Uciążliwe ssanie w żołądku, ciągłe uczucie głodu, potrafi namieszać. Nie można się na niczym skupić, a przecież dopiero był syty obiad. Z czego wynika to nieprzyjemne uczucie?
Zbyt małe śniadanie
Spis treści
Pierwszy posiłek dnia jest najważniejszy – słyszał to niemal każdy. Ale nie każdy wie, dlaczego! A dlatego, że danie to rzutuje na cały dzień. Od niego zależy kiedy i jaki będzie następny posiłek, ile będzie posiłków w środku dnia oraz ile przekąsek zostanie spożytych. Wygląda zatem na to, że od niepozornego śniadania zależy całkiem sporo. Dlatego kiepskie lub zbyt małe śniadanie to nie jest dobry pomysł. Szczególnie jeśli zawiera dużo węglowodanów prostych, które potęgują uczucie głodu. Już po jakimś czasie pojawia się chęć pochłonięcia całej lodówki. A co powiesz na drugie śniadanie?
A ponieważ nie ma jej pod ręką muszą wystarczyć batony, czekolada… Syte, ciepłe śniadanie zapewnia energię nawet na połowę dnia, w zależności od poziomu aktywności człowieka. Jeśli pracuje na siedząco to przez kilka godzin nie będzie odczuwał głodu. Warunkiem jest, by zjeść węglowodany złożone, oraz białko. Na śniadanie idealne są zboża jak owies, kasze, na przykład jaglana, jajko, ryba.
Zaburzona flora jelit, mało błonnika
Im bardziej sztuczne i wysoko przetworzone jedzenie, tym gorzej. Oznacza to, że zawierają bardzo dużą liczbę kalorii, ale w gruncie rzeczy, mimo dużych porcji, jedzenie w ogóle nie zaspokaja głodu. Nie zawiera substancji odżywczych. Właśnie dlatego otyli ludzie tak naprawdę głodują. Ponadto zaburzona flora bakteryjna jelit, rozrost grzybów karmionych systematyczne cukrem sprawia, że wzrasta chęć na tuczące, lecz mało pożywne jedzenie. Podczas gdy żołądek jest pełny, ciało czuje, że ciągle brakuje mu witamin i wartości odżywczych i sygnalizuje dziwnym apetytem, często mylonym z uczuciem głodu.
Czasami to co uważamy za “głód” tak naprawdę jest po prostu uczuciem pragnienia, nierównowaga elektrolitowa powoduje, że zaczynamy mieć ochotę na jedzenie, często słone. Uczucie głodu może być również mylone po prostu ze znudzeniem, złym samopoczuciem. Najwięcej błonnika mają bataty!