W okresie ciąży, konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności, ponieważ wiele substancji zawartych w kosmetykach, jedzeniu i innych produktach, może znacząco zaszkodzić naszemu dziecku. Na co należy zwracać uwagę aby uchronić się przed czynnikami zwiększonego ryzyka chorób naszego dziecka?

czego-unikac-w-ciazy

W czasie ciąży unikaj papierosów!

Powszechnie wiadomo, że palenie papierosów niesie za sobą ryzyko śmierci dziecka.

Badania wykazują, że ryzyko śmierci łóżeczkowej, u kobiet palących do 10 papierosów dziennie jest czterokrotnie większe, niż w przypadku kobiet niepalących, a wśród przyszłych mam, palących nałogowo około 20 papierosów- osiem razy większe.

Palenie papierosów w ciąży oprócz zwiększenia ryzyka śmierci naszego dziecka, może doprowadzić do nieprawidłowego rozwoju, powodując wystąpienie nadpobudliwości czy autyzmu.

Jeśli przyszła mama będzie paliła papierosy do końca ciąży, może spowodować to niedowagę u noworodka.Nałóg ten prowadzi również do wystąpienia chorób układu oddechowego u dziecka, zaburzeń układu krążenia, problemów z koncentracją oraz pamięcią.

Koniecznie unikaj alkoholu!

Spożywanie alkoholu w ciąży, mimo wielu mitów mówiących ,że „przysłowiowy kieliszek wina nie zaszkodzi”, szczególnie negatywnie wpływa na rozwój płodu.

Badania przeprowadzone przez profesora Andrzeja Urbanika w Katedrze Radiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, wykazują, że alkohol pity w pierwszych 5 tygodniach ciąży może spowodować znaczne uszkodzenie mózgu i układu nerwowego dziecka.

Spożywanie alkoholu w trzecim trymestrze powoduje znaczne spowolnienie rozwojowe, a nawet przedwczesny poród.

Inne przyczyny spożywania alkoholu w okresie ciąży to: możliwość wystąpienia ADHD, problemy wzrokowe i słuchowe dziecka, opóźnienie wzrostu i rozwoju mózgowego, niedowaga, wady nerek i serca.

Chemikalia mogą szkodzić ciąży

W czasie ciąży nie powinno używać się pestycydów, środków owadobójczych oraz przeciwgrzybiczych. Należy zastąpić je naturalnymi środkami do czyszczenia.

Warto zadbać również o noszenie gumowych rękawiczek w czasie sprzątania oraz o unikanie wdychania oparów chemicznych. Bezpośredni, codzienny kontakt z silnymi chemikaliami zwiększa ryzyko uszkodzenia płodu, wystąpienia wad wrodzonych, a nawet poronienia.

Należy unikać prac remontowych np. malowania ścian farbami chemicznymi. Może to negatywnie wpłynąć na rozwój płodu.

Stosowanie odświeżaczy powietrza oraz innych środków w aerozolu może być szkodliwe dla płodu. Istnieje możliwość wystąpienia świszczącego oddechu u narodzonego dziecka.

Takie produkty zawierają sztuczne środki zapachowe i lotne związki organiczne, które mogą spowodować bóle głowy, nudności, wymioty i biegunkę.

Ważną kwestią w dbaniu o prawidłowy rozwój ciąży jest unikanie ołowiu, który może znajdować się w zanieczyszczonej wodzie, dlatego warto korzystać z filtrów przeznaczonych do oczyszczania jej.

Ciężarna nie może mieć również kontaktu z rtęcią, która może występować w skażonych rybach np. w rekinie, mieczniku. Kobiety w ciąży mogą jadać tuńczyka w rozsądnych ilościach.

Substancje zawarte w kosmetykach, mogące zagrażać ciąży:

W kremach i balsamach nawilżających oraz w mleczkach do demakijażu możemy znaleźć olej sojowy oraz wyciąg z soi, które w ciąży mogą powodować przebarwienia skórne oraz są niebezpieczne dla rozwijającego się płodu w pierwszym trymestrze ciąży.

W kremach, balsamach, mleczkach i masłach do ciała mogą również zawarte być antyutleniacze ( parabeny, BHT, BHA ). Składniki te w wysokim stężeniu mogą działać toksycznie dla organizmu oraz mają działanie rakotwórcze. Istnieje również ryzyko stanów zapalnych skóry i alergii.

Kwas salicylowy znajdujący się w głównej mierze w żelach, peelingach, tonikach anty-trądzikowych przyczyniają się do powstawania wad wrodzonych płodu, zaburzają krzepliwość krwi u noworodków, a także zwiększają ryzyko wystąpienia powikłań ciążowych.

Olej z rozmarynu jest często używany jako substancja zapachowa niektórych kosmetyków. Kobiety w ciąży, używające kosmetyków z zawartością tego składnika narażone są na poronienie. Olej ten w wysokich dawkach ma również działanie rakotwórcze.

Witamina A występująca w kremach nawilżających, głównie w kosmetykach przeciwzmarszczkowych jest świetną alternatywą w pielęgnacji skóry, jednak w ciąży należy unikać produktów pielęgnacyjnych z zawartością witaminy A i jej pochodnych- retinol i retinoid, mogą one spowodować wady wrodzone u dziecka.

W czasie ciąży musisz zrezygnować z trwałej ondulacji włosów oraz farbowania ich, ponieważ kosmetyki przeznaczone do tego typu zabiegów posiadają substancje chemiczne, które mogą przeniknąć przez łożysko.

Najważniejszą kwestią, której musisz unikać w czasie ciąży jest palenie papierosów i spożywanie alkoholu.

Aby zapewnić prawidłowy rozwój maluszkowi w twoim brzuchu, unikaj w czasie ciąży styczności z chemikaliami oraz nie używaj kosmetyków z powyżej wymienionymi substancjami.

Na rynku ukazało się wiele kosmetyków przeznaczonych dla kobiet w ciąży, będących bezpieczną, ochronną alternatywą dla przyszłej matki oraz jej dziecka.

0 Udostępnień
Witajcie moje drogie! Mam na imię Maria, jestem redaktorem serwisu Kobieco.pl. Będę poruszać tematy bezpośrednio związane z kobietami, mężczyźni póki co Nas nie interesują :) jest to miejsce wyłącznie dla kobiet gdzie poczujesz się kobieco i nauczysz się być prawdziwą kobietą. Mam nadzieję, że moje artykuły spodobają się Wam, będę pisała jedynie na tematy na których się znam, żadnego lania wody i pisania pod publikę, z chęcią poruszę także tematy tabu. Zapraszam do lektury, do zobaczenia w komentarzach pod moimi artykułami! Tel. 0048789433444, email: Maria.Se@gmail.com