Niegdyś chętnie powtarzany mit, jakoby otyłość miała łagodzić dolegliwości związane z menopauzą, został bezsprzecznie obalony.
Dowiedz się, jak nadmierne kilogramy wpływają na przebieg menopauzy oraz jak dbać o prawidłową wagę w okresie przekwitania.
Menopauza i tkanka tłuszczowa
Spis treści
Tkanka tłuszczowa, odkładająca się u kobiet, zwiększa wydzielanie się estrogenów – żeńskich hormonów płciowych. Dlatego przez wiele lat uważano, że otyłość może łagodzić dolegliwości związane z przekwitaniem.
Tymczasem niedawno przeprowadzone w Sao Paulo badania pod kierownictwem dr Lucii Costa-Paiva wyraźnie wskazują, że to właśnie otyłe kobiety przechodzą menopauzę ciężej.
Nadmiar tkanki tłuszczowej nasila takie dolegliwości, jak nocne poty, uderzenia gorąca, kłopoty z pęcherzem czy bóle stawowe i mięśniowe.
Otyłość to choroba
Otyłość to choroba, na którą zapada coraz więcej kobiet w coraz to młodszym wieku. Winę za to ponosi siedzący tryb życia, a także stres, nieodpowiednia dieta i zaburzenia hormonalne. Istnieje również silna korelacja między otyłością a stanami depresyjnymi, które są uznawane za chorobę XXI wieku.
Otyłość może przyczyniać się do rozwoju i szybkiego postępowania wyniszczających cały organizm chorób, w tym dotyczących układu krwionośnego, układu immunologicznego i pokarmowego. Otyłe osoby mają problemy z oddychaniem i dotlenianiem organizmu.
Ich waga przyczynia się do nadmiernego obciążania kości i stawów, co w skrajnych przypadkach prowadzi do upośledzenia zdolności motorycznych, kontuzji kręgosłupa i trwałych uszkodzeń stawów kolanowych. Otyłość jest również ściśle związana z cukrzycą oraz pewnymi rodzajami nowotworów.
Dlaczego otyłość nasila objawy menopauzy?
Menopauza pojawia się najczęściej między 45. a 55. rokiem życia u wszystkich kobiet. Badania wskazują, że tzw. uderzenia gorąca są dolegliwością, z jaką boryka się ok. 57% pacjentek, 60% doświadcza dysfunkcji seksualnych (spadek libido, suchość pochwy), 62% skarży się na bóle mięśniowe i stawowe. Dodatkowo połowa przechodzących menopauzę kobiet doświadcza problemów ze snem.
Wszystkie wymienione dolegliwości nasilają się u kobiet otyłych, co więcej – mogą pojawiać się już wcześniej i nie być związane z menopauzą. Nadmiarowe kilogramy są wielkim obciążeniem dla organizmu i wpływają na każdy z jego układów.
Dieta w trakcie menopauzy
Zbilansowana i różnorodna dieta wspomaga zachowanie zdrowia i może łagodzić dolegliwości związane z menopauzą. Co więcej, zmniejsza ryzyko wystąpienia otyłości brzusznej, najczęściej pojawiającej się u kobiet w wieku postmenopauzalnym.
Dobrze zbilansowana dieta pozwala jednak nie tylko zachować odpowiednią wagę, ale również zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, zmniejsza dolegliwości ze strony układu pokarmowego (wzdęcia, gazy, zaparcia) i poprawia samopoczucie psychiczne.
Dieta kobiety w okresie menopauzalnym powinna bazować na świeżych warzywach. Owoce są wskazane, jednak w umiarkowanych ilościach, ze względu na dużą ilość cukrów. Doskonałym dodatkiem do codziennego menu są pełnoziarniste kasze bogate w błonnik. Specjaliści zalecają, aby kobiety w okresie przekwitania sięgały po produkty zawierające fitoestrogeny, takie jak soja, siemię lniane, orzechy, jabłka, marchewka.
Nie należy również zapominać, że menopauza jest okresem wzmożonego ryzyka pojawienia się osteoporozy. Dlatego w diecie nie powinno zabraknąć dobrych źródeł wapnia i witaminy D. Rekomendowane jest spożywanie 2-3 porcji dobrej jakościowo ryby w tygodniu, a także uzupełnianie posiłków o nasiona i niewielką ilość serów.
Suplementy na menopauzę
W okresie menopauzalnym można również wspomóc się suplementami, które dostarczą organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jeśli nie istnieją ku temu przeciwwskazania, możliwe jest również zażywanie suplementów wspomagających odchudzanie, takich jak Liporedium.
Pozwalają one przyspieszyć proces spalania tłuszczów i utrzymać stabilną wagę, niezależnie od zmian, jakie zachodzą w organizmie.
Warto przeczytać: Najlepsze leki na menopauzę – RANKING