Parabeny to konserwanty znane również jako nipaginy lub aseptyny. Musisz wiedzieć, że stosowane w kosmetykach parabeny są zgodne z prawem. Lista dozwolonych konserwantów, którą publikuje Ministerstwo Zdrowia, zawiera parabeny!

Koniecznie przeczytaj wczorajszy ranking tanich i najlepszych szamponów bez SLS!

Jedynym ograniczeniem stosowania parabenów według litera prawa jest ich maksymalne stężenie w kosmetyku i jest to 0,4% dla jednego estru oraz nie więcej niż 0,8% dla mieszaniny parabenów.

Co to jest paraben?

Paraben jest syntetycznym konserwantem, który wykorzystuje się w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym do przedłużania trwałości poprzez utrzymanie go w czystości biologicznej. 80% syntetycznych konserwantów są parabenami!

Paraben Parabenowi nierówny!

Gdy czytacie skład kosmetyków, to na pewno zastanawiacie się, czy i które parabeny są niebezpieczne. Niestety wiedza na temat wszystkich parabenów występujących w kosmetykach nie jest jeszcze tak obszerna, jak być powinna.

Być może, za jakiś czas Komisja Europejska wprowadzi zakaz stosowania tych parabenów, co do których nie będzie miała pełnego zaufania ze względu na brak wystarczającej ilości danych.

Parabeny w kosmetykach dla dzieci

Także kosmetyki dla dzieci zawierają parabeny. Ze względu na pewne niebezpieczeństwo i jeszcze słaby układ odpornościowy u dzieci nie należy stosować tychże kosmetyków, które mają w składzie parabeny.

Dania jako potentat i wielki przykład w walce o ochronę konsumentów przed produktami, które zaburzają gospodarkę hormonalną, zakazała stosowania parabenów we wszystkich produktach dla dzieci!

Parabeny w kosmetykach – lista

parabeny

  • metyloparaben
  • butyloparaben
  • etyloparaben
  • propyloparaben
  • mogą one występować też pod inną nazwą: aseptyny, nipaginy itd.

Czy parabeny szkodzą zdrowiu?

Jeszcze niedawno parabeny uznawano za niegroźne dla zdrowia związki. Ostatnimi czasy coraz częściej komentowane są one słowami krytyki i podejrzliwości. Częściej czytuje się wypowiedzi o negatywnym działaniu parabenów na skórę i cały organizm człowieka!

Niestety lobby producenckie zaprzecza szkodliwości parabenów, twierdząc, że wszystkie parabeny używane w obrębie UE zostały bardzo dokładnie przebadane i badania nie wykazały szkodliwości tych konserwantów.

Przełom w badaniach?

Najnowsze badania pokazują, że parabeny jednak mogą niekorzystnie wpływać na hormonalną gospodarkę człowieka! szczególnie jeśli chodzi o paraben: butyloparabenu!

Butylopraraben może zwiększać ryzyko pojawienia się raka piersi u kobiet! Odpowiedzialne jest za jego estrogenne działanie. Również stwierdzone, że parabeny mogą źle wpływać na rozwój płodu i zarodka. Faktem jest również, że parabeny bardzo często:

  • podrażniają skórę
  • powodują zaczerwienienia
  • wywołują reakcję alergiczne
  • świąd

Czytanie etykiet na kosmetykach, aby uniknąć parabenów!

czytanie-etykiet-na-kosmetykach
Czytanie etykiet na kosmetykach

Mimo że producenci kosmetyków dla kobiet i dla dzieci zarzekają się, że troszczą się o nasze zdrowie, to jednak nie należy im ufać. Koktajl ze związków syntetycznych może pokrzyżować nam plany na długie spokojne życie…

Szczególnie gdy chodzi o małe dzieci gdzie w większości oliwek do ciała, kremach i maściach znajdują się parabeny: propyloparaben i butyloparaben!

Czytanie etykiet na kosmetykach leży w Waszym interesie!

Warto postawić na kosmetyki naturalne, które stronią od potencjalnie szkodliwych związków. Apelujemy o zdrowe podejście do przyjmowania dużych ilości parabenów zawartych w kosmetykach. Łatwo przekroczyć barierę bezpieczeństwa codziennie stosując wszelkie kosmetyki bez rozeznania się, z jaką ilością parabenów mamy do czynienia…

Kosmetyki z certyfikatem ekologicznym (np. ECOCERT-COSMEBIO, BDIH, Soil Association)

Radzimy sprawdzanie etykiet na kosmetykach lub kupowanie kosmetyków z certyfikatami ekologicznymi. Tylko wtedy będziemy miały pewność, że stosując dane kosmetyki, nie narazimy siebie i swoich bliskich na problemy zdrowotne.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.