Za chwilę się dowiesz jak dobrać poduszkę do spania. Śpiąc w łóżku, spędzamy sporą część życia, a za dnia często leżymy na nim, na przykład czytając lub pracując na komputerze.
Oczywiście dla większości osób liczy się wygoda w czasie snu i spędzania wolnego czasu. Kluczem do niej jest odpowiednio dobrana poduszka pod głowę. Oto kilka podpowiedzi jak wybrać właściwą poduszkę oraz jej rozmiar.
Już teraz przejrzyj ofertę poduszek pod linkiem: Poduszki – różne rozmiary i kształty!
Jaka jest najwygodniejsza poduszka?
Spis treści
Oczywiście najprościej byłoby w sklepie zapytać o najwygodniejszą poduszkę. Ale jej wybór wcale nie jest tak prosty. Przede wszystkim to, co dla jednych jest wygodne i w pełni wystarczalne wcale nie musi odpowiadać innej osobie. Wiele zależy na przykład od wymiarów człowieka, ciężaru jego ciała, albo po prostu preferencji.
Jedni wolą sypiać na poduszkach twardych i zbitych, innym to nie odpowiada, i wolą spać na bardziej miękkich. Wielu z nas jest również uczulonych, na przykład na pierze, które często jest wypełnieniem poduszki.
Mimo iż byłaby ona dla nas najwygodniejsza, to nie możemy jej użyć z oczywistych względów. Aby odnaleźć odpowiedź na pytanie: jaka poduszka będzie najwygodniejsza musimy uwzględnić swoje osobiste preferencje, oraz postarać się, by poduszka odpowiadała anatomicznie kształtowi ciała.
Pozycja spania a poduszka
Wiele mówi się na temat tego, w jakiej pozycji najczęściej śpimy. Prawda jest jednak taka, że podczas snu wielokrotnie zmieniamy pozycję i tak naprawdę trudno jest znaleźć idealną poduszkę. Aby zbliżyć się do ideału, przydałoby się zastosować kilka poduszek w ciągu jednej nocy.
Istnieje jednak zasada, by osoby, które śpią najczęściej na brzuchu, wybierały poduszki płaskie, te, które śpią na boku poduszki średniej grubości, a śpiący na plecach poduszki wysokie. Dzięki temu stwarzamy optymalne warunki i możemy swobodnie oddychać podczas snu.
Możemy również wybierać poduszki dedykowane kształtem dla różnych pozycji. Na przykład poduszka ortopedyczna w kształcie rozgwiazdy jest przydatna osobom, które śpią na brzuchu, dzięki wcięciom, które pozwolą na swobodne oddychanie w tej pozycji, ale również przydaje się do spania w każdej innej pozycji, na przykład na plecach.
Podobnie poduszki ze wgłębieniem w środku lub anatomicznie dopasowująca się do odcinka szyjnego sprawdzi się u tych, którzy śpią na plecach, ale również na boku.
Rozmiar poduszki
Przy wyborze poduszek oczywiście bardzo ważny jest również ich rozmiar. Jaki rozmiar będzie dla nas najbardziej odpowiedni, dowiemy się, poznając swoją wagę oraz wzrost. Znając te wymiary, należy przed zakupem znaleźć na stronie producenta specjalnie przygotowaną tablicę lub poprosić o nią.
Tablica wskazuje jaki rozmiar jest dla nas najodpowiedniejszy, poprzez porównanie stosunku wagi do wzrostu.
Aby poduszka była jeszcze wygodniejsza, warto zmierzyć dodatkowo również szerokość swoich barków, jak i długość odcinka od podstawy szyi do łopatki. Wymiary poduszki powinny być takie, by zostało jeszcze około dziesięciu centymetrów zapasu.
Naturalne wypełnienie poduszki
Poduszki tradycyjnie wypełnia się pierzem, i jest to najbardziej znane naturalne wypełnienie. Jednak chociaż mają takie poduszki wiele zalet, wcale nie okazują się zawsze najlepszym wyborem.
Przede wszystkim zbierają duże ilości kurzu, to miejsce rozwoju roztoczy, na które wielu z nas jest uczulonych.
Niewielu wie, że możemy mieć naturalną poduszkę bez wypełnienia pierzem. Na przykład na rynku istnieją poduszki wypełnione ziarnami, chociażby gryką, ale również na przykład dynią.
Dawniej poduszki wypełniano słomą, sianem lub lnem. Takie wypełnienie poduszki powoduje, że poduszki naturalnie przystosowują się do kształtu głowy i szyi.
Niektórzy sądzą, że naturalne wypełnienie poduszki ma również szereg właściwości leczniczych. Jest to rozwiązanie dla alergików, a także dla osób, które mają problemy z nocnym poceniem.
Już teraz przejrzyj ofertę poduszek pod linkiem: Poduszki – różne rozmiary i kształty!
Poduszki takie w przeciwieństwie do tych z pierzem, nie powodują brylowania się zawartości. Poszewka wykonana jest z bawełny, a przestrzenie w poduszce są dosyć spore, dlatego z łatwością przepuszcza ona powietrze.
Wypełnienia syntetyczne poduszek
Fani wypełnień naturalnych często nie ufają poduszkom syntetycznym. Jednak warto dać im szansę, przynajmniej niektórym. Oczywiście nie jest tu mowa o poduszkach, które są wypełnione watą (włóknem poliestrowym, akrylowym). One nadają się co najwyżej do ozdoby, nie zaś do spania na nich.
Poduszka wykonana z materiałów syntetycznych to również pianki, pianki termo elastyczne czy lateksy. Wielu z nas obawia się, że poduszka ze sztucznego materiału nie przepuszcza powietrza. Ale materiały syntetyczne dobrej jakości są stworzone w ten sposób, że doskonale w tym pomagają, a także odprowadzają wilgoć, czyli pot.
Doskonale sprawdzają się w przypadku gorących letnich nocy, zapewniając chłodzenie oraz suchość. Zimą możemy zaopatrzyć się w poduszkę z pianki termoaktywnej, która reaguje na ciepło ciała i sprawia, że jest przyjemna w dotyku.
To coś dla osób, które nie lubią kłaść głowy na zimnej poduszce. Często poduszki z syntetycznych materiałów są lepszym wyborem niż zwykłe. Także dlatego, że materiały często są zaprojektowane tak, by nie zbierać kurzu i nie być przyczyną reakcji alergicznych.
Warto przeczytać:
- Ból pleców o poranku? Pora zmienić materac na rehabilitacyjny
- Poduszki ortopedyczne oraz materace: dlaczego warto wybrać prawdziwy produkt medyczny od SleepMed?