Ćwiczenia tybetańskie pochodzące ze Wschodu jak joga, Tai Chi, Chi Kung, sztuki walki i wiele innych stają się coraz bardziej popularne w naszych warunkach. Nic dziwnego, bo są to kompleksowe ćwiczenia, pomagające w utrzymaniu i odzyskaniu zdrowia. Ponadto mogą być wykonywane przez każdego, tak jak w przypadku rytuałów tybetańskich.

Czym są rytuały tybetańskie?

Trudno powiedzieć, czy rytuały te rzeczywiście pochodzą z Tybetu. Możliwie, że przywędrowały tam z jakiegoś innego miejsca, ponieważ w dawnych czasach Wschód przenikał się wzajemnie. Być może są syntezą wiedzy zebranej przez wieki.

cwiczenia-tybetanskie

Wiadomo, że mają bardzo długą tradycję. Zostały rozpowszechnione w świecie Zachodu przez książkę Petera Keldera, wydaną w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. W książce Kelder opisuje wspaniałe odmładzające działanie rytuałów tybetańskich.

Same rytuały to pięć ćwiczeń, które są bardzo łatwe do wykonania i nie powinny sprawić żadnych trudności średnio aktywnej i sprawnej osobie. Przypominają one jogę, ale w wykonaniu są łatwiejsze od średnio trudnych asan.

Nadają się dla osób całkiem młodych jak również dla starszych i w średnim wieku, którzy od dłuższego czasu nie wykonywali ćwiczeń i mają kiepską kondycję.

Mogą je wykonywać osoby aktywne sportowo jako dodatek do codziennego treningu, jak również osoby, które ze sportem mają niewiele wspólnego.

Ćwiczenia tybetańskie mają podnosić witalność i przywracać młodość. Nie tylko w kwestii samopoczucia. Propagatorzy tych ćwiczeń stwierdzają, że przynoszą one realne korzyści w postaci odmłodzonego wyglądu.

Podobno nawet włosy odzyskują dawny kolor, choć były już siwe, plecy prostują się i następuje wiele innych wizualnie zauważanych zmian.

Niemniej jednak o ćwiczeniach trzeba powiedzieć jedno – są całkowicie za darmo, choćby dlatego warto spróbować i samemu się przekonać dokąd prowadzą.

rytualy-tybetanskie

Co zauważają wykonujący ćwiczenia tybetańskie ?

Choć niektórzy są zdania, że żadne ćwiczenia nie mają „magicznych” właściwości, to nie da się ukryć, że ćwiczenia tybetańskie z pewnością przynoszą korzyści. Nawet jeśli nie sprawią, że wróci młodość, to z pewnością wspomogą w wielu kwestiach.

Wykonujący ćwiczenia regularnie zauważają przede wszystkim wzrost witalności i mniejsze zmęczenie. Czują się bardziej wytrzymali, są bardziej sprawni intelektualnie.

Co ważne ćwiczenia powodują, że wraca i wzmacnia się dobry nastrój. Dlatego są odpowiednie dla osób, które mają nastroje depresyjne, czują się zmęczone.

Dobrze jest wykonywać ćwiczenia tybetańskie na przykład w czasie zmieniających się pór roku, w przesileniu wiosennym. Ćwiczenia powodują, że osoby mające problem z emocjonalnymi reakcjami, wybuchami złości, są bardziej stabilne i czują się uspokojone wewnętrznie.

Rytuały tybetańskie są dobrym środkiem zaradczym na stres – doskonale go rozładowują. Zauważalny jest również wpływ na wygląd, większe napięcie skóry, lepsza cera.

Mężczyźni łatwiej budują masę mięśniową, cieszą się większą sprężystością ciała. Rytuały poprawiają stan stawów oraz wpływają rozciągnięcie ciała.

Ćwiczenia tybetańskie pomagają w odzyskaniu równowagi i koordynacji. Dzięki temu wykonywanie innych aktywności fizycznych jest łatwiejsze, jak również łatwiej wykonuje się codzienne czynności, takie jak chociażby sprzątanie mieszkania, kierowanie samochodem i wiele innych.

Jak ćwiczyć?

ćwiczenia-tybetańskie-jak-ćwiczyć

Ćwiczenia tybetańskie rozpoczynamy od kilku powtórzeń, które należy stopniowo zwiększać. Po dwóch tygodniach codziennych ćwiczeń, powtórzeń jest zwykle około dwadzieścia. Wraz ze zwiększaniem powtórzeń poszczególnych ćwiczeń, polepszeniu ulega również zdrowie i samopoczucie.

Nie można robić zbyt wielu powtórzeń od razu. Jedno z ćwiczeń to obroty zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dlatego może spowodować silne zawroty głowy a nawet mdłości, a w rezultacie upadek, omdlenie.

Dlatego ilość należy zwiększać stopniowo, a w przypadku starszych osób i dzieci w parze, by w razie czego udzielić pomocy. Warto w tym miejscu wspomnieć, by aby rytuały przyniosły korzyści, ważne jest ćwiczenie regularne, codzienne.

Jeśli będzie zbyt dużo przerw, lub ćwiczenia będą wykonywane niedokładnie, wówczas efekty będą raczej mizerne. Jeśli jednak przyłożymy się do nich, będą całkiem dobre, a nawet wspaniałe. Tak wiele zależy właśnie od osoby, która ćwiczy.

Porą, w której najlepiej jest wykonywać ćwiczenia jest pierwsza połowa dnia, choć właściwie mogą być wykonywane w dowolnej chwili.

Aby dopełnić rytuałów warto bezpośrednio przed nimi pomedytować, wyciszyć się. Ważne jest zrobienie kilku ćwiczeń relaksacyjnych, oddechowych. Oddech jest istotny również podczas ćwiczeń, ponieważ poprzez niego wydobywają się z ciała toksyny.

Można posłuchać relaksacyjnej muzyki i ćwiczyć przy niej. Warto zapewnić sobie komfort – pewność, że nikt nie wejdzie niespodziewanie. Ćwiczenia tybetańskie warto wykonywać w tym samym, jednym, ustalonym miejscu.

Aby dopełnić ćwiczeń i sprawić, że będą przynosiły jeszcze większe korzyści ważne jest prowadzenie dodatkowo zdrowego trybu życia. Oznacza to, że należy zdrowo się odżywiać, spożywać lekkie, nieprzetworzone posiłki.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.