Większość z nas nie przejmuje się stresem, dopóki jego skutki nie stają się naprawdę widoczne. Jest to przykre szczególnie dla kobiet, którym na dobrym wyglądzie zależy zawsze.

Niestety stres odbija się nie tylko na zdrowiu organizmu, ale również na jego wyglądzie. Nawet jeśli zmiany nie są zauważalne od razu.

Wpływ stresu na skórę

Podczas częstego przeżywania stresu naczynia krwionośne na skórze kurczą się. Często osoby, które są zestresowane, odczuwają zimno, ich dłonie, stopy są zimne. To dlatego, że mózg wysyła informację o zagrożeniu.

Krew z ciała jest kierowana do najważniejszych organów kosztem mniej istotnych, tak by je ochronić w razie walki o życie.

Oczywiście w większości przypadków nie ma zagrożenia życia, ale dla organizmu nie jest to istotne. W wyniku tego często niektóre części ciała są niedotlenione, a skóra w tych partiach szybciej się starzeje.

wplyw-stresu-na-skore

Stres odbija się na skórze twarzy. Cera jest blada, ziemista, pojawiają się sińce pod oczami, podkrążone i opuchnięte oczy.

W przypadku różnych chorób skóry znamienne jest zaostrzenie się objawów chorobowych, większa ilość wyprysków, zaostrzenie się łuszczycy, egzemy, liszaja, grzybicy. W przypadku cery tłustej wzrasta ilość produkowanego sebum.

Zaostrzają się problemy z łupieżem, nadmiernym przetłuszczaniem się włosów. Skóra staje się nadmiernie wrażliwa, wydaje się, że cały czas swędzi, często się drapiemy. Często jest to po prostu tylko wrażenie swędzenia, spowodowane nadmiernym napięciem emocjonalnym.

Stres powoduje, że nawet nieświadomie napinamy mięśnie, również mięśnie twarzy. Zaczyna ona przypominać maskę, a na skórze żłobią się zmarszczki mimiczne.

Stres a waga ciała

Niestety stres nie sprzyja regularnemu odżywianiu się, zjadaniu zdrowych, zrównoważonych posiłków. To właśnie na tle stresu rozwija się większość zaburzeń związanych z żywieniem. Anoreksja, bulimia, ortoreksja.

kortyzol-waga-ciala

Jednak częściej występują nadmierne objadanie się połączone z nocnym podjadaniem. To właśnie wynik podwyższonego poziomu kortyzolu, który jest produkowany przez nadnercza.

Sprawia on, że jesteśmy przez wiele godzin nadmiernie pobudzeni, przez co pojawiają się zaburzenia snu i bezsenność. Gdy wszyscy śpią, jednym ze sposobów zabicia upływającego czasu, gdy sen nie przychodzi, jest jedzenie.

Niezdrowe odżywianie powoduje, że organizm cierpi na niedobory i braki najważniejszych substancji odżywczych. Stres przyśpiesza ich utratę.

Brak snu a uroda

brak-snu-a-uroda

Również brak snu jest jednym z najgorszych rzeczy, jakie możemy zafundować naszej urodzie. Podczas snu zachodzą procesy regeneracji komórek wszystkich narządów organizmu.

Brak snu powoduje, że nie mają czasu się one zregenerować, a wynikiem tego skóra starzeje się, jest zmęczona, opuchnięta, odwodniona.

Wiele zarwanych nocy to również dodawanie sobie kilku lat do rzeczywistego wieku. Również spanie w różnych dziwnych pozycjach, na siedząco i w ubraniu nie jest niczym dobrym dla urody. Sprawia, że powstają wady kręgosłupa.

Postawa ciała a stres

Nadmiar obowiązków sprawia, że dosłownie widać to po postawie. Osoby cierpiące z powodu stresu są bardziej pochylone do przodu, noszą nisko głowę instynktownie “zapadają się w sobie”. Osoby cierpiące na nadmiar stresu cierpią na stale napięte mięśnie, to z kolei wpływa na układ kostny i stawy.

Nawet u młodych osób występują ogromne bóle przy poruszaniu związane ze zwyrodnieniami układu kostnego, co sprawia, że robią to ostrożniej, ich ruchy są spowolnione jak u ludzi w podeszłym wieku. To sprawia wrażenie, że osoba jest znacznie starsza niż w rzeczywistości.

Wpływ stresu na zęby

stres-wplyw-na-zeby

Również zęby cierpią na stresie. Warto wiedzieć, że najczęściej po nich oceniamy ile lat ma dana osoba. Wszystkie ubytki, przebarwienia, brak poszczególnych zębów, zmieniają proporcje twarzy, postarzając ją.

Wybielanie zębów wówczas staje się konieczne, aby zachować ich zdrowy wygląd! Stres powoduje, że często szczęki są mocno zaciśnięte, co może doprowadzić nawet do zwichnięcia stawów żuchwy.

Również doprowadza to do szybszego ścierania się i zużywania się zębów. Dochodzi do zjawiska zwanego zgrzytaniem zębów. Najczęściej dochodzi do niego nieświadomie, podczas snu. W niektórych przypadkach zęby są tak starte, że ledwo wystają ponad dziąsła.

Sprawia to wiele trudności podczas spożywania posiłków, jest przyczyną problemów trawieniem i chorób układu pokarmowego.

Stres przyczynia się również do nierównowagi bakteryjnej w ustach, co przyczynia się do rozwoju próchnicy, paradontozy i innych schorzeń. Dodatkowo stres powoduje, że zapominamy o prawidłowej higienie. Powszechnym problemem jest też suchość w ustach i suche, spękane wargi, występowanie opryszczki ust.

Niepokojące nawyki

Na tle nerwowym rozwija się wiele nawyków, które powodują, że cierpi uroda. Jednym z najczęstszych nawyków związanych ze stresem jest obgryzanie paznokci oraz skórek wokół nich. Dłonie wyglądają nieestetycznie, są zniszczone, pojawiają się na nich ranki, zdarza się często, że płynie krew.

Innym nawykiem związanym ze stresem, szkodzącym urodzie, jest wyrywanie włosów. Schorzenie to nosi nazwę trichotillomanii. Osoba czuje przymus skubania owłosionych części ciała, głowy, ale również brwi, rzęs.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!

1 KOMENTARZ

  1. nie ma co się narażać na za dużo stresu, a na pewno trzeba go umieć opanować. ja przez ciężką pracę też mam dużo stresu. często wracam do domu mocno zestresowana i dopiero wtedy jak wezmę Extraspasminę to potrafię odpocząć i się zrelaksować. wpływa też ona łagodząco na sen. mogę spokojnie przespać całą noc i rano czuć się wypoczęta.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.