim stażu może przetrwać bez pierwiastka seksualnego. Aby tak było, ważna jest klarowna wzajemna komunikacja oraz zadbanie wyrażanie intymności inny sposób.

[irp]

W przypadku długotrwałych relacji damsko-męskich, związek bez seksu jest jak najbardziej możliwy.

Wynika to z faktu, że partnerzy, którzy przeżyli w młodości liczne uniesienia, doskonale zdaję sobie z faktu, że miłość fizyczna niekoniecznie musi się wiązać z bliskością emocjonalną, a zaaranżowany seks może wręcz potęgować poczucie pustki i osamotnienia.

6. Czym jest miłość nieodwzajemniona?

Miłość nieodwzajemniona jest z samej swojej natury miłością nieszczęśliwą. Wspomniany rodzaj miłości jest jednostronnym i subiektywnym uczuciem bliskości, które implikuje poczucie, że osoba w relacji jest dla zakochanej strony kimś szczególnym.

Miłość nieodwzajemniona często wiąże się z obsesją i silnym pragnieniem kontaktu z obiektem uczuć. Jest ona swoistą mieszanką nadziei i rozczarowania. Miłość nieodwzajemniona zazwyczaj kończy się bolesnym zawodem.

Osoba, która przeżyła taki rodzaj uczucia, powinna być otoczona wsparciem bliskich i przyjaciół po to, by mogła jak najszybciej powrócić do normalnego życia. Czasami niezbędna okazuje się pomoc psychologa.

0 Udostępnień
Z wykształcenia jestem dietetyczką i mam hopla na punkcie zdrowego odżywiania. Nowych inspiracji szukam w książkach i podróżach. To moje prawdziwe pasje, a marzeniem jest podróżować po całym świecie, bo "Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czy­tają tyl­ko jedną stronę" Święty Augustyn Kontakt: +48607345454, e-mail: Kasia.C@wp.pl