Jazda na rolkach nie jest przeznaczona tylko dla dorosłych czy młodzieży. Dzieci, nawet już od czwartego roku życia, mogą próbować swoich sił w jeździe na rolkach. Jest to dobry sposób na rozwój dziecka.

Przynosi korzyści typowo fizyczne jak: dobra postawa, umiejętność utrzymania równowagi, ale także daje dziecku dumę z samego siebie i dobrą zabawę.

Jakie są zalety jazdy na rolkach?

czy-warto-kupic-dziecku-rolki-wady-i-zalety

Ludzie już od najmłodszych lat spędzają godziny przed laptopami, komórkami, telewizorami. Często w parze z tym idzie niepoprawna postawa, co może skutkować bólami pleców, karku, a nawet skrzywieniami kręgosłupa. Każdy rodzic chciałby zachować od tego swoją pociechę.

Żeby odciążyć kręgosłup dziecka, poprawić postawę ciała oraz koordynację ruchową, warto jest, zachęcić malucha do spróbowania tej aktywności fizycznej. Jazda na rolkach oprócz powyżej wymienionych pozytywów daje inne korzyści. Są to:

  • skuteczność w spalaniu tkanki tłuszczowej; rolki to przyjemna aktywność fizyczna, która pozwoli na spalenie kilku kilogramów, jeżeli dziecko ma nadwagę,
  • brak obciążenia stawów; w przeciwieństwie do biegania jazda na rolkach nie wymaga silnego oddziaływania np. na kolana, ponieważ ruchy są płynne,
  • poprawia kondycji; rolki nie są sportem wymagającym i męczącym, lecz lekkim i przyjemnym. Można dostosowywać tempo jazdy do swoich umiejętności i predyspozycji fizycznych,
  • wygodny środek transportu; dziecko będzie mogło przemieścić się z punktu A do punktu B, do którego np. piechotą miałoby za daleko,
  • poprawa samopoczucia; jako wysiłek fizyczny wyzwala hormony szczęścia, ale również odpręża, relaksuje,
  • sposób na spędzenie czasu z przyjaciółmi/bliskimi; na ulicach zwłaszcza w ciepłe, słoneczne dni można spotkać grupkę dzieci lub rodziców z dziećmi poruszających się na rolkach i świetnie się bawiących.

Jakie są wady jazdy na rolkach?

Jazda na rolkach niestety może być niebezpieczna, zwłaszcza dla uczących się dzieci. Rolki wymagają utrzymania równowagi. Nie da jej się „złapać” od razu, to pracochłonna i czasami czasochłonna praktyka.

Bardzo ważna jest obecność rodzica podczas nauki dziecka tej aktywności ruchowej, ponieważ kilkulatek w każdej chwili może stracić równowagę, przewrócić się i doznać obrażeń.

Kolejną wadą rolek jest to, że można się na nich bardzo rozpędzić. Nie jest to ani trochę bezpieczne dla niewprawionego dziecka. Rodzic powinien kontrolować prędkość jazdy malucha i nie zachęcać do zwiększania jej, gdy widocznie dziecko nie jest jeszcze na to gotowe.

Jakie rolki wybrać dla dziecka?

Podstawą do bezpiecznej jazdy są odpowiednio dobrane rolki. Muszą one być przede wszystkim sprawne i odpowiednie rozmiarowi stopy dziecka, tak żeby nie uciskały albo nie były zbyt duże.

Powinno zwrócić się uwagę szczególnie na ucisk w kostkach, gdyż zbyt silny może prowadzić do nieprawidłowości i wykrzywiania się stóp. Dziecko ma czuć komfort podczas jazdy oraz rolki powinny mu się podobać. Kolor, wzór, koła plastikowe lub kauczukowe – to wpływa na to czy kilkulatek będzie chciał korzystać z rolek.

Można je kupić w sklepach stacjonarnych, ale także zamówić przez Internet. Są strony, na których można zapoznać się z ofertą i zamówić rolki dla dzieci. Jazda na rolkach to rozwój dziecka i zabawa, dlatego naprawdę warto w nie zainwestować!

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.