Depresja to współcześnie modny temat. Tłumaczy się nią wiele zachowań. Zdrowi ludzie nie potrafią zrozumieć na czym polega ta choroba. Jednak bywa, że i chorzy nie zdają sobie sprawy ze swojego stanu.

Skąd bierze się depresja?

czy-cierpisz-na-depresje

Wielu ludzi sądzi, że depresja rozpoczyna się od jakiegoś przykrego wydarzenia, jakim jest śmierć małżonka, jakaś tragedia, utrata pracy i wiele innych czynników. To całkiem normalne, że ludzie wówczas cierpią, ale stan ten po jakimś czasie mija i wszystko powinno wrócić do normy. Depresja to przedłużający się smutek, ponadto wcale nie musi mieć mocno zarysowanego początku. Dopada często osoby, które z pozoru wydają się mieć wszystko i są szczęśliwe.

Depresja groźną dla życia chorobą!

Depresja jest groźną chorobą i dotyka ludzi bez względu na miejsce zamieszkania, status społeczny, wykonywany zawód. Niektórzy są bardziej podatni na depresję, lecz z punktu widzenia nauki jest to wahanie poziomu hormonów, a przede wszystkim duży deficyt serotoniny, odpowiedzialnej za dobre samopoczucie.

Za depresję odpowiada również nadmiar stresu we współczesnym życiu, co skutkuje dużą ilością kortyzolu we krwi i brakiem poczucia bezpieczeństwa.

Rozpoznanie depresji

Każdy czasem przeżywa trudne chwile, lecz o depresji można mówić, jeśli obniżony nastrój utrzymuje się już od wielu tygodni. Człowiek odczuwa, jakby znajdował się za szybą z dala od innych. Nie potrafi się cieszyć, częściej szuka odosobnienia.

Cechą alarmującą jest dojmujący wewnętrzny smutek i przygnębienie, nawet jeśli wszystko wydaje się być w porządku. Łzy same płyną. Pojawiają się trudności z wywiązaniem się z codziennych obowiązków, luki w pamięci, kłopoty z koncentracją i zaśnięciem. Zmniejsza się aktywność, ktoś kto kiedyś był duszą towarzystwa, teraz przesiaduje w domu. Wszystko wydaje się takiego człowieka przerastać, nawet proste czynności.

Ma on ogromne poczucie winy, ponieważ czuje, że przynosi zawód swoim najbliższym. Jednak mimo tego i mimo setek podjętych prób, jego starania by wyjść z tego stanu spełzają na niczym. Nie ma wówczas innego wyjścia, jak szukać specjalistycznej pomocy.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.