Dziś zaradzimy coś na opuchnięte nogi! Nasze nogi każdego dnia narażone są na obciążenie. Cały czas jesteśmy w ruchu, musimy zająć się domem, pracą, a dodatkowo dotrzymywać tempa dzieciom, które jak wiadomo, są wulkanami energii.

Jeśli do tego należysz do grona wielbicielek szpilek, to z pewnością wiesz, jak bardzo zmęczone są Twoje nogi pod koniec dnia. Wieczorem nasze nogi stają się obrzmiałe i w niczym nie przypominają tych zgrabnych nóg z rana.

Koniecznie sprawdź wczorajszy ranking: tabletki na ból gardła ranking!

Jedyne, o czym marzysz to zasiąść w końcu na kanapie i odpocząć, jednak nie zawsze można sobie na to pozwolić. W takim razie jak inaczej poradzić sobie z opuchniętymi nogami, które aż proszą o chwilę odpoczynku?

Z pewnością domyślasz się odpowiedzi, oczywiście możesz sięgnąć po zioła. Jeśli jednak ze wskazanych przeze mnie ziół będziesz korzystała po raz pierwszy, musisz pamiętać, że pierwsze porcje powinny być nieduże.

Większość alergii pokarmowych ujawnia się dopiero po kontakcie z alergenem, a reakcja organizmu może być nieprzewidywalna. Aby więc uniknąć niepotrzebnego ryzyka, zaczynaj od niewielkich porcji, które stopniowo będziesz powiększać.

Co na opuchnięte nogi?

opuchniete-nogi
Opuchnięte nogi?

Z opuchniętymi nogami możesz walczyć zarówno od wewnątrz, stosując różnego rodzaju napary do picia, a także od zewnątrz, sięgając po orzeźwiające, jak i kojące wcierki oraz stosując odprężające kąpiele stóp.

Zioła moczopędne na opuchnięte nogi

Jeśli Twoje nogi wieczorem przypominają dwa balony, powinnaś w pierwszej kolejności sięgnąć po zioła moczopędne, w zależności od preferencji wybierz pokrzywę, czarny bez, mniszek lekarski, skrzyp polny bądź pietruszkę a dokładniej herbatę z pietruszki.

Możesz również zastosować inne zioła, których nie wymieniłam, a które wpływają oczyszczająco na nasz organizm.

Wraz z moczem wydalamy z organizmu nie tylko szkodliwe substancje toksyczne, ale przede wszystkim nadmiar wody.

[irp posts=”4182″ name=”Dbanie o nogi!”]

Jak wiadomo, to właśnie gromadząca się w ciągu dnia w naszym organizmie woda sprawia, że wieczorem nasze nogi (często również palce u dłoni) stają się nabrzmiałe, a czasem nawet obolałe.

Obrzęk nóg

Obrzęk nóg często powstaje w wyniku dolegliwości krążeniowych. Nie pomaga tutaj siedzący tryb życia. Jeśli więc w pracy głównie siedzisz (lub stoisz) możesz sięgnąć po napar z liści brzozy omszonej lub brodawkowatej.

Zawiera ona liczne substancje pobudzające krążenie, dzięki czemu od razu poczujesz się znacznie lepiej.

Napar przygotowuje się w prosty sposób. Wystarczy, że łyżkę suszu zalejesz szklanką wody i będziesz gotować przez 15 minut na wolnym ogniu. Następnie całość należy przecedzić i wypić po przestudzeniu. Jednak musisz pamiętać, że napar ten można pić maksymalnie 3 razy w tygodniu.

Kąpiel ziołowa na opuchnięte nogi

obrzek-nog
Obrzęk nóg

Kolejna propozycja wymaga od Ciebie znacznie więcej czasu, jednak jest dużo bardziej relaksująca. Chodzi bowiem o kąpiele ziołowe. Jeśli masz dzieci, to zadanie to będzie dla Ciebie nie lada wyzwaniem, ale uwierz mi, że warto wygospodarować tych 20 minut. Ulga, jaką odczujesz, pozwoli Ci się odprężyć i zapomnieć o wcześniejszych obrzękach.

Do kąpieli stosowanych na opuchnięte nogi idealnie nadaje się nagietek. Ten wyjątkowo aromatyczny kwiat wykorzystywany jest w ziołolecznictwie od XII wieku. Kwiaty nagietka (surowiec zielarski) zawierają liczne flawonoidy, olejki eteryczne oraz związki trój terpenowe, a także kwas jabłkowy, substancje śluzowe i związki żywicowe.

Taka mieszanka sprawia, że nagietek nadaje się idealnie do przemywania różnych uszkodzeń skóry, oparzeń, żylaków i właśnie obrzęków, wywołanych różnymi czynnikami.

Do przygotowania kąpieli ziołowej z nagietka będziesz potrzebowała łyżkę suszu, którą następnie należy zalać szklanką wody i gotować przez 15 minut na małym ogniu.

Całość należy przelać do miski wypełnionej letnią wodą. Podczas namaczania stóp pamiętaj o poruszaniu palcami. W ten sposób dodatkowo rozluźnisz swoje nogi, uwalniając od szkodliwego napięcia mięśnie i żyły.

Natka pietruszki na opuchnięte kostki

opuchniete-kostki
Opuchnięte kostki

W przypadku opuchniętych kostek możesz również wykorzystać zioło, które króluje niemal w każdym domu – mowa tu o natce pietruszki. Roślina ta, choć obecnie uznawana jest głównie za warzywo spożywcze, od lat wykorzystywana jest w medycynie naturalnej.

Ma właściwości bakteriobójcze, napotne i moczopędne. Jest polecana do stosowania w okresie wzmożonej zachorowalności. Należy jednak pamiętać, że nie może być stosowana przez kobiety w ciąży. Zawarty w niej apiol wykazuje działanie poronne.

Jednak w przypadku opuchniętych nóg nie będziesz jeść pietruszki ani pić przygotowanego z niej naparu. Aby zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości, możesz przygotować napar z pietruszki na okłady.

[irp posts=”8995″ name=”Herbata z pietruszki na opuchnięte nogi [przepis]”]

W tym celu drobno posiekaną pietruszkę powinnaś zalać wrzątkiem i pozostawić na 15 minut do zaparzenia. Po tym czasie całość należy przecedzić. W tak przygotowanym naparze zanurzaj gazę, a następnie owijaj wokół kostek, na około 15 minut.

Zioła w uldze Twoim nogom

Zadziwiające jak wiele dobrego daje nam matka natura. Niezrozumiałe dla mnie jest, dlaczego tak wiele osób w dalszym ciągu „faszeruje” się chemią dostępną w aptekach.

Jeśli następnym razem Twoje nogi zrobią się ociężałe, wypróbuj wskazane przeze mnie metody, a zobaczysz, jak szybko poczujesz ulgę.

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

0 Udostępnień

2 KOMENTARZE

  1. Opuchnięte nogi to bardzo szeroki temat, nie można wrzucić wszystkich rodzajów opuchlizny nóg do jednego wora, np:

    Opuchnięta jedna kostka może świadczyć że doszło teraz lub nawet kilka miesięcy temu do skręcenia kostki czyli rozciągnięciu ścięgna. Jeśli czujesz ból podczas poruszania stopą to właśnie znak, że skręciłaś kostkę.

    Opuchnięte obie kostki świadczą o niewydolności serca, często opuchniętym kostką towarzyszą duszności, warto iść do lekarza na badanie serca.

    Spuchnięta jedna noga i gorąca i wrażliwa w dotyku skóra na nodze to znak, że pojawił się zakrzep w żyle głębokiej. Noga też często wtedy nabiera sinawego koloru.

    Opuchlizna nóg w ciąży to dość częsty objaw, nie jest groźny dla zdrowia. Może to być zwiastun zatrzymania wody w organizmie. Jeśli opuchliźnie nóg towarzyszy przyrost wagi i zawroty głowy to może doszło do zatrucia ciążowego, tu liczy się teraz szybki kontakt z ginekologiem prowadzącym ciążę.

    Opuchnięte nogi i powieki to sygnał, że coś dzieje się z nerkami. Dodatkowo może zmienić się wygląd moczu, bóle głowy i takie ogólne uczucie dyskomfortu.

    Spuchnięte stopy i okolice kostek to groźna sprawa. Nogi wtedy sprawiają wrażenie ociężałych. Skóra na nogach w dotyku jest wrażliwa, pojawiają się kurcze i bóle łydki, to znak, że może grozić Ci choroba żylakowa.

    • Jak najbardziej, zgadzam się w pełni, jednak tekst jest o opuchnięciu i bólu spowodowanym po prostu dziennym zmęczeniem. Gdyby tak rozpatrywać sprawę, to wszystkie dolegliwości musiałby być rozpatrywane pod kątem możliwych powodów ich wystąpienia. Zwykły ból głowy może być spowodowany zwykłym przemęczeniem, chorobami mającymi podłoże neurologiczne, czy jak w moim przypadku, zbyt wysokim ciśnieniem krwi.
      Zakładka ta nie dotyczy chorób i czynników je wywołujących, a jedynie opisuje zioła, które mogą nam przyjść z pomocą w przypadku niektórych z nich. Gdy omawiam choroby, w których same zioła sobie nie poradzą kładę duży nacisk na konieczność wizyty u lekarza oraz konsultacje w kwestii możliwości wprowadzenia ziół.
      Niemniej dziękuję za uwagę i postaram się dokładniej opisywać dolegliwość, która aktualnie jest omawiana :)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.