Relaks i wypoczynek wydają się czymś bardzo prostym. Codziennie zrywając się z łóżka, pędząc na autobus marzymy o chwili odpoczynku. I wreszcie przychodzi weekend, dni wolne, urlop. Jednak po nim jesteśmy jeszcze bardziej zmęczeni, niż przed!
Spis treści
Kto nie umie wypoczywać?
Wypoczynek to sztuka! Wcale nie wystarczy leżeć i nic nie robić. Wszystko zależy od aktywności mózgu. Mózg pracuje non stop, nawet gdy śpimy. Ale ma różne fazy, które pozwalają mu wypoczywać.
Jeśli nie wprowadzamy mózgu w odpowiednią fazę, a utrzymujemy cały czas stan czuwania, to nigdy nie wypoczniemy. Problem braku umiejętności wypoczywania dotyczy osób, które mają stresującą pracę, wiele obowiązków, wychowują dzieci.
Stale są czujni i napięci, nawet gdy siedzą na kanapie i czytają gazetę lub piją poranną kawę. Ponadto jeśli ktoś jest pracoholikiem to dzień wolny, o jakim tak marzył, przyniesie mu tylko niepokój.
Do tej pory mózg był przyzwyczajony do stałych wyzwań, nagle wypadł z torów. Ponieważ nie ma się czym zająć, człowiek odczuwa napięcie. Zbyt duża ilość zmartwień, nadmierne poczucie obowiązku wykluczają odpoczynek.
Sposoby na pełny wypoczynek
Umysł zajęty codziennymi sprawami znajduje się w stanie fal mózgowych beta. Wówczas
pochłaniają nas przyziemne sprawy, jesteśmy nastawieni na działanie.
Natomiast stanem naturalnego wypoczynku jest stan alfa. Posiadają go najczęściej dzieci, z wiekiem zaczyna zanikać i zostaje zastąpiony przez beta.
Kluczem do prawidłowego, świadomego wypoczynku, jest umiejętność wprowadzania się w stan niezakłóconego alfa.
Jest to prostsze niż się wydaje, to ten stan, jaki osiągamy tuż przed snem. Co ważne nie da się osiągnąć tego stanu siedząc przed telewizorem.
Stan alfa osiąga się poprzez słuchanie kojącej muzyki, na przykład mis kryształowych lub tybetańskich, ćwiczenie medytacji i uważności.
Aby go osiągnąć należy wyeliminować większość bodźców, wyłączyć telefon, komputer, radio i telewizor. Łatwiej jest osiągną stan alfa wśród natury, niż w domu w mieście. Początki prawdziwego wypoczynku są trudne, ale warto podjąć wysiłek.
To czy wystarczająco wypoczniesz, zależy także od rodzaju poduszki którą masz zwykle pod głową! O tym, jak wybrać poduszkę do spania <— dowiesz się z tego artykułu. Nawet nie masz pojęcia, jak bardzo ważna jest poduszka w procesie wypoczynku!