Czym są dermokosmetyki i kto powinien je stosować? Dermokosmetyki nie mają oficjalnej definicji, jednak przyjęło się określać je mianem kosmetyków dedykowanych pielęgnacji skóry problemowej.

Warto pamiętać, że dermokosmetyk nie jest lekiem na problemy skórne, ale wspomaga terapię dermatologiczną. Kto powinien sięgać po takie produkty?

Jak działają dermokosmetyki?

Krem do cery wrażliwej, krem do skóry trądzikowej czy krem do skóry dotkniętej AZS – to jedne z najpopularniejszych dermokosmetyków dostępnych na rynku.

Takie preparaty przeznaczone są bowiem przede wszystkim do pielęgnacji skóry wrażliwej, problematycznej, dotkniętej takimi schorzeniami jak trądzik czy atopia.

dermokosmetyki

Dermokosmetyki do twarzy od zwykłych kosmetyków różni w głównej mierze hipoalergiczna formuła, pozbawiona składników alergizujących czy podrażniających.

Co ciekawe, chociaż zarówno tradycyjne kosmetyki, jak i dermokosmetyki produkuje się w taki sam sposób, z zachowaniem wymaganych prawnie procedur bezpieczeństwa (kontrole jakości, oceny bezpieczeństwa, wytwarzanie zgodnie z obowiązującymi standardami), to jednak producenci dermokosmetyków bardzo często sami podnoszą standardy produkcyjne tak, aby niemalże dorównywały tym obowiązującym przy produkcji leków.

Takie wyroby są więc bardzo dokładnie testowane przez lekarzy i dermatologów. 

Kto powinien wybierać dermokosmetyki?

Dermokosmetyki do ciała, skóry twarzy i włosów może stosować każdy, ale nie wszyscy muszą sięgać po takie preparaty – duża część osób ma możliwość bezpiecznego stosowania kosmetyków tradycyjnych. Wskazaniem do wybierania na co dzień dermokosmetyków jest posiadanie skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień i alergii. W praktyce dotyczy to między innymi:

  • niemowląt i małych dzieci,
  • kobiet w ciąży,
  • alergików,
  • atopików,
  • posiadaczy cery problematycznej. 

Każdy, kto chce stosować kosmetyki delikatne, opracowane z myślą o konkretnych potrzebach skóry, może sięgnąć po dermokosmetyki, które pozwolą pielęgnować skórę w sposób skuteczny i bezpieczny jednocześnie.

Jedną z zalet takich preparatów jest właśnie dopasowanie kosmetyków do określonych potrzeb skóry. Dzięki temu formuła stosowanego produktu pozwala efektywniej walczyć z głównym problemem, na przykład z trądzikiem czy nadmierną suchością naskórka. 

Co warto wiedzieć o dermokosmetykach?

Wokół tematu dermokosmetyków narosło już sporo mitów. Warto więc upewnić się, co jest prawdą, a co nie. Wskazane jest również każdorazowe sprawdzenie składu wybranego preparatu pod kątem zawartości substancji potencjalnie alergizujących czy podrażniających.

Niekiedy mówi się, że wszystkie dermokosmetyki mają skład wolny od konserwantów i sztucznych kompozycji zapachowych – oba typy składników mogą uczulać i podrażniać. Niestety, jednak jeśli kosmetyk został stworzony na bazie wody, to musi zawierać konserwanty, gdyż bez nich jego stosowanie stanowiłoby jeszcze większe zagrożenie dla zdrowia skóry.

Producenci dermokosmetyków wybierają do swoich preparatów konserwanty dobrze przebadane i względnie bezpieczne, często pochodzenia naturalnego. Różnie bywa natomiast z kompozycjami zapachowymi. 

Czasami dermokosmetyk faktycznie nie zawiera żadnego sztucznego zapachu, innym razem substancja o nazwie „parfum” znajduje się na liście składników, ale na samym końcu. Obecność zapachu nie powinna przekreślać bezpieczeństwa stosowania danego produktu – czasami jest on bardzo łagodny i służy przede wszystkim maskowaniu nieprzyjemnej woni innych składników. 

Jaki jest skład dermokosmetyków?

Dermokosmetyki do włosów czy skóry nie powinny zawierać środków powierzchniowo czynnych (SLS) ani innych składników alergizujących czy podrażniających. Ich formuły bazują z reguły na połączeniu substancji aktywnych z wyciągami organicznymi.

W składach aptecznych kosmetyków można znaleźć najczęściej:

  • masło shea,
  • kwas hialuronowy, 
  • oleje roślinne,
  • pochodne witaminy A, w tym retinol, 
  • kwas askorbinowy czyli witaminę C,
  • ceramidy,
  • bisabobol,
  • D-panthenol,
  • ekstrakty z aloesu, rumianku, nagietka.

Wszystkie te składniki są dobrze przebadane, a ich korzystne działanie zostało udowodnione. Ekstrakty z takich roślin jak rumianek czy nagietek koją i wyciszają skórę, oleje roślinne bogate w kwasy tłuszczowe dbają o dobrą kondycję naturalnego płaszcza ochronnego naskórka, a witamina C działa odmładzająco. 

Na co pomagają dermokosmetyki?

Istnieją dermokosmetyki ukierunkowane na rozwiązywanie konkretnych problemów, a także takie, które opracowano z myślą o konkretnych potrzebach, na przykład dermokosmetyki dla dzieci. Najpopularniejsze kosmetyki z apteki do skóry problematycznej to:

  • dermokosmetyki na trądzik – regulują produkcję sebum, nie zapychają porów, redukują problem przetłuszczającej się skóry, działają antybakteryjnie i przeciwzapalnie, 
  • dermokosmetyki na  atopowe zapalenie skóry – koją skórę, redukują swędzenie, natłuszczają, odbudowują barierę hydrolipidową, 
  • dermokosmetyki na łuszczycę – łagodzą świąd, a także przyspieszają procesy regeneracyjne naskórka,
  • dermokosmetyki na trądzik  – wyciszają zmiany, wzmacniają skórę, nie przesuszają, zmniejszają nadwrażliwość.

Jak widać, dermokosmetyki są czymś pomiędzy kosmetykiem a lekiem. Warto sięgać po nie, jeśli zależy nam na skutecznym, ale też bezpiecznym działaniu preparatu.

Podobne tematy:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.