Nogi są dla nas bardzo istotną częścią ciała, choć najczęściej o tym nie pamiętamy. A to przecież one codziennie pracują, nosząc nas gdzie zechcemy. Często nie zwracamy zbytniej uwagi na ich kondycję. Tymczasem o nogi trzeba dbać!
Spis treści
Jak ciężka praca wpływa na nogi?
Aby nogi były zdrowe, krążenie krwi w żyłach powinno być stale pobudzane. Jeśli człowiek zbyt długo pozostaje w jednej pozycji po prostu działa grawitacja osłabiając zastawki żył i powodując powstawanie żylaków.
Najczęściej tak właśnie wygląda praca – wiele godzin stania lub siedzenia. Do pracy zaś dojeżdżamy samochodem, a na piętro wjeżdżamy windą. Winne za choroby żył i ból nóg nie jest zatem często zbyt duże obciążenie, nadmierny wysiłek, ale właśnie bezruch.
Oczywiście ciężka praca, w której nogi są stale nadmiernie obciążone, również nie jest dla nich dobra. Powoduje to opuchnięcie nóg i dotkliwy ból. Sprawę pogarsza dodatkowo szerząca się w naszym społeczeństwie nadwaga.
Powoduje ona, że stawy i mięśnie nóg są jeszcze dodatkowo obłożone kolejnym ciężarem. Nic dziwnego, że po jakimś czasie dochodzi do zwyrodnień, stawy odmawiają posłuszeństwa, a paraliżujący ból uniemożliwia w końcu wykonywanie zawodu.
Jak dbać o nogi?
Sprawa jak dbać o nogi wydaje się oczywista. Przede wszystkim więcej się ruszać! Oczywiście jeśli w pracy spędzamy dużo czasu bez ruchu. Podczas pracy, na przykład siedząc przy stanowisku, trzeba zmieniać pozycje, a po pracy najlepiej pospacerować, w wolne dni robić przysiady i gimnastykować się, jeździć na rowerze.
Dobre efekty daje na przykład masaż naprzemienny zimną wodą i gorącą wodą w czasie prysznica. Doskonale pobudza krążenie w nogach.
Ciężko pracujące osoby powinny natomiast dać swoim nogom częściej odpocząć. Szanse na to dają proste ćwiczenia, polegające na unoszeniu nóg. Już położenie stóp na kopcu z poduszek powoduje ogromną ulgę w bólu. Dla nóg ważne są również kąpiele relaksujące. Ważna jest też odpowiednia dieta. Dobrze jest pić dużą ilość wody, pilnować poziomu elektrolitów. Przydatna okazuje się witamina K oraz witaminy z grupy B.