Najlepsze leki na menopauzę znajdziesz wśród takich produktów jak: Soyfem, Remifemin, Klimadynon, Femitonina, Duo-Fem, Ligunin termostop, Doppelherz aktiv Aktiv-Meno, Climeston, Menopauzin oraz Mabelle.

Jak wiadomo, dobrze dobrane tabletki na menopauzę potrafią całkowicie zniwelować objawy okresu przekwitania, a zniwelowanie dokuczliwych symptomów jest o tyle ważne, że nie wywrócą one naszego życia do góry nogami.

3Jakie są najczęstsze objawy menopauzy? około 80% z nas doświadczy uderzeń gorąca, które odczuwalne są jako fala ciepła przemieszczająca się od klatki piersiowej w górę, w stronę głowy. Inne objawy menopauzy, to spadek libido, bezsenność, zmęczenie, omdlenia, bóle głowy i zawroty oraz bóle mięśniowo-stawowe.

Leki i suplementy na menopauzę stanowią bardzo dużą grupę na rynku, dlatego, abyś mogła wybierać wśród najlepszych i najskuteczniejszych farmaceutyków, przygotowaliśmy dla Ciebie aktualny na ten rok ranking leków na menopauzę.

rankingRanking zawiera 10 produktów, które szczegółowo opisaliśmy, wyłaniając ich największe zalety i wady. Natomiast po kliknięciu przycisku: „Sprawdź cenę” zostaniesz przekierowana do listy sklepów, które dany lek oferują najtaniej w internecie.

No to do dzieła:

Leki na menopauzę RANKING

leki-na-menopauze-ranking

 

Soyfem

tabletki-na-menopauze-soyfemRanking leków na menopauzę otwiera Soyfem – produkt leczniczy, który ma na celu łagodzenie objawów menopauzy, tj. zaburzenia snu, uderzenia gorąca, nadmierne pocenie się, niepokój czy napięcia nerwowe.

Preparat zawiera w składzie izoflawony sojowe, czyli genisteinę i daidzeinę, które oddziałują na estrogenowe receptory. Oprócz łagodzenia objawów przekwitania, przy zachowaniu odpowiedniej diety, zapobiega chorobom układu krążenia.

Soyfem należy przyjmować w trakcie posiłku – 2 tabletki na dobę, najlepiej rano i wieczorem, popijając wodą. Jedna tabletka powlekana zawiera 100 mg suchego wyciągu z soi. Przeciwskazania to stosowania preparatu to nadwrażliwość na olej sojowy, soję, orzeszki ziemne lub inny składki produktu, a także ciąża i karmienie piersią.

Co ważne, dotychczas nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych przyjmowania preparatu. W przypadku kobiet z nowotworem piersi oraz przerostem endometrium, należy zachować ostrożność w stosowaniu.

Zalety:

 • wydajność,
 • szybkość działania,
 • niska cena.

Wady:

 • nie łagodzi wszystkich objawów menopauzy.

#

 

Remifemin

tabletki-na-menopauze-remifeminRemifemin to produkt na bazie pluskwicy groniastej, który stosowany jest w celu łagodzenia dolegliwości związanych z menopauzą. Jest także przydatny w profilaktyce osteoporozy, często pojawiającej się w okresie klimakterium.

Preparat łagodzi również dolegliwości związane z miesiączkowaniem, gdyż wyciąg z pluskwicy groniastej reguluje kobiecą gospodarkę hormonalną. Należy stosować 1 tabletkę preparatu dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Rezultaty terapeutyczne widoczne są już po około 2 tygodniach stosowania.

Przeciwskazaniem do stosowania Remifemin jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, a także równoczesne przyjmowanie preparatów estrogenowych. Nie poleca się także jego stosowania u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Remifemin może wywołać skutki uboczne w postaci reakcji alergicznej, zaburzeń ze strony układu pokarmowego i czasem pracy wątroby.

Zalety:

 • skutecznie łagodzi objawy menopauzy,
 • zawiera naturalny skład,
 • tabletki łatwe do połknięcia.

Wady:

 • nie likwiduje w pełni symptomów klimakterium,
 • stosunkowo wysoka cena.

#

 

Klimadynon

tabletki-na-menopauze-klimadynonTo produkt roślinny, stosowany w łagodzeniu dolegliwości menopauzalnych. Przede wszystkim zmniejsza uciążliwe uderzenia gorąca oraz łagodzi zmiany nastroju. Preparat ten również zawiera wyciąg z pluskwicy groniastej, który wykazuje selektywne działanie na organy.

Pozytywnie działa na układ kostny, nerwowy i moczowo-płciowy, jednak nie wywiera wpływu na endometrium i piersi. Klimadynon może stanowić alternatywę dla hormonalnej terapii zastępczej. Należy przyjmować po 1 tabletce powlekanej dwa razy na dobę, popijając obficie wodą.

Przeciwskazaniem do stosowania preparatu jest nadwrażliwość na składniki w nim obecne, zaburzenia wątroby oraz przebyte i czynne nowotowory, zwłaszcza piersi, a także ciąża i okres laktacji.

Zalety:

 • skuteczność,
 • szybkość działania,
 • niska cena,
 • można stosować zamiast terapii hormonalnej,
 • brak skutków ubocznych.

Wady:

 • mało wydajny.

#

 

Femitonina

tabletki-na-menopauze-femitoninaFemitonina to suplement diety, który składa się z kilku kluczowych w łagodzeniu objawów menopauzy składników. Zawiera wyciąg z nasion soi, który zawiera izoflawony sojowe naśladujące żeńskie hormony płciowe.

Kolejnym składnikiem jest wyciąg z czerwonej koniczyny, który wspomaga łagodzenie uderzeń gorąca, pocenia się, zmniejsza niepokój i drażliwość.

Z kolei wyciąg z szyszek chmielu wspomaga spokojny sen, a melatonina skraca czas potrzebny do zaśnięcia. Wystarczy 1 tabletka zażyta przed snem. Preparatu nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na któryś ze składników suplementu, w ciąży oraz podczas karmienia piersią.

Zalety:

 • niska cena,
 • wystarczy 1 tabletka dziennie,
 • wydajność,
 • szybkość działania.

Wady:

 • nie likwiduje wszystkich objawów menopauzy.

#

 

Duo-Fem

tabletki-na-menopauze-duo-femPreparat zawiera w składzie witaminę C i magnez, które wspierają prawidłowe funkcjowanie układu nerwowego i utrzymanie właściwych funkcji psychologicznych. Z kolei witamina E wspiera ochronę komórek przed stresem oksydacyjnym i pomaga utrzymać skórę w dobrej kondycji.

Natomiast melisa oraz szyszki chmielu działają kojąco i wspomagają spokojny sen. Cynk oraz witamina C pomagają zachować zdrową skórę i wpływają na właściwe funkcjonowanie układu odpornościowego. W preparacie znajduje się także chom, który przyczynia się do utrzymania odpowiedniego metabolizmu makroskładników odżywczych, a także prawidłowego poziomu glukozy we krwi, a witamina D pomaga utrzymać zdrowie kości.

Należy spożywać 2 tabletki na dobę – rano i wieczorem, popijając wodą. Nie należy stosować preparatu w przypadku nadwrażliwości na składnik produktu. Będąc w ciąży oraz w przypadku karmienia piersią, należy skonsultować przyjmowanie suplementu z lekarzem. Co ważne, do tej pory nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych stosowania preparatu.

Zalety:

 • niska cena,
 • łatwy w użyciu,
 • skuteczny,
 • wydajny.

Wady:

 • wolne działanie.

#

 

Ligunin termostop

leki-na-menopauze-ligunin-termostopTo suplement diety polecany dla kobiet cierpiących na uciążliwe uderzenia gorąca, charakterystyczne dla okresu menopauzy. Preparat zawiera fitoestrogeny w postaci lignanów lnianych oraz szyszek chmielu.

Zawiera 8-prenylnaryngeninę, będącą fitoestrogenem, który charakteryzuje się najwyższą aktywnością ze wszystkich poznanych do tej pory fitoestrogenów. Lignany to związki uzyskane z siemienia lnianego, mające zdolność regulacji aktywności hormonów płciowych w ludzkim organizmie.

Przyjmowanie estrogenów w postaci lignan lnianych pozytywnie wpływa na procesy fizjologiczne, które zależą od estrogenów. Dzieje się tak, ponieważ wykazują one właściwości estrogenopodobne. Chmiel wykazuje działanie przeciwutleniające i chroni komórki przed stresem oksydacyjnym.

Należy przyjmować 2 kapsułki dziennie po posiłku. Pozytywne efekty stosowania preparatu można zauważyć po około 6 tygodniach. Osoby stosujące leki hormonalne, również tabletki antykoncepcyjne, a także kobiety ciężarne i w okresie laktacji, powinny skonsultować przyjmowanie preparatu z lekarzem.

Zalety:

 • przystępna cena,
 • skuteczne i szybkie działanie,
 • wydajność.

Wady:

 • kapsułki trudne do połknięcia.

#

 

Doppelherz aktiv Aktiv-Meno

leki-na-menopauze-aktiv-meno-doppel-herzRanking obejmuje Doppelherz aktiv Aktiv-Meno, ktory przeznaczony jest dla kobiet z objawami klimakterium i po okresie menopauzy. W składzie zawiera izoflawony sojowe, które mają zdolność wiązania się z receptorami estrogenowymi oraz przekazywania właściwego, hormomalnego sygnału.

Z kolei witaminy B6, B7 i B12 wspierają koncentrację i poprawiają pamięć. Witamina B2 oraz B7 wspomagają funkcje psychologiczne i minimalizują skutki znużenia i zmęczenia.

Zawarte w preparacie wapń i witamina D pozytywnie wpływają na prawidłową mineralizację w kościach oraz ich wzmocnienie i odbudowę. Zaleca się stosowanie 1 tabletki preparatu dziennie. W przypadku niedoboru jodu, przyjmowanie suplementu należy wcześniej skonsultować z lekarzem.

Zalety:

 • skuteczność,
 • przystępna cena,
 • bogaty skład,
 • wystarczy jedna tabletka dziennie.

Wady:

 • wolne działanie.

#

 

Climeston

leki-na-menopauze-climestonClimeston jest połączeniem ekstraktu z koniczyny czerwonej, który jest standaryzowany na obecność izoflawonów, wspomagajacych kobiety w okresie menopauzy. Producent zapewnia, że produkt łagodzi nadmierne pocenie, uderzenia gorąca, niepokój i uczucie drażliwości.

Preparat zawiera także kompleks OSTEO, czyli witaminę K2, witaminę D3 i wapń, które wspomagają zdrowie kości. Wapń ponadto wspomaga metabolizm energetyczny i wspiera prawidłowe działanie enzymów trawiennych.

Witamina D3 jest także prohormonem i wpływa na równowagę hormonalną, a jej pozytywne działanie dotyczy kobiet w każdym wieku. Oprócz tego intensyfikuje przyswajanie wapnia oraz magnezu. Z kolei witamina K2 redukuje także ryzyko powstawania zmian miażdżycowych.

Dzięki zmniejszeniu stanu zapalnego w stawach, wykazuje działanie wspomagające przy chorobach reumatycznych. Zalecane dzienne spożycie preparatu to 1 tabletka. Produkt przeciwskazany jest dla osób cierpiących na nadwrażliwość na którykolwiek jego składnik oraz w okresie ciąży i laktacji.

Zalety:

 • wysoka skuteczność,
 • bogaty skład,
 • stosunkowo niska cena,
 • szybkość działania.

Wady:

 • brak.

#

 

Menopauzin

leki-na-menopauze-menopauzinRanking uwzględnia także preparat Menopauzin, który przeznaczony jest dla kobiet w okresie menopauzy i zawiera w składzie m. in. ekstrakt z szyszek chmielu, który łagodzi jej objawy. Inne składniki to wapń i witamina D, które wspierają zdrowie zębów i kości oraz witamina E, chroniącą komórki przed niszczącym działaniem wolnych rodników.

Z kolei witamina B6 zmniejsza uczucie zmęczenia, a kwas foliowy pomaga utrzymać funkcje psychologiczne na optymalnym poziomie. Chrom zapewnia prawidłowy metabolizm makroskładników pokarmowych i wspomaga aktywność enzymów, które regulują procesy metabolizmu cukrów oraz tłuszczów.

Preparat wzbogacony jest o biotynę, która pozytywnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Ponadto wpływa na prawidłowe stężenie cholesterolu we krwi. Należy przyjmować 1 tabletke dziennie po posiłku. Przeciwskazaniem do stosowania suplementu jest okres ciąży i laktacji.

Zalety:

 • szybkość działania,
 • łagodzi większość objawów związanych z menopauzą,
 • przystępna cena.

Wady:

 • duża tabletka do połknięcia.

#

 

Mabelle

leki-na-menopauze-mabelleRanking zamyka produkt Mabelle, który jest niehormonalnym preparatem opracowanym dla kobiet w czasie zmian hormonalnych, takich jak menopauza. W jego sklad wchodzą wyciągi z dwóch ziół – lnu zwyczajnego oraz koniczyny łąkowej.

Lignany pochodzące z lnu dbają o zachowanie właściwej tkanki piersi. Z kolei izoflawony z koniczyny pozytywnie oddziałują na tłumienie uderzeń gorąca, zmniejszają pocenie się, rozdrażnienie oraz niepokój.

Ekstrakty roślinne zawarte w produkcie wykazują pozytywny wpływ na ogólny stan fizyczny organizmu oraz samopoczucie psychiczne kobiet w okresie klimakterium. Zalecane spożycie preparatu to 1-2 tabletki dziennie. Rekomenduje się klikumiesięczne stosowanie suplementu. Produkt nie jest wskazany dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

Zalety:

 • nie powoduje skutków ubocznych, np. przyrostu wagi,
 • wysoka skuteczność,
 • łatwe stosowanie,
 • szybkość działania,
 • wydajność,

Wady:

 • stosunkowo wysoka cena.

#

 

Czym jest menopauza?

co-to-jest-menopauza

Menopauza (znana jako klimakterium lub przekwitanie) to ostatnia miesiączka w życiu kobiety, a więc stadium kobiecego organizmu, w którym ciało przechodzi ze stanu płodnego w bezpłodność (całkowite ustanie menstruacji i zanik aktywności pęcherzyków jajnikowych) a dzieje się to najczęściej między 45 a 55 rokiem życia.

Natomiast w odniesieniu do samej płodności – zanika ona na około 10 lat przed nadejściem menopauzy. Aby ściśle określić stan menopauzy, lekarze przyjmują, że następuje ona, gdy krwawienie waginalne nie pojawiło się przez ostatnie 12 miesięcy.

Ponieważ menopauza oznacza ustanie miesiączkowania, dochodzi wtedy do całkowitego zahamowania czynności hormonalnej jajników, co oznaczać będzie niedobór hormonu estrogenu w organizmie, wtedy też zaczynają pojawiać się objawy menopauzy, które jasno zaznaczą swoją obecność w organizmie.

Ogólnie rzecz biorąc, menopauzę dzielimy na 4 etapy:

 1. Premenopauza
 2. Perimenopauza
 3. Menopauza
 4. Postmenopauza

Objawy menopauzy

Objawy menopauzy są dość wymowne i naprawdę ciężko ich nie zauważyć…

Perimenopauza

(Czas poprzedzający menopauzę)

Pierwsze sygnały świadczące o nadchodzącym przekwitaniu, to nieregularne miesiączkowanie. Na tym etapie miesiączkowanie jest raz mniej, raz bardziej obfite, a sama miesiączka wydłuża się lub skraca.

Kolejnym sygnałem są uderzenia gorąca, które trwają od około 20 sekund do jednej minuty. Uderzeniom gorąca towarzyszą też takie objawy jak:

 • rumienienie się skóry,
 • nadpotliwość,
 • osteoporoza,
 • drgawki,
 • i zmniejszone libido.

Wszystkie powyższe dolegliwości mogą się utrzymywać nawet dwa lata, co więcej zaburzona gospodarka hormonalna może powodować:

 • zmiany nastrojów,
 • kłopoty ze snem,
 • i suchość pochwy.

Postmenopauza

Jest to już końcowy etap przekwitania, w którym jajniki całkowicie przestają wytwarzać jajeczka, a więc dochodzi do całkowitego i nieodwracalnego wygaśnięcia czynności jajników.

Zioła na menopauzę

Leczenie menopauzy to nie tylko tabletki, kapsułki czy hormony, to także zioła na menopauzę, które równie dobrze łagodzą jej objawy.

Niepokalanek pieprzowy

Jego owoce mają pestkę, a ich smak jest ostry i pieprzowy. Z niepokalanka robi się nalewki i napary, które mają działanie przeciwpotne, przeciwdepresyjne, odkażające, moczopędne, a także rozkurczowe.

Niepokalanek leczy nie tylko błonę śluzową macicy, ale też świetnie wpływa na PMS (Zespół napięcia przedmiesiączkowego) oraz nieregularne cykle miesiączkowe, a jego podstawową rolą jest łagodzenie objawów menopauzy, przywracając równowagę hormonalną. Niepokalanek na menopauzę najlepiej sprawdza się w formie olejku, który możesz kupić tutaj.

Soja zwyczajna

Ziarna soi zawierają wspomniany wcześniej fitoestrogen, to właśnie dlatego soja jest w stanie wyrównać poziom estrogenów w kobiecym ciele, którego niedobór odpowiedzialny jest za uciążliwe objawy menopauzy. Natomiast lecytyna, którą pozyskuje się z soi, świetnie opóźnia starzenie oraz pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację.

Ponadto soja zapobiega powstawaniu nowotworów, miażdżycy, niweluje zaparcia, chroni przed kamieniami nerkowymi i żółciowymi oraz pomaga w normowaniu cukru we krwi. Soja zawiera też żelazo, wapń, fosfor, białko oraz nienasycone kwasy tłuszczowe.

Pluskwica groniasta

W zielarstwie wykorzystywana jest jako suszony korzeń. Właściwości pluskwicy groniastej w leczeniu objawów menopauzy są bardzo przydatne dzięki zawartym w niej różnorodnym związkom.

Pluskwica wykazuje działanie estrogenne, zwiększając działanie żeńskich hormonów, ponadto korzystnie wpływa na przebieg osteoporozy. Efekty stosowania naparu z pluskwicy groniastej widać po około 2-3 tygodniach. Ustępuje wtedy niestabilność emocjonalna, potliwość i uderzenia gorąca.

Siemię lniane

Dzięki dość bogatej obecności kwasów Omega-3 oraz fitoestrogenów z grupy lignin, olej z siemienia lnianego pomaga redukować uderzenia gorąca. Pozostając jeszcze przy uderzeniach gorąca, przydatne również okazują się napary z szałwii oraz liści porzeczki, a nadmiernie pocenie pomogą ujarzmić herbatki z żeń-szenia.

Lukrecja

W okresie pomenopauzalnym dochodzi do zwiększenia ryzyka osteoporozy, ponieważ ochronne działanie hormonów płciowych wygasa. Warto sięgnąć wtedy po lukrecję, która dzięki fitoestrogenom w dużym stopniu zastąpi brakujące hormony, zmniejszając intensywność zmian osteoporotycznych. Mało tego, napar z lukrecji zmniejszy intensywność uderzeń gorąca.

wwwZioła, zarówno te w formie naparów, jak i suplementów diety, realnie mogą wpłynąć na złagodzenie objawów występujących podczas menopauzy, jednak należy pamiętać o możliwej interakcji ziół oraz leków, dlatego warto uzgodnić przebieg fitoterapii ziołami z dietetykiem bądź lekarzem.

HTZ na menopauzę?

Jakie tabletki na menopauzę są najlepsze? najskuteczniej ciężkie objawy menopauzy łagodzą tabletki na receptę, są to kombinacje bardzo silnych syntetycznych hormonów, znane pod nazwą HTZ, czyli Hormonalna Terapia Zastępcza.

hormonalna-terapia-zastepcza-htz-na-menopauze

Wiele kobiet rezygnuje z tego typu kuracji hormonalnych, ponieważ terapia zastępcza wiąże się z podjęciem pewnego ryzyka i wystąpieniem poważnych skutków ubocznych wynikających z natury steroidów.

Do najgroźniejszych z nich zalicza się zwiększone ryzyko rozwoju raka piersi i raka endometrium, nadciśnienie tętnicze, oraz zwiększenie ryzyka zaburzeń zakrzepowo-zatorowych, mowa tu więc o zwiększonym ryzyku wystąpienia zawału serca, miażdżycy i udaru mózgu.

2Oczywiście ryzyko wystąpienia powyższych skutków ubocznych mocno uzależnione jest od rodzaju zastosowanego w terapii hormonu, jego dawki oraz czasu trwania kuracji hormonalnej.

Dlatego stosowanie leków hormonalnych na menopauzę powinno być ostatecznością w przypadku wystąpienia naprawdę ciężkich objawów. Owszem, HTZ poprawia komfort życia, łagodząc objawy menopauzy, jednak może wywołać skutki uboczne rzutujące na cała życie pacjentki.

Aby zwiększyć skuteczność hormonalnej terapii zastępczej i bezpieczeństwo leczenia, hormony dobiera się indywidualnie, zwracając uwagę na ich stężenie, dawkę, a nawet formę podania…

Jako ciekawostkę mogę dodać, że w dzisiejszych czasach hormony podaje się za pomocą plastrów hormonalnych, żeli, maści, implantów, kremów, a także domięśniowo (iniekcja).

1Warto też wiedzieć o przeciwwskazaniach do rozpoczęcia HTZ, są nimi:

 • ciąża,
 • porfiria,
 • krwawienie z dróg rodnych,
 • choroba zakrzepowo-zatorowa,
 • przebytu udar mózgu,
 • nowotwór sutka,
 • rak endometrium,
 • choroba wątroby,
 • przebyty rak piersi,
 • planowany zabieg operacyjny,
 • hospitalizacja.

Podsumowując: HTZ budzi kontrowersje, bo ciężko określić stosunek korzyści do ryzyka, na jakie decyduje się pacjentka, przyjmując hormony. Hormonalna terapia zastępcza zalecana powinna być tylko w mocno uzasadnionych sytuacjach, a sama kuracja powinna przebiegać pod ścisłą kontrolą lekarza!

Fitohormony na menopauzę

Preparaty-z-fitohormonami

Jeśli kwalifikujesz się do HTZ, ale odczuwasz lęk przed tą terapią i związanym z nią ryzykiem, możesz zdecydować się na preparaty z fitoestrogenami.

Co to są fitoestrogeny? fitoestrogeny zwane też jako fitohormony, są związkami o roślinnym pochodzeniu, które budową bardzo przypominają hormon wydzielany przez jajniki – estrogen. Fitohormony dzielimy na 3 grupy:

 • Lignany
 • Stilbeny
 • Flawonoidy

Preparaty z fitohormonami produkuje się z:

 • Soi uprawnej – ekstrakt z nasion soi uprawnej jest składnikiem leków dostępnych w formie: emulsji, tabletek i kapsułek.
 • Koniczyny czerwonej (Trifolium pratense) – wyciąg z koniczyny czerwonej stosowany jest najczęściej w drugiej fazie menopauzy, kiedy to pojawiają się objawy menopauzy.
 • Pluskwicy groniastej – ekstrakt z kłącza pluskwicy groniastej stosuje się jako tabletki, krople bądź nalewki.

Gdy z powodu menopauzy stężenie estradiolu maleje, zaleca się przyjmowanie preparatów z fitohormonami właśnie po to, aby naturalnie zwiększyć jego poziom.

preparaty-z-fitohormonami-nie-tylko-wyrownuja-poziom-estradioluPonadto preparaty z fitohormonami nie tylko wyrównują poziom estradiolu, ale też łagodzą symptomy menopauzy, korzystnie wpływają na naczynia krwionośne i serce, oraz poprawiają nawilżenie błony śluzowej pochwy.

Wyżej wymienione zioła na menopauzę zawdzięczają swoje pomocne działanie dzięki obecności fitoestrogenów. Próbując złagodzić objawy związane z menopauzą, można sięgać również po inne przydatne zioła, takie jak:

 • chmiel,
 • melisę,
 • ziele tasznika,
 • i ziele serdecznika,

które pomogą załagodzić uderzenia gorąca i uczucie rozdrażnienia. Mało tego, szczególnie świetnie przy nadpotliwości spowodowanej uderzeniami gorąca sprawdzi się napar z szałwii, a szyszki chmielu i melisy pomogą zażegnać problemy ze snem i ogólnym podenerwowaniem.

Badania na menopauzę – cena

Jeśli pojawiły się u Ciebie objawy mogące świadczyć o nadchodzącej menopauzie, warto udać się do lekarza, aby jednoznacznie potwierdzić jej nadejście i przy okazji wykluczyć zaburzenia o podobnych objawach jak np. tarczyca.

badania-hormonalne-na-menopauzeBadania hormonalne na menopauzę polegają na wykonaniu badań laboratoryjnych (koszt od 70 do 100 zł) i zbadaniu poziomu najważniejszych hormonów, które informują o wydolnościu układu endykrynologicznego. Następnie szacuje się fazę cyklu w jakim powinna znajdować się pacjentka i interpretuje poziom hormonów.

Najważniejsze hormony, to:

 • estradiol,
 • progesteron,
 • lipidogram,
 • glikemia,
 • hormon folikulotropowy – FSH,
 • hormon luteotropowy – LH,
 • i ocena czynności tarczycy – TSH.

Warto jednak wiedzieć, że wyniki badań hormonalnych są często bardzo trudne w interpretowaniu, ponieważ hormony często znacznie wahają się z różnych powodów.

Na ogół badania badania krwi nie są konieczne by potwierdzić obecność menopauzy, bo jej objawy są dość łatwo identyfikowalne i są to:

 • brak miesiączki,
 • odpowiedni wiek,
 • suchość pochwy,
 • pojawienie się uderzeń gorąca.
 • i częste zmiany nastrojów.

Jeśli jednak masz jakieś wątpliwości, wizyta u lekarza rodzinnego lub ginekologa pomoże Ci rozpoznać objawy menopauzy, a sama wizyta opierać się będzie na wywiadzie dotyczącym zmian zachodzących w Twoim organizmie. Jeśli i lekarz będzie miał wątpliwości, zleci Ci wykonanie badań na menopauzę.

Warto sprawdzić:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.