Depresja to współcześnie modny temat. Tłumaczy się nią wiele zachowań. Zdrowi ludzie nie potrafią zrozumieć na czym polega ta choroba. Jednak bywa, że i chorzy nie zdają sobie sprawy ze swojego stanu.
Spis treści
Skąd bierze się depresja?
Wielu ludzi sądzi, że depresja rozpoczyna się od jakiegoś przykrego wydarzenia, jakim jest śmierć małżonka, jakaś tragedia, utrata pracy i wiele innych czynników. To całkiem normalne, że ludzie wówczas cierpią, ale stan ten po jakimś czasie mija i wszystko powinno wrócić do normy. Depresja to przedłużający się smutek, ponadto wcale nie musi mieć mocno zarysowanego początku. Dopada często osoby, które z pozoru wydają się mieć wszystko i są szczęśliwe.
Depresja groźną dla życia chorobą!
Depresja jest groźną chorobą i dotyka ludzi bez względu na miejsce zamieszkania, status społeczny, wykonywany zawód. Niektórzy są bardziej podatni na depresję, lecz z punktu widzenia nauki jest to wahanie poziomu hormonów, a przede wszystkim duży deficyt serotoniny, odpowiedzialnej za dobre samopoczucie.
Za depresję odpowiada również nadmiar stresu we współczesnym życiu, co skutkuje dużą ilością kortyzolu we krwi i brakiem poczucia bezpieczeństwa.
Rozpoznanie depresji
Każdy czasem przeżywa trudne chwile, lecz o depresji można mówić, jeśli obniżony nastrój utrzymuje się już od wielu tygodni. Człowiek odczuwa, jakby znajdował się za szybą z dala od innych. Nie potrafi się cieszyć, częściej szuka odosobnienia.
Cechą alarmującą jest dojmujący wewnętrzny smutek i przygnębienie, nawet jeśli wszystko wydaje się być w porządku. Łzy same płyną. Pojawiają się trudności z wywiązaniem się z codziennych obowiązków, luki w pamięci, kłopoty z koncentracją i zaśnięciem. Zmniejsza się aktywność, ktoś kto kiedyś był duszą towarzystwa, teraz przesiaduje w domu. Wszystko wydaje się takiego człowieka przerastać, nawet proste czynności.
Ma on ogromne poczucie winy, ponieważ czuje, że przynosi zawód swoim najbliższym. Jednak mimo tego i mimo setek podjętych prób, jego starania by wyjść z tego stanu spełzają na niczym. Nie ma wówczas innego wyjścia, jak szukać specjalistycznej pomocy.