Półki z nabiałem uginają się pod ciężarem smakowitych serków i jogurtów. Wydaje się, że to nic złego sięgnąć po zdrowy jogurt owocowy czy pitny. Ale czy na pewno?
Jogurty owocowe i pitne
Spis treści
Jogurty słodkie, smakowe są często serwowane na śniadanie, także dzieciom. Karmione są również serkami homogenizowanymi smakowymi. Niestety nie jest to dobre i zdrowe rozwiązanie na śniadanie ani dla dziecka ani dla nikogo! Jogurty takie zawierają przede wszystkim bardzo dużo cukru, co w oczywisty sposób podnosi ich kaloryczność. Ponadto do większości jogurtów wcale nie dodaje się świeżych owoców, a jedynie aromaty i koncentraty owocowe. Jogurty są ponadto sztucznie barwione przy pomocy dość obrzydliwych metod. Na przykład czerwony i różowy barwnik pozyskuje się ze zmielonego gatunku owada z rodziny mszyc oraz ich jaj.
Choć nie jest to groźne dla zdrowia, to niestety cały apetyt nagle spada, a kupujący jogurty mają poczucie, że zostali oszukani. Nie oznacza to, że trzeba zrezygnować z jedzenia jogurtów owocowych. Warto je jednak przygotowywać samemu. Na przykład na bazie jogurtu naturalnego, do którego wystarczy wsypać garść owoców. Można również przyrządzać koktajle w blenderze przy pomocy maślanki, kefiru i owoców bez dodatku cukru.
Serek wiejski i naturalny jogurt
Na śniadanie o wiele lepiej nadaje się serek wiejski, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Zawiera zrównoważone ilości tłuszczu, węglowodanów oraz białka, przez co syci na dłużej. Serek jest idealny na śniadanie dla osób będących na diecie. Jest pożywny, sycący a przy tym niskokaloryczny. Do tego łatwy w przygotowaniu oraz przenoszeniu, dlatego można go skonsumować na przykład w pracy lub gdy nie ma pomysłu czy czasu na przygotowanie czegoś gorącego na pierwszy posiłek dnia.
Serek wiejski nadaje się na śniadanie, drugie śniadanie oraz na podwieczorek lub kolację. Wyśmienicie smakuje ze świeżymi, wiosennymi warzywami, jak szczypiorek, ogórek, pomidor, rzodkiewka, dzięki czemu to świetny sposób na dostarczenie dodatkowej porcji witamin.